ایستگاه خبر

آیا در دهه آینده کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند بیت کوین را کرک کنند؟

یک دانشجوی کارشناسی ارشد محاسبات کوانتومی محاسبه کرده است که یک کامپیوتر کوانتومی باید چقدر بزرگ باشد تا بتواند الگوریتم رمز ارزی امن بیت کوین را شکست دهد.

مارک وبر و همکارانش از گروه فناوری کوانتومی یون در دانشگاه ساسکس به این نتیجه رسیدند که کامپیوترهای کوانتومی قبل از شکستن الگوریتم SHA-256 بیت کوین – الگوریتمی که اولین بار توسط آژانس امنیت ملی ایالات متحده منتشر شد، باید یک میلیون برابر بزرگتر از اندازه فعلی باشند.

گروه فناوری یون کوانتومی تحقیقاتی در مورد محاسبات کوانتومی و سنسورهای کوانتومی مایکروویو انجام می‌دهد.

در حال حاضر، عقیده بر این است که فناوری رمزگذاری بیت‌کوین به قدری قوی است که مهاجمان باید ۵۱ درصد از مجموع قدرت محاسباتی شبکه جهانی بیت‌کوین را برای به خطر انداختن دفتر کل «تغییرناپذیر» آن کنترل کنند.

اما به هر تراکنش در دفتر کل بیت کوین یک کلید رمزنگاری اختصاص داده می‌شود—رشته‌ای تصادفی از حروف و اعداد—که برای مدت زمان محدودی آسیب‌پذیر است.

با توجه به قدرت محاسباتی کافی—یا یک کامپیوتر کوانتومی به اندازه کافی قدرتمند—این کلید می‌تواند شکسته شود.

وبر تخمین می‌زند که اگر یک مهاجم یک فرصت ده دقیقه‌ای برای شکستن کلید داشته باشد، به یک کامپیوتر کوانتومی با ۱.۹ میلیارد کیوبیت نیاز دارد. اگر کلید به مدت ۲۴ ساعت آسیب‌پذیر باشد، این رقم به ۱۳ میلیون کیوبیت کاهش می‌یابد.

با توجه به اینکه بزرگترین کامپیوتر کوانتومی ابررسانا در بازار، مدل ۱۲۷ کیوبیت IBM است، به نظر نمی‌رسد که رایانه‌های کوانتومی تهدید امنیتی زیادی برای رمز ارزها ایجاد کنند.

در محاسبات سنتی، قانون مور حکم می‌کند که تعداد ترانزیستورها در یک ریزتراشه هر دو سال دو برابر می‌شود، در حالی که هزینه رایانه‌ها به نصف می‌رسد.

در دنیای محاسبات کوانتومی، این قانون با قانون Neven جایگزین شده است، که حکم می کند قدرت محاسباتی کوانتومی تحت «رشد نمایی دو برابر نسبت به محاسبات معمولی» قرار می‌گیرد.

برای در نظر گرفتن این موضوع، رشد نمایی مضاعف به ما لپ‌تاپ و گوشی‌های هوشمند را در سال ۱۹۷۵ می‌داد.

بنابراین، اگر سخت‌افزار محاسبات کوانتومی به‌طور تصاعدی سریع‌تر از مدارهای ترانزیستوری معمولی بهبود یابد، از نظر تئوری روزی می‌تواند کد بیت‌کوین را بشکند.

این فقط یک سوال است که چه زمانی؟ وبر معتقد است که ممکن است در یک دهه آینده امکان پذیر باشد.

 

پیشنهاد مطالعه: محاسبات کوانتومی – آیا بیت کوین در خطر است ؟

 

Source

https://coiniran.com/?p=49510
دکمه بازگشت به بالا