ایستگاه خبر

محققان: اتریوم و دیفای پیروز می‌شوند، استارتاپ‌های فینتک شکست خواهند خورد!

یک محقق اتریوم مدعی است که دیفای موفق خواهد شد، چرا که مزیت‌های کلیدی متعددی در رقابت با فینتک و خدمات دهنده‌های سنتی دارد. الکس اسوانویک، مدیرعامل شرکت تجزیه و تحلیل Ethereum Nansen، می گوید صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) در دراز مدت «پیروز» خواهد شد.

این پژوهشگر حوزه اتریوم «موانع کم برای ورود» را یکی از کاتالیزورهای خاصی می‌داند که  DeFi را نسبت به خدمات مالی متعارف موفق‌تر خواهد کرد. درواقع هرکس که از اتریوم یا سایر رمزارزهای مهم استفاده می‌کند می‌تواند به راحتی از خدمات دیفای بهره بجوید.

آمار و اطلاعات نشان می‌دهد دیفای در مسیر رشد به سمت استفاده گسترده‌تر قرار دارد.

دیفای هنوز نوپاست و تا قبل از ۲۰۲۰ کاربران زیادی در فضای دیفای فعال نبودند. با توجه به اطلاعات موجود در سایت defipulse.com دقیقا یک سال پیش در چنین روزهایی فقط ۵۰۰ میلیون دلار در دیفای قفل شده بود. یعنی کل سرمایه‌ای که در تمام پروتکل‌های دیفای وجود داشت کمتر از نیم میلیارد دلار بود.

امروز ارزش کل قفل شده در پروتکل‌های دیفای حدود ۱۰.۸۹ دلار است. این یعنی دیفای در طول یک‌سال رشد سرسام‌آور ۱۹۰۰ درصدی را تجربه کرده است، یک نرخ رشد انفجاری.

اسوانویک بر اساس نرخ رشد نمایی بازار DeFi و مزیت پروتکل های مبتنی بر Ethereum، بر پیروزی DeFi تأکید کرد و گفت:

«دلیل اصلی برنده شدن DeFi این است که کمترین مانع ورود را دارد. شرکت‌های Fintech نیمی از وقت خود را صرف درخواست مجوز از متصدیان می‌کنند. در حالیکه در همین لحظه تیم‌های DeFi می‌توانند نوآوری داشته باشند.»

درحالی که صنعت مالی متمرکز (CeFi) با تنظیم‌کننده‌ها کار می‌کند و از آژانس‌های مختلف مشاوره‌های تنظیمی و نظارتی می‌گیرد، پروژه‌های کاملا غیرمتمرکز DeFi این روزها مشغول فعالیت هستند. به عنوان مثال، Yearn.finance (YFI) در ماه جولای به صورت غیرمتمرکز و بدون نهاد مرکزی راه اندازی شد.

گروهی از محققان حوزه کریپتوکارنسی‌ها به سرپرستی داریل لاو در یک مطلب منتشر شده در وبلاگ Deribit نوشتند:

«YFI $ مطلوب‌ترین توزیع عرضه را برای یک جامعه DeFi داشته است که تا کنون بین افرادی که به صورت آزاد به اطلاعات یکسانی دسترسی دارند و در معرض ریسک برابر هستند دیده شده است. این راه‌اندازی عادلانه یادآور استخراج اولیه بیت کوین است، زیرا هیچ‌کس شروع به کار نکرد – حتی آندره، و تنها راه دستیابی به آن استخراج  آن بود.»

سرانجام ، YFI به یک پروژه DeFi میلیارد دلاری تبدیل شد و ارزش فعلی آن حدود ۶۰۰ میلیون دلار است.

پروژه های نوآورانه DeFi مانند Yearn.finance نسبت به پلتفرم های سنتی fintech دارای برتری هستند. یک جامعه توسعه‌دهنده منبع‌باز می‌تواند به سادگی این فناوری را بسازد و اگر بازار آن را دوست داشته باشد ، این فناوری پیشرفت می‌کند.

بیشتر بخوانید: منظور از yield farming در دیفای چیست؟ معرفی مهمترین پروتکل‌ها

بزرگترین دغدغه مقیاس‌پذیری است!

برای اینکه DeFi در فضای fintech رشد کرده و از آن پیشی بگیرد‌، به یک بلاکچین قابل توسعه و ظرفیت بالا نیاز دارد. وقتی چرخه اخیر DeFi به اوج خود رسید ، پلتفرم‌هایی مانند Uniswap به طور فزاینده‌ای تحت‌تأثیر فعالیت کاربران قرار گرفتند طوری که در بعضی مواقع، هزینه‌های معامله از ۱۵۰ دلار در هر مورد فراتر می‌رفت.

فارغ از اینکه  ETH 2.0 یا سایر راه‌حل‌های مقیاس‌گذاری لایه دوم بتوانند مسائل مقیاس‌پذیری را جبران کنند یا خیر، اتریوم و دیفای همچنان راویان اصلی باقی خواهند ماند.

 

Source

https://coiniran.com/?p=41385
دکمه بازگشت به بالا