ایستگاه خبر

۱۱ سال زندان برای کلاهبرداران PlusToken

گردانندگان یکی از بزرگترین کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال به ۱۱ سال حبس محکوم شدند. همچنین دادگاه چین کلاهبرداران پلاس توکن PlusToken را به دلیل مشارکت در کلاهبرداری ۲.۲۵ میلیارد دلاری طرح پونزی تا ۹۰۰هزار دلار جریمه کرد.

پلاس توکن در اوایل سال ۲۰۱۸ توسط چن بو Chen Bo تاسیس شد و خود را به عنوان یک صرافی و ارائه‌دهندهٔ خدمات کیف پول ارزهای دیجیتال از کره‌ جنوبی معرفی کرد. این شرکت سرمایه‌گذاران را با دادن وعده‌هایی از قبیل بازگشت سریع پول و تضمین سود، فریب داد. دو سال بعد، چن بو چندین کلاهبرداری دیگر را در سایر کشورهای جنوب شرقی آسیا از جمله چین، کامبوج، مالزی، وانواتو و ویتنام انجام داد.

دولت چین در ژوئیه ۲۰۲۰ با دستگیری ۱۰۹ نفر از اعضای این شرکت به کلاهبرداری پایان داد. از این تعداد دستگیرشده، ۲۷ نفر در کلاهبرداری‌ها سمت‌های اجرایی داشتند.

پیشنهاد مطالعه: روش‌های رایج کلاهبرداری (اسکم) در حوزه رمزارز و بلاکچین

دادگاه چین اعضای اصلی طرح پانزی Ponzi را نیز محکوم کرد. به گزارش South China Morning Post، دادگاه یانچنگ واقع در استان شرقی جیانگ سو، چن بو و ۱۳ نفر از همدستان او را به حبس بین ۲ تا ۱۱ سال محکوم کرد.

این خبرگزاری فاش کرد که دادگاه این ۱۳ نفر را به پرداخت جریمه‌ای از ۱۸۲۸۵ دلار تا ۹۱۴هزار دلار نیز محکوم کرده است. یکی از همدستان بو، به نام چن تائو Chen Tao، که مسئول انتقال و پولشویی سودهای غیرقانونی بود نیز به چهار سال زندان محکوم شد.

وجوه توقیف شده از این کلاهبرداری، مشتمل بر ۱۹۴۷۷۵ بیت کوین، ۴۸۷ میلیون XRP و ۶ میلیارد DOGE است که خزانه‌داری ملی آن‌ها را تصاحب می‌کند. در مجموع ارزش‌های دیجیتالی توقیف‌شده، با قیمت کنونی ۴.۲ میلیارد دلار ارزش داشتند.

Source

https://coiniran.com/?p=42381
دکمه بازگشت به بالا