ایستگاه خبر

چند-زنجیره‌ای شدن اکوسیستم پولکادات با راه‌اندازی XCM

پولکادات (Polkadot) سرانجام توسعه یکی از مورد انتظارترین نقاط عطف خود را به پایان رسانده است: انتشار فرمت پیام رسانی متقابل XCM و تبدیل شدن به یک اکوسیستم چند-زنجیره‌ای کاملاً قابل تعامل.

پولکادات کاملاً قابل تعامل می‌شود

ارتقای قابلیت همکاری پولکادات که مدت‌ها انتظارش را می‌کشید، بالاخره فعال شد.

پولکادات، اکوسیستم چند زنجیره‌ای مقیاس‌پذیر، ناهمگن و توسعه‌یافته توسط Parity Technologies، امروز راه‌اندازی XCM را اعلام کرد. XCM «پیام‌رسانی متقابل» است که امکان ارتباط بین پاراچین‌های مختلف شبکه را فراهم می‌کند. طبق یک بیانیه مطبوعاتی چهارشنبه، راه‌اندازی XCM به این معنی است که این شبکه به هدف خود برای تبدیل شدن به یک اکوسیستم چند-زنجیره-ای کاملاً قابل تعامل دست یافته است.

شبکه بلاکچین پولکادات امیدوار است با میزبانی شبکه‌ای از بلاکچین‌های به‌هم‌پیوسته، مدولار و مستقل به نام پاراچین به قابلیت همکاری دست یابد. یک شبکه جداگانه به نام زنجیره رله در هسته آن قرار دارد که به عنوان لایه امنیتی پایه برای پاراچین‌های آن عمل می کند. XCM، که به‌عنوان فرمت پیام‌رسانی متقابل شناخته می‌شود، زبانی است که ارتباط بین پاراچین‌ها، قراردادهای هوشمند و پالت‌های زیرلایه را امکان‌پذیر می‌کند که به بلاکچین‌ها قابلیت‌های سفارشی می‌دهد.

قابلیت متقابل زنجیره‌ای کامل مورد انتظارترین ویژگی اکوسیستم پولکادات بوده است. این ویژگی چشم انداز پولکادات است و از زمانی که پروژه در سال ۲۰۱۷ وارد توسعه شد، در نقشه راه آن قرار گرفته است. قالب پیام متقابل اجماع، که در نهایت امکان برقراری ارتباط بین پاراچین های پولکادات را فراهم می‌کند. با این به روز رسانی سیستم به طور کامل در کوساما، یک شبکه بلاکچین مستقل که به عنوان محیط آزمایش عمومی پولکادات عمل می‌کند، آزمایش شده است.

پولکادات همچنین تأیید کرده است که در حال کار بر روی تکرارهای سیستمی در آینده است که به نام XCMP یا پیامرسانی بین زنجیره‌ای (Cross-Chain Message Passing) شناخته می‌شوند، که امکان ارتباط مستقیم پاراچین به پاراچین را بدون هیچ گونه واسطه‌ای توسط زنجیره رله فراهم می‌کند. XCMP همچنین امکان ارسال پیام به بلاکچین‌هایی مانند اتریوم و بیت‌کوین را فراهم می‌کند.

 

پیشنهاد مطالعه: بیت کوین (bitcoin) ، رمزارز و بلاکچین به زبان ساده

 

Source

https://coiniran.com/?p=51007
دکمه بازگشت به بالا