ایستگاه خبر

تلاش پالیگان برای سازگاری ماشین مجازی اتریوم و ZK-Rollups

پالیگان راه‌حل مقیاس‌پذیری با دانش صفر (ZK) به نام zkEVM را معرفی کرده است که با ماشین مجازی اتریوم سازگار است. zkEVM پالیگان هنوز در مرحله آزمایشی است و تا پایان سال ۲۰۲۲ وارد شبکه اصلی خواهد شد.

ZK-Rollups یک فناوری پیچیده است که به لایه ساخته‌شده در بالای یک بلاکچین اجازه می‌دهد تراکنش‌های بیشتری را با هزینه کمتر پردازش کند. علاوه بر این، مدرکی صادر می‌کند که بر روی بلاکچین زیربنایی قرار دارد و تأیید می‌کند که همه این تراکنش‌ها اتفاق افتاده‌اند. این یکی از معدود راه‌حل‌های اصلی مقیاس‌پذیری برای بلاکچین است که اکثر توسعه‌ها در حال حاضر بر روی اتریوم متمرکز شده‌اند.

با این حال، یکی از مواردی که ZK-Rollups از دست داده بود، پشتیبانی کامل از ماشین مجازی اتریوم (EVM) بود که واحد پردازش اصلی در بلاکچین اتریوم برای برنامه‌های غیرمتمرکز است. نکته کلیدی این است که برنامه‌های کاربردی در حال اجرا بر روی هر بلاکچین سازگار با EVM قادر به استفاده از zkEVM هستند.

جوردی بایلینا، یکی از بنیانگذاران Polygon Hermez، گفت:

«بسیاری معتقد بودند با فناوری zkEVM سال‌ها فاصله داریم، یا به طور کلی عملی یا رقابتی نیست.»

در حالی که پالیگان عمدتاً به دلیل اجرای زنجیره جانبی اثبات سهام (PoS) برای اتریوم شناخته شده است، همچنین راه‌حل‌های لایه ۲ مختلفی را با تمرکز بر ZK-Rollups ارائه می‌دهد. این‌ها شامل راه‌حل‌های Hermez، Miden، Zero و Nightfall، ZK-Rollup مبتنی بر ZK-Rollup است که به برنامه‌های غیرمتمرکز کمک می‌کند هزینه‌های تراکنش را کاهش دهند و توان عملیاتی را تا حد زیادی افزایش دهند.

پالیگان اولین شرکتی نیست که zkEVM را تولید می کند. در اوایل سال جاری، zkSync از راه اندازی ZK-Rollup سازگار با EVM خود را در یک شبکه آزمایشی عمومی خبر داد.

 

پیشنهاد مطالعه: پالیگان (Polygon) چیست؟

 

Source

https://coiniran.com/?p=57521
دکمه بازگشت به بالا