شکیبا شاملو | 2022.07.20

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال (۲۹ تیر) – بازار بیت کوین، زیر محدوده ارزش واقعی!

بیت کوین طی یک ماه گذشته پایین‌تر از قیمت واقعی (میانگین قیمت پایه کل کوین‌ها) معامله شده است. از طرفی نشانه‌های زیادی بر اتمام دوره تسلیم سرمایه‌گذاران (Capitulation) و شکل‌گیری مرحله نهایی بازار نزولی تاکید می‌کند. شاید بتوان اینطور نتیجه گرفت که کف دوره نزولی اخیر در حال ثبیت شدن است.

بیت کوین در هفته گذشته سویه‌ای صعودی در پیش داشت و از ۱۸۹۹۹ دلار به بالای محدوده ۲۱۵۹۶ رسید. این در حالی است تورم ۹.۱ درصدی آمریکا که در هفته گذشته اعلام شد، عاملی بی‌ثبات‌کننده در بازارهای مالی محسوب می‌شود. علاوه‌براین، اعتراضات مدنی، افزایش قیمت سوخت و کمبود برخی کالاها در سراسر جهان، همچنان وضعیت کلی اقتصاد کلان را تضعیف می‌کند.

طی ماه‌های گذشته و با توجه به عوامل ذکر شده، بازار بیت کوین و به طور کلی بازار ارزهای دیجیتال، یکی از سریع‌ترین و گسترده‌ترین سقوط‌های تاریخ خود را تجربه کرده است. این روند باعث شد تا بسیاری از سرمایه‌گذاران معاملات اهرمی از بازار خارج شده و قیمت بیت کوین را به زیر قیمت واقعی (میانگین قیمت خرید کل کوین‌ها) برسانند.

پیشنهاد مطالعه: رخداد تسلیم بازار (Market Capitulation) در ارزهای دیجیتال چیست؟

در این نسخه از تحلیل آنچین قصد داریم میزان زیان بالقوه و زیان تحقق یافته چند گروه از سرمایه‌گذاران بیت کوین را مورد ارزیابی قرار دهیم. هدف از این ارزیابی مقایسه میزان فشار فروش و خروج سرمایه‌گذاران با دوره‌های نزولی پیشین است. از این طریق می‌توانیم ساختار بازار کنونی را به شکل دقیق‌تری بفهمیم و تحقق کف بازار نزولی در محدوده ۲۰ هزار دلار را از مناظر مختلف بررسی کنیم.

آنچین دیتا

سرمایه‌های قرار گرفته در بازه زیان!

پیش از شروع باید تعاریفی از ارزش واقعی (Realized Value) و ارزش غیرواقعی (Unrealized Value) ارائه دهیم. چراکه این مفاهیم جزو مفاهیم بنیادی بازار است و در تحلیل پیش‌ رو کاربرد دارد:

  • ارزش واقعی (کوین‌های فروخته شده) تفاوت میان ارزش یک کوین در زمان فروخته شدن و ارزش آن در زمان ورود به شبکه است. به عنوان نمونه تصور کنید یک سرمایه‌گذار ۰.۵ بیت کوین را در قیمت ۴۰ هزار دلار خریده است (۲۰ هزار دلار پرداخت کرده است). پس از خرید، این نیم بیت کوین را از صرافی خارج کرده و حالا در قیمت ۲۰ هزار دلار آن را برای فروش دوباره وارد صرافی کرده است (به قیمت ۱۰ هزار دلار). پس از فروخته شدن نیم بیت کوین سرمایه‌گذار ۱۰ هزار دلار ضرر کرده است. این زیان را زیان محقق شده (Realized Loss) می‌گویند.
  • ارزش غیرواقعی (کوین‌های فروخته نشده) تفاوت میان قیمت کنونی کوین و قیمت زمانی است که کوین وارد شبکه شده است. در مثال قبلی اگر سرمایه‌گذار هنوز نیم بیت کوین خود را نگه داشته باشد به اندازه ۱۰ هزار دلار در زیان بالقوه (Unrealized Loss) قرار دارد.

