ایستگاه خبر

استخر Poolin توکن نرخ هش را برای اتصال استخراج بیت کوین به بازار دیفای راه‌اندازی کرد

استخر Poolin ، دومین استخر بزرگ استخراج بیت کوین، یک توکن با استاندارد ERC-20 راه‌اندازی کرده که پشتوانه‌ی آن ظرفیت نرخ هش تجهیزات استخراج آن‌هاست. این اقدام در راستای برقراری ارتباط بین استخراج اثبات کار و زراعت بازده در دنیای دیفای است.

این توکن pBTC35A نام دارد. همان طور که از نام آن پیداست، هر توکن معادل با یک تراهش بر ثانیه از قدرت هش استخر Poolin با کارایی توان ۳۵ ژول بر تراهش است. در یک آزمایش برای وصل کردن استخراج اثبات کار با برنامه‌های دیفای، شرکت Poolin یک پروتکل به نام Mars را راه‌اندازی کرد.

پاداش استیک بر اساس بیت کوین حاصل از نرخ هش استاندارد

کاربرانی که این توکن را در یکی از دو استخر موجود در پروتکل Mars، استیک می‌کنند، می‌توانند پاداش‌های خود را به صورت توکن حکم‌رانی Mars یا بیت کوین بسته‌شده (wBTC) دریافت کنند. محاسبات، بر اساس مقدار بیت کوینی که نرخ هش خریداری‌شده می‌تواند در سختی فعلی شبکه به دست آورد، انجام می‌شود. البته این مقدار بعد از کسر هزینه برق مشخص و کارمزد ۲.۵ درصدی استخر Poolin است.

استخر Poolin اعلام کرده است که در این مرحله تا ۵۰ هزار از این توکن‌ها را خواهد فروخت که معادل با ۵۰ هزار تراهش بر ثانیه از قدرت محاسباتی دستگاه‌های جدید ASIC به کار رفته در تجهیزات شرکت Poolin است.

کوین پن، بنیان‌گذار شرکت استخرهای Poolin اظهار کرده است:

“با تعیین فقط دو پارامتر، کارایی توان (۳۵J/TH) و هزینه برق، توکن‌های pBTC35A به استانداردسازی نرخ هش بیت کوین کمک می‌کنند و یک مدل استاندارد را برای قیمت‌گذاری دستگاه‌های استخراج ASIC در آینده، می‌سازند. چون نسبت کارایی توان و هزینه‌های برق مشخص شده‌اند، محاسبه‌ی نتیجه‌ی استخراج بر روی زنجیره آسان‌تر و شفاف‌تر است.”

تا کنون بیش از ۸۵۰۰ عدد از این توکن‌ها فروخته شده‌اند. کاربران، توکن‌ها را یا مستقیما از استخر Poolin با قیمت ۱۰۰ دلار می‌خرند و یا جفت این توکن با تتر را در صرافی غیرمتمرکز یونی‌سوآپ با قیمت ۱۰۱ دلار در زمان گزارش این خبر تهیه می‌کنند.

|| بیش‌تر بخوانیم: نگاهی به پروژه استیک نت (Stakenet (XSN

استخراج دائمی

این توکن در مقایسه با هزینه‌ی هر یک تراهش بر ثانیه در سفارش لحظه‌ای برای جدید‌ترین مدل‌ دستگاه‌های ASIC، با خود یک حق قیمتی اضافی را به همراه دارند. به عنوان مثال، عمده فروشان چینی در حال حاضر بیش از ۴۰،۰۰۰ یوان (۶۲۰۰ دلار) را برای سفارش‌های آنی دستگاه Antminer S19 طلب می‌کنند. این دستگاه دارای قدرت محاسبه ۹۵ تراهش بر ثانیه است. این یعنی هر ترا هش بر ثانیه در موجودی سفارش‌های آنی، ۷۰ دلار قیمت دارد.

به گفته کوین پان، آنچه که خریداران توکن در ازای پرداخت این هزینه اضافی دریافت می کنند، پاداش‌های استخراج همیشگی بیت کوین است، بدون بروز مشکلی که برای اپراتورهای استخراج فیزیکی یا استخراج‌کنندگان ابری به وجود می‌آید. منظور از این مشکلات، قطع شدن غیرمنتظره برق یا افت برق به دلیل استهلاک و تعمیر و نگه‌داری تجهیزات است.

اگر کاربران توکن‌های pBTC35A را در استخرهای نقدینگی Mars استیک کنند، پاداش‌های استخراج wBTC به صورت پیوسته پرداخت می‌شود تا زمانی که قیمت بیت کوین به طور قابل توجهی به سطحی کاهش یابد که با کارایی توان ۳۵ ژول بر تراهش و هزینه برق ۰.۰۵۸ دلار برای هر کیلووات ساعت، استخراج، دیگر سودآوری نداشته باشد. با این سطوح برای این دو پارامتر، دستگاه S19 زمانی سودآوری خود را از دست می‌دهد که قیمت بیت کوین کم‌تر از ۶۵۵۱ دلار شود.

نیاز به نرخ هش استاندارد در فضای رقابتی استخراج

استخر Poolin اعلام کرده است که توکن‌های نرخ هش مشابه برای اتر و چند کوین اثبات سهام در راه هستند. توکن‌های نرخ هش درست زمانی وارد بازار شده‌اند که استخراج بیت کوین به خاطر قیمت صعودی این رمز ارز، به شدت رقابتی شده است. این موضوع موجب یک کمبود شدید در عرضه دستگاه‌های جدید شده است.

هفته گذشته، یک پروژه مشابه به نام ۱-b.tc محصولی مشابه را برای استانداردسازی نرخ هش بیت کوین عرضه کرد. این پروژه به پشتوانه توان هش دو شرکت استخراج ۳۶۰Power و Ke Wo Ying توانست توکن BTCST را از طریق استخر Launchpool صرافی بایننس راه‌اندازی کند.

کاربرانی که رمز ارز‌های بیت کوین، BNB و یا BUSD را در استخرهای نقدینگی قرار می دهند، از محل عرضه اولیه ۴۰ هزار توکن BTCST پاداش دریافت کنند. هر یک از این توکن‌ها معادل ۰.۱ تراهش بر ثانیه هستند. با استیک کردن توکن‌های BTSCT از طریق برنامه غیرمتمرکز این پروژه، کاربران می‌توانند بر اساس مقداری بیت کوین که نرخ هش دارایی آن‌ها ایجاد می‌کند، توکن‌های wBTC را مطالبه کنند.
https://coiniran.com/?p=43170
دکمه بازگشت به بالا