ایستگاه خبر

فقط ۱۹ درصد از بیتکوین‌های استخراج شده، داد و ستد می‌شوند

پژوهش تازه‌ای از Chainalysis نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از عرضه‌ی در گردش بیتکوین توسط سرمایه‌گذاران برای دوره‌ی بلند مدت نگه‌داری و فقط حدود ۲۰ درصد از آن‌ها معامله می‌شوند.

داده‌های این شرکت اظهار می‌کنند که ۲۰ درصد از بیتکوین های استخراج شده تا به اینجا، توسط معامله‌گران داد و ستد می‌شود. همچنین آن‌ها مدعی هستند که ۲۰ درصد دیگر نیز در آدرس‌های بسته و کیف پول‌های فراموش شده از دست می‌روند. اما باقیمانده‌ی بیتکوین‌های استخراج شده توسط اعضای بازار بیتکوین برای دوره بلند مدت نگه‌داری می‌شوند.

همچنین این گزارش بیان می‌کند که موجودیت‌ها اعم از افراد و کسب و کار‌ها، هیچ گاه بیش از ۲۵ درصد از بیتکوین‌هایی که تا کنون دریافت کرده‌اند، نفروخته‌اند و اغلب سال‌ها بیتکوین‌ها را نگه‌داری کرده‌اند.

از ۳.۵ میلیون بیتکوین که معامله می‌شوند، ۹۶ درصد آن‌ها از معامله‌گران خرد و کوچک ناشی شده است. البته به صورت عمومی، معامله‌گر خرد به هر عضوی از بازار اطلاق می‌شود که به یک نهاد مالی متصل نباشد اما در این گزارش منظور از معامله‌گر خرد، هر موجودیتی است که در یک زمان کمتر از ۱۰۰۰۰ دلار انتقال می‌دهد.

در نتیجه بیشترین حجم ورودی به صرافی‌ها (۶۲۵۰۰۰۰ تراکنش) در هر هفته از سال ۲۰۱۸ تا کنون در محدوده‌ی ۱۰ تا ۱۰۰۰ دلار بوده در حالی که ۱۲۵۰۰۰ انتقال دیگر در محدوده‌ی ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار واقع می‌شوند.

Chainalysis این جمعیت را با معامله گران حرفه‌ای مقایسه می‌کند، یک تمایز که شامل بازیگران نهادی بازار است اما لزوما نهنگ‌های خرده‌فروشی را که مستقل از نهاد‌ها معامله می‌کنند، مستثنی نمی‌کند. از ۳۴۰۰۰۰ معامه‌گر فعال بیتکوین در هفته که توسط داده‌های این شرکت شناسایی شدند، ۴ درصد معامله‌گران حرفه‌ای (تقریبا ۱۴۲۰۰ فرد) مسئولیت ۸۵ درصد کل ارزش دلاری بیتکوین‌های منتقل شده به صرافی‌ها را بر عهده دارند. به همین دلیل معامله‌گران متخصص، مهم‌ترین مشارکت‌کنندگان در حرکت‌های بزرگ بازار هستند، همان طور که هنگام سقوط شدید قیمت در ماه مارس با بحران کرونا نقش پررنگ آن‌ها دیده شد.

به هر حال معامله‌گران حرفه‌ای به لحاظ تعداد زیاد نیستند و تمام این ارزش را فقط با به طور متوسط ۳۹۰۰۰ تراکنش هفتگی انتقال می‌دهند.

https://coiniran.com/?p=39549
دکمه بازگشت به بالا