قیمت واقعی یا ارزش واقعی بیت کوین، یکی از مهم‌ترین شاخص‌های تحلیل آنچین به حساب می‌آید و معمولا از طریق محاسبه مبانگین قیمت خرید تمام کوین‌ها محاسبه می‌شود (به قیمت کوین‌ها در هنگام خرید، قیمت پایه نیز گفته می‌شود). قیمت پایه در حال حاضر ۲۲۰۹۲ دلار است، در حالی که قیمت در انتهای هفته گذشته اکثرا در محدوده ۲۱ هزار دلار نوسان می‌کرد. این به معنای یک زیان بالقوه ۴.۶ درصدی است.

نمودار زیر نشان می‌دهد که به شکل معمول، مبادله بیت کوین در زیر قیمت واقعی، نشان‌دهنده شکل‌گیری کف بازار نزولی و شروع مرحله انباشت کوین‌ها است. اما زمان لازم برای شکل‌گیری کف بازار نزولی و شروع روند صعودی در دوره‌های مختلف متفاوت است. به عنوان نمونه این فرآیند در سال ۲۰۲۰، هفت روز طول کشید، در صورتی که همین فرآیند در سال ۲۰۱۵، سیصد روز به طول انجامید.

اگر مارس ۲۰۲۰ را به عنوان یک داده انحراف از معیار، حذف کنیم و میانگین باقی دوره‌ها را محاسبه کنیم، خواهیم دید که برای شکل‌گیری کف بازار نزولی و شروع روند صعودی، بازار ۱۹۷ روز را در زیر قیمت واقعی گذرانده است. در حال حاضر فقط ۳۵ روز است که بیت کوین با قیمتی زیر ارزش واقعی معامله می‌شود.

دیتای آنچین

می‌توانیم با توجه به تفاوت قیمت لحظه‌ای بازار با ارزش واقعی بیت کوین، میزان سود و زیان کل کوین‌ها را به شکل میانگین محاسبه کنیم. این تفاوت را شاخص MVRV به دقت بازنمایی می کند.

  • میزان بالای شاخص MVRV (بیشتر از ۱) نشان می‌دهد که حجم بالایی از سود بالقوه در شبکه وجود دارد. به عنوان نمونه اگر شاخص در حدود ۳ قرار گیرد، به این معنا است که از منظر تاریخی سود بالقوه بسیار بالا است و احتمالا در نقاط پایانی بازار صعودی (قله قیمت) قرار داریم.
  • روند نزولی شاخص MVRV نشان‌دهنده روند کاهشی سوددهی در شبکه است. این امر می‌تواند حاصل افت قیمت یا توزیع گسترده کوین‌ها باشد. پس از اینکه قیمت افزایش می‌یابد، سرمایه‌گذارانی که کوین‌ها را در قیمت‌های پایین‌تری خریداری کرده‌اند، اقدام به توزیع کوین‌ها می‌کنند و همین امر باعث افت قیمت نیز می‌شود. در نتیجه همین سازوکار می‌توان یک واگرایی نزولی را بین دو قله قیمتی آپریل و نوامبر ۲۰۲۱ مشاهده کرد (با رنگ آبی نمایش داده شده است).
  • میزان پایین شاخص MVRV (کمتر از ۱) نشان می‌دهد که قیمت لحظه‌ای بازار پایین‌تر از میانگین قیمت خرید سرمایه‌گذاران است. این وضعیت معمولا در مرحله نهایی دوره نزولی رخ می‌دهد و با شکل‌گیری کف بازار نزولی و شروع فرآیند انباشت همراه است.

شاخص MVRV در هفته گذشته میزان ۰.۹۵ را نشان می‌داد (حدود ۵ درصد زیان بالقوه). اما در دوره نزولی قبلی میزان شاخص به ۰.۸۵ (۱۵ درصد زیان بالقوه) رسیده بود. این امر نشان می‌دهد که احتمال ریزش بیشتر قیمت همچنان وجود دارد یا اینکه فرآیند شکل‌گیری کف بازار نزولی نیازمند زمان بیشتری است. از طرفی می‌توان کاهش زیان بالقوه در پایان دوره نزولی را نشانه‌ای از حضور سرمایه‌گذاران قدرتمند دانست.

