ایستگاه خبر

فقط 19 درصد از بیتکوین‌های استخراج شده، داد و ستد می‌شوند

پژوهش تازه‌ای از Chainalysis نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از عرضه‌ی در گردش بیتکوین توسط سرمایه‌گذاران برای دوره‌ی بلند مدت نگه‌داری و فقط حدود 20 درصد از آن‌ها معامله می‌شوند.

داده‌های این شرکت اظهار می‌کنند که 20 درصد از بیتکوین های استخراج شده تا به اینجا، توسط معامله‌گران داد و ستد می‌شود. همچنین آن‌ها مدعی هستند که 20 درصد دیگر نیز در آدرس‌های بسته و کیف پول‌های فراموش شده از دست می‌روند. اما باقیمانده‌ی بیتکوین‌های استخراج شده توسط اعضای بازار بیتکوین برای دوره بلند مدت نگه‌داری می‌شوند.

همچنین این گزارش بیان می‌کند که موجودیت‌ها اعم از افراد و کسب و کار‌ها، هیچ گاه بیش از 25 درصد از بیتکوین‌هایی که تا کنون دریافت کرده‌اند، نفروخته‌اند و اغلب سال‌ها بیتکوین‌ها را نگه‌داری کرده‌اند.

از 3.5 میلیون بیتکوین که معامله می‌شوند، 96 درصد آن‌ها از معامله‌گران خرد و کوچک ناشی شده است. البته به صورت عمومی، معامله‌گر خرد به هر عضوی از بازار اطلاق می‌شود که به یک نهاد مالی متصل نباشد اما در این گزارش منظور از معامله‌گر خرد، هر موجودیتی است که در یک زمان کمتر از 10000 دلار انتقال می‌دهد.

در نتیجه بیشترین حجم ورودی به صرافی‌ها (6250000 تراکنش) در هر هفته از سال 2018 تا کنون در محدوده‌ی 10 تا 1000 دلار بوده در حالی که 125000 انتقال دیگر در محدوده‌ی 1000 تا 10000 دلار واقع می‌شوند.

Chainalysis این جمعیت را با معامله گران حرفه‌ای مقایسه می‌کند، یک تمایز که شامل بازیگران نهادی بازار است اما لزوما نهنگ‌های خرده‌فروشی را که مستقل از نهاد‌ها معامله می‌کنند، مستثنی نمی‌کند. از 340000 معامه‌گر فعال بیتکوین در هفته که توسط داده‌های این شرکت شناسایی شدند، 4 درصد معامله‌گران حرفه‌ای (تقریبا 14200 فرد) مسئولیت 85 درصد کل ارزش دلاری بیتکوین‌های منتقل شده به صرافی‌ها را بر عهده دارند. به همین دلیل معامله‌گران متخصص، مهم‌ترین مشارکت‌کنندگان در حرکت‌های بزرگ بازار هستند، همان طور که هنگام سقوط شدید قیمت در ماه مارس با بحران کرونا نقش پررنگ آن‌ها دیده شد.

به هر حال معامله‌گران حرفه‌ای به لحاظ تعداد زیاد نیستند و تمام این ارزش را فقط با به طور متوسط 39000 تراکنش هفتگی انتقال می‌دهند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا