ایستگاه خبر

به‌روز رسانی پروتکل Opyn برای افزایش نقدینگی و کارایی سرمایه در بازار قرارداد اختیار معامله

پروتکل Opyn، یک بازار دیفای برای قرارداد اختیار معامله، ویژگی‌های جدیدی را در پروتکل به روز شده خود ارائه داده است که هدف آن‌ها ارتقای کارایی و افزایش نقدینگی در این بازار است.

در ابتدا، پروتکل Opyn با ارائه یک محصول بیمه برای توکن‌های حکم‌رانی مانند COMP وارد صنعت دیفای شد. اما حالا این شرکت، تمرکز خود را در فضای دارایی‌های دیجیتال، به بازار مشتقات و به خصوص قرارداد‌های اختیار معامله معطوف کرده است.

به بیان ساده، قرارداد اختیار معامله نوعی قرارداد مالی است که به خریدار یا فروشنده امکان می‌دهد که ابزار مالی مشخص را در یک قیمت از پیش تعیین شده و در یک تاریخ مشخص یا قبل از آن معامله کنند. بسته به چگونگی روند بازار، قرارداد اختیار معامله به معامله‌گران اجازه می‌دهد که بر اساس ماهیت گاوی و خرسی بازار در آینده، سرمایه‌گذاری کنند.

با این که قرارداد‌ اختیار معامله برای مدت‌های زیادی در فضای مالی سنتی وجود داشته‌، اما این ابزار مالی در فضای رمزارز‌ها تازگی دارد و از این رو با چالش‌هایی مواجه است.

در نسخه‌های قبلی پروتکل Opyn، کاربران باید ۱۰۰ درصد قیمت اعمال (Strike price) را که همان قیمت توافقی قرارداد اختیار معامله است، به عنوان وثیقه قرار می‌دادند. اما در بازار‌های مالی سنتی، این مقدار بسیار کمتر است.

آینده جدید برای بازار اختیار معامله

بنا بر اعلام این شرکت، این به روزرسانی شامل ویژگی‌های جدید مانند پرداخت نقدی به جای نیاز به مبادله دارایی‌های قراردادی، قابلیت دارایی‌های زراعت بازده برای استفاده در بازار اختیار معامله به عنوان وثیقه و بهبود مارجین برای این قراردادهاست.

| بیشتر بخوانیم: منظور از yield farming در دیفای چیست؟ معرفی مهمترین پروتکل‌ها

در حالی که بازارهای سنتی نیاز به تسویه حساب در کالاهای فیزیکی مانند غلات دارند، وی گفت که در فضای رمزارز‌ها نیازی به تحویل فیزیکی دارایی‌ها وجود ندارد و بنابراین نیاز چندانی به مبادله واقعی دارایی نیست. برعکس، فقط تفاوت در قیمت باید پوشش داده شده و به نوعی مبادله شود.

اگر چه نیرو محرکه اصلی در تغییرات اخیر این پروتکل افزودن کارایی به بازار دیفای بوده، اما این تغییرات تنها قسمتی از این به روز رسانی هستند. بر طبق گفته بنیان‌گذار این پروتکل، در حال کار بر یک به روز رسانی هستند که اختیارات خرید و فروش کارکرد بیشتری می‌بخشد و سرمایه بیشتری را آزاد می‌کند.

| بیشتر بخوانیم: دارایی مصنوعی در دیفای : موارد استفاده و پتانسیل‌های آن

آسیب‌پذیری اخیر

در ماه آگوست امسال، پروتکل Opyn یک آسیب‌پذیری را در بستر خود کشف کرد که به مهاجمان اجازه ‌داد از یک اشکال سیستمی سو استفاده کرده و با ۳۷۰ هزار دلار آن را ترک کنند. بنا بر گزارش خبرگزاری Cointelegraph در آن زمان، توکن‌های بومی oToken دچار مشکل «دو بار خرج کردن» می‌شدند و مهاجم با استفاده از آن وثیقه کاربران در قرارداد‌های اختیار معامله را مورد سرقت قرار می‌دادند.

در واکنش به آن، Opyn در یک پست وبلاگی به معرفی مجموعه اقداماتی که برای جلوگیری از چنین حمله‌ای استفاده خواهد کرد، پرداخت. همچنین خسارت وارد شده به کاربران را جبران کرد. این بستر با اجرای بازرسی‌های بیشتر و افزودن قابلیت توقف سیستم در صورت بروز مشکل، به بهبود امنیت خود ادامه داد.

گر چه سوییچ‌های توقف مرکزی با ماهیت بازار دیفای در تناقض است، بنیان‌گذار این پروتکل قصد دارد با راه‌اندازی یک توکن حکم‌رانی در آینده، کنترل‌های مرکزی را به حکم‌رانی غیرمتمرکز تغییر دهد.

منبع

https://coiniran.com/?p=42839
دکمه بازگشت به بالا