اخبار اتریوم

توسعه سازوکاری به نام Zether برای حفظ حریم خصوصی قرارداد هوشمند اتریوم

گروهی از محققان موفق به طراحی یک سازوکار پرداخت غیرمتمرکز محرمانه به نام Zether شده اند که با اتریوم و سایر پلتفرم های قرارداد هوشمند سازگار است.

جمعی از پژوهشگران دانشگاه استنفورد و مرکز تحقیقات شرکت خدمات مالی ویزا، دست به توسعه یک ساز وکار حفظ حریم خصوصی برای قراردادهای هوشمند اتریوم زده اند. مقاله ای که به تشریح ابعاد این ساز وکار پرداخته در تاریخ بیستم فوریه در وب سایت گروه رمزنگاری کاربردی دانشگاه استنفورد منتشر شده است.

به گزارش کوین ایران و به نقل از کوین تلگراف، براساس این مقاله، محققان استفورد و ویزا یک ساز وکار پرداخت محرمانه کاملا غیرمتمرکز به نام زتر (Zether) را طراحی کرده اند که با اتریوم و دیگر پلتفرم های قرارداد هوشمند سازگاری دارد. بنابر گزارش ها، توسعه دهندگان این پروژه، قرارداد هوشمند جدیدی را توسعه داده اند که مانده حساب را به صورت رمزنگاری شده ذخیره و از طریق اثبات های مبتنی بر رمزنگاری امکان واریز، انتقال و دریافت وجوه را فراهم می کند.

بیشتر بخوانید: رویارویی دو پروژه حافظ حریم خصوصی : زدکش در برابر مونرو

پژوهشگرانِ یاد شده، ادعا کرده اند که تراکنش های زتر کاملا محرمانه هستند و هزینه های یک تراکنش در آن به طور تقریبی برابر با ۰.۰۱۴ اتر یا ۱.۵۱ دلار است. افزایش محرمانگی این تراکنش ها با افزودن قابلیت مسدود کردن وجوه یک حساب در یک قرارداد هوشمند، امکان پذیر شده است. به نظر می رسد نوع ناشناسی تضمین شده توسط زتر شبیه به مونرو (XMR) است.

توسعه سازوکاری به نام Zether برای حفظ حریم خصوصی قراردادهای هوشمند اتریوم
Researchers develop privacy mechanism for ethereum smart contract

در مقاله دست اندرکاران پروژه زتر آمده است:

ما همچنین افزونه ای را برای زتر توصیف کرده ایم که می تواند فرستنده و دریافت کننده یک تراکنش را در میان گروهی از کاربران منتخب فرستنده پنهان کند. اگرچه با افزایش اندازه گروه، دردسرهای ناشناخته ای به طور خطی افزایش پیدا می کند، اما در اینجا هیچ نیازی به تنظیمات موتمن نبوده و ایجاد تغییرات در بستر پلتفرم قرارداد هوشمند ضروری نیست.

در این مقاله تصریح شده است:

قرارداد زتر هیچ گاه وجوه را بدون بررسی اولیه ی یک اثبات انتقال یا امحاء مناسب منتقل نمی کند؛ حتی اگر درخواست از سوی قرارداد هوشمند دیگری ارسال شود که قوانین حاکم بر آن مانع از انتقالات غیرقانونی می شود. این رویکرد تضمین می کند که امنیت زتر کاملا خودایستا باشد و بر هیچ قرارداد هوشمند خارجی هم متکی نباشد؛ حتی یک قرارداد هوشمند ناایمن و مخرب هم نمی تواند منجر به بروز تخلف در زتر شود.

بیشتر بخوانید: اتریوم در پی حل مشکل حریم خصوصی بلاکچین با تکنیک های رمزنگاری

سکه های حریم خصوصی (Privacy coins) که ناشناسی را سرلوحه خود قرار داده اند، با واکنش ها و احساسات متفاوتی از سوی اعضای جامعه کاربری رمز ارزها و دولت ها مواجه شده اند. ماه گذشته، چارلی لی، خالق لایت کوین (LTC) اعلام کرد که درصدد است این رمز ارز را تعویض‌پذیرتر و خصوصی تر کند. لی توضیح داد که می توان تراکنش های محرمانه را از طریق یک انشعاب نرم به لایت کوین اضافه کرد و در سال میلادی جاری این پروژه را اجرایی نمود.

در آوریل سال ۲۰۱۸ چند تن از مقامات قانون گذار ژاپنیِ سازمان خدمات مالی (FSA) این کشور پیشنهاد کردند که صرافی های رمز ارزی از داد و ستد آلت کوین های ناشناسی از قبیل دش (Dash) ممانعت به عمل آورند. یکی از اعضای FSA پیشتر گفته که باید به طور جدی، امکان یا عدم امکان استفاده ی صرافی های رمز ارزیِ ثبت شده از چنین رمز ارز هایی، مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.
Source & Image
https://coiniran.com/?p=28091
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x