ایستگاه خبر

صرافی غیرمتمرکز پنکیک‌سوآپ حساب کاربران ایرانی را مسدود خواهد کرد

طبق گزارش‌ها، از ۹ مارس، پلتفرم صرافی غیرمتمرکز پنکیک‌سوآپ (PancakeSwap) مسدود کردن دسترسی آدرس‌ها با IP ایران را آغاز خواهد کرد.

روز پنجشنبه، مرکز اجتماعی ارزهای دیجیتال فارسی به نام CryptoClub با انتشار پیامی از صرافی غیرمتمرکز پنکیک‌سوآپ از برنامه‌های این پلتفرم برای مسدود کردن IPهای ایرانی خبر داد. بر اساس این توییت، پنکیک‌سوآپ از ۹ مارس مسدود کردن جغرافیایی کاربران ایران و ۹ حوزه قضایی دیگر را آغاز خواهد کرد.

سایر کشورهایی که در ژئوفنسینگ پنکیک‌سوآپ گنجانده شده اند عبارتند از بلاروس، کوبا، جمهوری دموکراتیک کنگو، عراق، کره شمالی، سودان، سوریه، زیمبابوه و کریمه.

پنکیک‌سوآپ بزرگترین صرافی غیرمتمرکز (DEX) در اکوسیستم زنجیره هوشمند بایننس (BSC) است. داده‌های DeFiLlama نشان می‌دهد که این صرافی بیش از یک سوم ارزش کل قفل شده در آن اکوسیستم را کنترل می‌کند.

گرچه این محدودیت‌ها در میان صرافی‌های متمرکز رایج است، اما در مورد همتایان غیرمتمرکز آن‌ها چندان رایج نیست. با این حال، واقعیت این است که برخی از سیستم عامل‌های صرافی‌های غیرمتمرکز نیز شروع به محدود کردن دسترسی به آدرس‌های IPهای خاص کرده‌اند.

۱inch، یکی دیگر از صرافی‌های غیرمتمرکز محبوب، نمونه‌ای از چنین وضعیتی است که در پلتفرم geoblock کاربران ایالات متحده را مسدود کرد.

در حالی که چنین محدودیت‌هایی اغلب با استفاده از VPN‌ها دور زده می‌شوند، این امر همچنین تحت نظر اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) به ویژه در مورد تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته است. در اکتبر ۲۰۲۱، OFAC دستورالعملی را منتشر کرد که شامل فراخوانی برای مشاغل ارزهای دیجیتال برای نظارت بر استفاده از VPN در پلتفرم‌های خود بود.

 

پیشنهاد مطالعه: پنکیک سواپ چیست؟ همه‌چیز دربارهٔ صرافی پنکیک سواپ PancakeSwap

 

Source

 

https://coiniran.com/?p=49746
دکمه بازگشت به بالا