ایستگاه خبر

دو رمزارز مبتنی بر اثبات سهام در روزهای گذشته بازدهی دورقمی داشته‌اند

دو رمزارز‌ مبتنی بر اثبات سهام، به دلیل تمایل بیشتر سرمایه‌گذاران خرد و بهبود عوامل بنیادی، در روزهای اخیر رشد قیمتی چشمگیری داشته‌اند.

دو رمزارز‌ بلاکچین‌های اثبات سهام کاردانو (ADA) و پولکادوت (DOT) به خاطر تمایل معامله‌گران و به ویژه بهبود زیرساخت‌های بنیادی، توانستند به ترتیب ۱۷ و ۴۱ درصد بازدهی را در هفته اخیر ثبت برسانند. اولی یک بلاکچین عمومی غیرمتمرکز برای اجرای قرارداد‌های هوشمند و دومی یک بلاکچین سریع قدرتمند برای پشتیبانی از پروژه‌های بین زنجیره‌ای و چندزنجیره‌ای است.

به زبان ساده، این‌ها دو تکه از یک بافت منسجم در فضای رمزارزها به نام «اثبات سهام» هستند. اثبات سهام به معنی تولید بلوک‌های تازه در زنجیره از طریق مکانیزم استیک کردن است. استیک کردن یعنی نرخ تأیید اعتبار تراکنش‌ها در بلاکچین مورد نظر بر اساس تعداد و ارزش کوین‌های تحت مالکیت فرد تحقق می‌یابد.

بر اساس گروه تحلیل داده وابسته به سایت cryptoslate، این دو رمزارز (ADA, DOT) حجم تراکنش روزانه‌ای بیش از ۲.۵ میلیارد دلار داشتند. بنا بر داده‌های سایت Coingecko، امروز توکن DOT با قیمت ۷.۲۱ دلار به فروش رسیده و توکن ADA با اندکی افت به قیمت ۰.۱۸۱ معامله شده است.

گره‌های اعتبارسنج در شبکه پولکادوت در حال حاضر نرخ بهره سالانه ۶.۵ درصد را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. در طرف دیگر دارندگان توکن ADA در شبکه کاردانو، سالانه ۱۳.۲ درصد را در ازای استیک کردن دریافت می‌کنند.

این عایدی‌ها می‌توانند با توکن‌ها پرداخت شوند و یا به گره‌های اعتبارسنج بازگرداند شده و سود مرکبی حاصل کنند. اما این پاداش‌ها تنها دلیل هجوم سیل مشتاق به بازار رمزارز مبتنی بر اثبات سهام، نیستند. عوامل بنیادی نیز نقش موثری داشته‌اند.

عوامل بنیادی

در ماه گذشته، بلاکچین کاردانو یک مجموعه از همکاری و نوآوری را برای گسترش وسعت اکوسیستم توکن خود معرفی کرد. شرکت مادر این بلاکچین، IOHK، یک سند همکاری را با پروژه رمزارزی Nervos امضا کرد. آن‌ها همچنین برای تویق امنیت قرارداد‌های هوشمند و یکپارچگی اوراکل‌های شبکه‌، قراردادی را با نرم‌افزار ریاضی Wolfram Alpha نوشتند.

در ادامه چندین پیشرفت دیگر نیز در زمینه قفل کردن توکن در بستر قرارداد‌های هوشمند و راه‌اندازی دو شبکه توسعه حاصل شد. با این شبکه، برنامه‌نویسان می‌توانند از بلاکچین استفاده کنند بدون اینکه به کد و یا دستور خاصی پایبند باشند.

ماه اخیر برای بلاکچین پولکادوت نیز کم حادثه نبود. ابتدا اعلام کردند که برای اولین بار یک نوع جدید از انتشار توکن را از طریق عرضه اولیه بین‌زنجیره‌ای به کار گزفتند. این کار به برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان کمک می‌کند که وجوه بیشتری را برای برقراری برنامه خود در این بلاکچین جمع‌آوری کنند.

ابتدای ماه، سایت بلومبرگ این پروژه را «قاتل اتریوم» نامید، که احتمالا توجه بسیاری از میلیون‌ها نفر خواننده روزانه‌اش را به خود جلب کرده است.

در مجموع، رمزارز اثبات سهام ظاهرا مفهومی نویدبخش است. ارزش بازاری این بخش از دنیای رمزارز، در حدود ۲۶ میلیارد دلار است. این یعنی حدود ۵ درصد از کل بازار رمزارز. این بخش در ۲۴ ساعت گذشته به طور متوسط ۷ درصد بیشتر از دیگر بخشها در بازار رمزارز‌ها عایدی داشته است.

|| بیشتر بخوانیم: الگوریتم اثبات انجام کار در مقابل اثبات سهام، براستی کدامیک مناسب‌تراست؟

منبع 

https://coiniran.com/?p=42858
دکمه بازگشت به بالا