نکته: عبور شاخص به بالای ۱، می‌تواند نشانه‌ای از تغییر روند موجود و افزایش فعالیت سرمایه‌گذاران باشد.

آنچین دیتا

علاوه بر شاخص‌های مطرح شده، شاخص‌هایی نیز وجود دارند که قیمت لحظه‌ای را در طول دوره نزولی مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

۱.قیمت دلتا (۱۴۲۱۵ دلار): این قیمت از ترکیب دو معیار تکنیکال و فاندامنتال محاسبه می‌شود. این قیمت از تفاوت میان قیمت واقعی و میانگین کل دوران بازار بیت کوین، قابل محاسبه است.

۲.قیمت تعادلی (۱۷۵۵۴ دلار): این مدل قیمتی شباهت زیادی به مدل قیمت منصفانه (Fair Vaule) دارد. در این مدل تفاوت قیمت واقعی و قیمت فروخته شده محاسبه می‌شود. با اضافه شدن این نکته که قدمت کوین در آن نقش دارد.

در هر دو بازار نزولی ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸، افت نهایی قیمت وارد محدوده قیمت دلتا شده است (محدوده سبز).  علاوه بر این می‌توان دید که تثبیت کف قیمتی دوره نزولی و شروع مرحله انباشت در محدوده قیمت تعادلی تا قیمت واقعی تحقق می‌یابد (محدوده آبی).

نکته: کاهش قیمت تا زیر ۱۷۵۴۵ دلار نشان دهنده شکست قیمت تعادلی و ضعف شدید بازار است.

تحلیل دیتای آنچین

ارزیابی زیان بالقوه

معمولا شکل‌گیری کف بازار نزولی با نوسانات شدیدی در حوزه سود و زیان بالقوه همراه است. چرا که با تسلیم سرمایه‌گذاران و شدت گرفتن توزیع، کوین‌ها وارد کیف پول خریداران جدیدی خواهند شد که نسبت به نوسانات قیمت حساسیت ندارند. به عبارتی خریداران جدید در قیمت پایینی کوین‌ها را می‌خرند و نگران کاهش قیمت نیستند. بنابراین ما در این قسمت باید کوین‌هایی را مورد ارزیابی قرار دهیم که در چرخه ۲۰۲۱-۲۲ خریداری شده‌اند و اکنون در محدوده زیان قرار دارند. در محدوده قیمتی ۱۷.۶ تا ۲۱.۸ هزار دلار، میزان زیان بالقوه کل چیزی در حدود ۱۶۵ تا ۱۹۸ میلیارد دلار ثبت شده است.

این مطلب را نیز مد نظر قرار دهید که زیان بالقوه کل در دوره نزولی اخیر (بعد از قله قیمتی نوامبر)، بسیار بیشتر از زیان بالقوه در دوره می تا جولای ۲۰۲۱ است، حتی وقتی که قیمت در محدوده ۲۰ هزار دلار بود. این امر حاصل توزیع گسترده کوین‌ها در محدوده زمانی آگوست تا نوامبر است. دقیقا همان سازوکاری که باعث واگرایی شاخص MVRV نیز می‌شود. می‌توان نتیجه گرفت که دوره آگوست تا نوامبر بیشتر شبیه به مقدمه یک بازار نزولی بوده تا از سرگیری بازار صعودی.

تحلیل آنچین

نمودار زیر نشان می‌دهد که این زیان بالقوه، در واقع حجم بازار را اصلاح کرده و وارد محدوده نرمال می‌کند. می‌توان دید که زیان بالقوه حدود ۵۵ درصد از ارزش بازار فعلی را تشکیل می‌دهد که نسبت به زیان بالقوه مارس ۲۰۲۰ بزرگ‌تر است و به اوج زیان بالقوه سال ۲۰۱۸ نزدیک است.

تغییر روند نزولی و تدریجی شاخص به روندی خنثی، می‌تواند نشان‌دهنده شروع فرآیند انباشت و افزایش سوددهی سرمایه‌گذاران باشد.

۱.کوین‌ها طی رخداد تسلیم توزیع شده و توسط خریداران جدید با قیمت پایین‌تری ذخیره می‌شوند.

