ایستگاه خبر

واقعیت پس از هالوینگ: هزینه تراکنش متوسط در شبکه بیت‌کوین به ۴ دلار افزایش یافته است

از ابتدای سال، هزینه‌ی تراکنش در شبکه‌ی بیت کوین بیش از ۱۳۰۰ درصد افزایش یافته و با هالوینگ در ۱۱ می، مقدار لازم برای انجام یک تراکنش تا ۵.۱ دلار افزایش یافت. به هر حال علاوه بر افزایش چشمگیر در هزینه‌ی تراکنش، برخی باور دارند که هنوز بیت‌کوین بسیار ارزان‌تر و سریع‌تر از روش‌های رایج پرداخت مثل روش‌های بانکی یا PayPal است.

داده‌های Bitinfocharts نشان می‌دهد، در هفته‌ی پیشین هزینه‌های تراکنش متوسط در شبکه بیت‌کوین بیشترین مقدار خود را در طول ۱۱ ماه گذشته داشته است. در ۱۴ می، هزینه‌ی تراکنش متوسط در طول یک روز ۵۵ درصد رشد داشت و به مقدار ۵.۱ دلار رسید. با کاهش قیمت ارسال یک تراکنش بیت‌کوین به ۳.۴۵ دلار در ۱۶ می، آخرین متوسط هزینه تراکنش به ۴ دلار رسیده است. داده‌ها نشان می‌دهند که متوسط هزینه تراکنش در آغاز امسال ۰.۲۸ دلار بوده، این یعنی با متوسط ۴.۰۹۲ دلار، این هزینه‌ها ۱۳۲۵ درصد رشد کرده‌اند.

با هزینه تراکنش ۴ دلاری،‌ بیت‌کوین همچنان از روش‌های انتقال رایج، ارزان‌تر است

به هر حال با وجود این افزایش قابل توجه، جامعه‌ی رمز‌ارز‌ها از استفاده از بیت‌کوین منصرف نشده‌اند. هزینه‌های تراکنش در بیت‌کوین برای اغلب تراکنش‌ها همچنان کم‌تر از بانک‌ها باقی خواهند ماند، چرا که انتقال بیت‌کوین صرف نظر از حجم تراکنش، هزینه‌ی ثابتی دارد اما خدمات بانکی و خدماتی چون PayPal درصدی از حجم تراکنش را می‌گیرند. برای مثال یک تراکنش ۱۰۰۰۰ دلاری به وسیله‌ی PayPal،‌حداقل ۳۹۰ دلار هزینه دارد در حالی که انتقال همین مبلغ از طریق بیت‌کوین فقط ۴ دلار هزینه دارد.

از منظر تاریخی، هزینه تراکنش بیت‌کوین هر نوبت که شبکه‌ی آن شاهد دوره‌ی طولانی استفاده‌ی سنگین بوده است، افزایش یافته است. با وجود ترافیک، تراکنش‌ها با بالاترین هزینه،‌ احتمال بالاتری دارند که در اولین بلوک موجود وارد شوند و همان طور که ارسال کنندگان بیشتری برای پردازش و تسویه تراکنش‌هایشان با هم رقابت می‌کنند،‌ میل به پرداخت بالاتری دارند.

بخشی از این افزایش قابل توجه در هزینه تراکنش در شبکه بیت‌کوین، تقریبا دو هفته قبل از هالوینگ اتفاق افتاد.

https://coiniran.com/?p=38962
دکمه بازگشت به بالا