ایستگاه خبر

پروژه Presearch ، رقیب شرکت گوگل، موتور جستجوی غیرمتمرکز خود را راه‌اندازی می‌کند

پروژه Presearch ، با هدف پایان بخشیدن به انحصار شرکت گوگل، با استفاده از فناوری غیرمتمرکز خود، حریم خصوصی و پاداش‌ مشارکت را به کاربران ارائه می‌دهد.

استارت‌آپ مبتنی بر بلاک چین، Presearch، یک موتور جستجوی غیرمتمرکز ساخته است تا یک جایگزین محرمانه‌تر نسبت به گوگل را برای کاربران فراهم کند.

موتور جستجوی Presearch، با اقتباس از مرورگر Brave که بر حریم خصوصی تمرکز دارد، ایجاد شده و همچنین به کاربران با توکن بومی خود، PRE، پاداش مشارکت می‌دهد.

این پروژه‌ی مبتنی بر بستر اتریوم، جستجو را با قابلیت گره‌های مستقل انجام می‌دهد تا از هویت افرادی که جستجو می‌کنند، محافظت نماید. به علاوه، پروژه‌ Presearch ، به قدرت انحصاری گوگل در سازمان‌دهی و رتبه‌بندی نتایج جستجو، ضربه می‌زند.

تیم این پروژه در یک نوشته در حساب توییتر خود نوشت:

“در بحبوحه‌ی یک واکنش اجتماعی شدید به سلطه‌ی شرکت‌‌های غول بر وب و دغدغه‌های فزاینده‌ی افراد در مورد سانسور، حریم خصوصی و امنیت داده‌های کاربران، خوشحالیم که راه‌اندازی اولین موتور جستجوی غیرمتمرکز (گره‌ای) را اعلام نماییم.”

اولین موتور جستجوی غیرمتمرکز با مکانیزم پاداش

راه‌اندازی این موتور جستجوی جدید، در طول دو هفته‌ی آینده انجام خواهد شد. این پروژه قرار است قبل از راه‌اندازی، از یک ابزار واسطه‌ای و متمرکز به یک شبکه‌ی کاملا غیرمتمرکز منتقل گردد.

گره‌های اولیه،تا زمانی که نسخه‌ی بتا (آزمایشی) پیاده‌سازی و نهایی شود، توسط تیم اصلی پروژه‌ی Presearch اداره می‌شوند. این سیستم نوین، به محافظت از اطلاعات قابل شناسایی افراد، مثل آدرس‌های IP، اطلاعات دستگاه، مرورگرها و داده‌های موقعیت جغرافیایی کمک می‌کند.

موتور جستجوی Presearch با پذیرایی از ۱.۷ میلیون کاربر ثبت نام شده و ۳۰۰ هزار کاربر فعال، به روند رشد و توسعه‌ی خود ادامه‌ می‌دهد. بیش از ۱۰۰ اپراتور، در حین آزمایش نسخه‌ی بتا، بازخورد خود را از گره‌ها ارائه خواهند کرد.

در حالی که موتورهای جستجوی فعلی از طریق فروش تبلیغات در پورتال خود کسب درآمد می‌کنند، موتور جستجوی Presearch ، به افراد این امکان را می‌دهد که با انجام جستجو و یا اداره‌ی گره‌های خود، توکن‌های PRE را دریافت کنند. این توکن‌ها با قیمت ۰.۰۵ دلار، در طول هفته‌ی اخیر ۷۵ درصد و در طول ماه گذشته ۱۲۰ درصد رشد داشته‌اند.

پروژه Presearch

داستان این پروژه در سال ۲۰۱۱ آغاز شد. زمانی که سایت ShopCity.com متعلق به کالین پاپه، محتوای خود را توسط الگوریتم گوگل از دست داد. این شرکت یک پرونده‌ی شکایت را علیه گوگل در کمیسیون تجارت آمریکا تشکیل داد. آن‌ها اعتقاد داشتند که الگوریتم گوگل، محصولات قابل رقابت با محصولات این سایت را به آن ترجیح داده‌ است.

کالین پاپه، مدیر متضرر این سایت و هم‌بنیان‌گذار پروژه Presearch ، به خبرگزاری Decrypt گفت:

“ما نمی‌دانستیم که چگونه به بازار برگردیم تا این که در سال ۲۰۱۷، اتریوم به ما نشان داد که می‌توانیم توکن خود را بسازیم و به مشتریان خود برای استفاده از مرورگر Presearch با توکن‌های PRE پاداش دهیم. همچنین برای ارائه‌ی ارزش به آن‌ها از طریق سیستم تبلیغات، ‌توانستیم بر بستر اتریوم، یک مکانیزم پرداخت غیرمتمرکز ایجاد کنیم.”

وی افزود:

“جستجو یکی از مهمترین ابزار وب است که یکی از متمرکزترین آن‌ها نیز به حساب می‌آید. دنیای کنونی، استحقاق یک موتور جستجو را دارد که توسط مردم ساخته‌شده و متعلق به مردم است. پروژه‌ی Presearch، دقیقا همین هدف را دنبال می‌کند.”

|| بیشتر بخوانیم: نگاهی به پروژه استیک نت (Stakenet (XSN

Source

https://coiniran.com/?p=43473
دکمه بازگشت به بالا