ایستگاه خبر

کره جنوبی به‌دنبال توسعه یک پلتفرم شناسه‌ی دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین برای خودروهای خودران است

دولت کره‌ی جنوبی اعلام کرد که شهر سیجانگ که شهر پایلوت برای اجرای آزمایشی راهکارهای شهر هوشمند در این کشور است، به زودی یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین راه‌اندازی می‌کند تا بتواند از آن برای ذخیره و تایید شناسه‌های دیجیتالی خودروهای خودران استفاده کند.

بنابر آنچه در رسانه‌ها منتشر شده قرار است وزارت علوم و ارتباطات کره‌ی جنوبی با همکاری سازمان نظارت بر اینترنت این کشور، توسعه این پلتفرم را برای مدیریت شناسه و احراز هویت دیجیتال در دستور کار خود قرار دهند.

به گفته یکی از مقامات رسمی شهر سیجانگ، این پلتفرم مبتنی بر بلاک چین می‌تواند با تقویت امنیت اطلاعات به اشتراک گذاشته شده توسط خودروها و دکل‌های کنترلی آن‌ها، به طور چشم‌گیری اعتبار داده‌ها را افزایش دهد.

اگرچه خودروهای خوردان کماکان فاصله‌ی زیادی تا پیوستن به جریان اصلی حمل و نقل دارند؛ اما شهر سیجانگ پا را از پذیرش این فناوری فراتر گذاشته و به دنبال وضع قوانینی برای پیشگیری از وقوع تخلفات احتمالی مرتبط با این فناوری است.

گروهی متشکل از شرکت‌های الجی، الجی سی‌ان‌اس و یک سازنده‌ی مینی‌بوس‌های خودران با همکاری با شهرداری سیجانگ در تلاش‌اند تا این پلتفرم مبتنی بر بلاک چین را که شناساگر غیرمتمرکز یا DID نام گرفته، توسعه بدهند. این پلتفرم قادر خواهد بود از هک یا جعل غیرقانونی شناسه‌های خودروهای خودران جلوگیری کند.

بنابر آنچه در رسانه‌ها آمده، این سامانه‌ی تایید شناسه‌ی بلاک چینی می‌تواند با استفاده از پروتکل ارتباطی خودرو به همه‌چیز (vehicle-to-everything) موسوم به V2X چندین لایه‌ی رمزگذاری‌شده را به داده‌های تسهیم شده میان خودروها و دکل‌های ارتباطی اضافه کند.

دولت کره‌ی جنوبی تا به حال نشان داده که علاقه بسیاری به فناوری بلاک چین و پیاده‌سازی آن در تمامی صنایع دارد. در ماه آوریل نیز این دولت اعلام کرده بود که بلاک چین یک فرصت جهانی است و تمامی شرکت‌های فعال در بخش خصوصی باید تمام توان خود را برای بهره‌برداری از قابلیت‌های نهفته در این فناوری برای خلق نوآوری به خدمت بگیرند.

Source

https://coiniran.com/?p=38763
دکمه بازگشت به بالا