۲.تغییر ماهیت زیان از بالقوه به تحقق یافته.

۳.بنابراین طی این جابه‌جایی ارزش کوین‌ها و قیمت واقعی آن‌ها کاهش می‌یابد.

با شروع بازیابی قیمت، کوین‌های جابه‌جا شده از وضعیت زیان بالقوه وارد وضعیت سود بالقوه می‌شوند و همین امر باعث آغاز روند صعودی خواهد شد.

تحلیل آنچین

ارزیابی کل ذخیره کوین‌های در محدوده زیان می‌تواند نتیجه پیشین را تایید کند. زمانی که قیمت تا ۱۷.۶ هزار دلار کاهش یافت، ۹.۲ میلیون کوین در محدوده زیان قرار گرفتند. اما پس از ۱۸ ژوئن و شکل‌گیری فرآیند تسلیم سرمایه‌گذاران و نوسان یک ماهه قیمت در محدوده ۲۰ هزار دلار، تعداد کوین‌های درمحدوده زیان به ۷.۶ میلیون رسید.

اولین نتیجه‌ای که می‌توان گرفت مربوط به قیمت پایه کوین‌ها است. ۱.۵ میلیون از کوین‌های در محدوده زیان قیمت پایه‌ای در محدوده ۱۷ تا ۲۱ هزار دلار داشتند. از طرفی می‌توان گفت که ۸ درصد از کل ذخیره در گردش بیت کوین در این محدوده مبادله شده است.

تحلیل آنچین

علاوه بر مطالب گفته شده بررسی سود بالقوه هولدرهای بلندمدت و کوتاه‌مدت نیز می‌تواند افق روشن‌تری از وضعیت بازار ارائه کند. بر اساس شاخص‌های آنچین می‌توان دید که در کف دوره‌های‌ نزولی پیشین هولدرهای کوتاه‌مدت در محدوده سود قرار نگرفته‌اند. چراکه قیمت بازار در این مرحله کاملا پایین‌تر از قیمت پایه هولدرهای کوتاه‌مدت است.

تحلیل‌گران بازار می‌توانند با بررسی میزان سود بالقوه هولدرهای کوتاه‌مدت، وضعیت پیش روی بازار را پیش‌بینی کنند. با افزایش سریع سود هولدرهای کوتاه‌مدت می‌توان نتیجه گرفت که بازار از مرحله نزولی فاصله گرفته است (سبز). چراکه سرمایه‌گذاران تسلیم شده در مرحله نهایی بازار نزولی کوین‌های خود را با قیمت‌های پایین به هولدرهای کوتاه‌مدت واگذار کرده‌اند. بنابراین با افزایش قیمت سود بالقوه این هولدرها سریعا افزایش می‌یابد.

تحلیل آنچین

ارزیابی زیان تحقق یافته

شکل‌گیری و تثبیت کف بازار نزولی نیازمند تسلیم گسترده سرمایه‌گذاران و نتیجتا جا‌به‌‌جایی گسترده کوین‌ها است. این رخداد باعث می‌شود که تمام سرمایه‌گذارانی که به هر نحوی احتمال واگذار کردن کوین‌های خود را دارند از بازار خارج شوند.

بازار بیت کوین در می و ژوئن ۲۰۲۲ دو رویداد تسلیم را پشت سر گذاشت. ریزش ناگهانی LUNA در می و کاهش قیمت بیت کوین تا قله قیمتی سال ۲۰۱۷ در ۱۸ ژوئن، این دو رخداد تسلیم را رقم زد. طی این دو دوره متوالی سرمایه‌گذاران زیان سنگینی را متحمل شدند. در اولی ۲۷ میلیارد دلار و در دومی ۳۵ میلیارد دلار زیان تحقق یافته در شبکه بیت کوین ثبت شد.

تحلیل آنچین

میزان زیان تحقق یافته و ثبت شده در شبکه طی چند ماهه اخیر صرفا با سال ۲۰۱۱ قابل مقایسه است و در تاریخ بازار بیت کوین نمونه دیگری ندارد. آخرین باری که حجم کوین‌های فروخته شده با زیان تا این حد افزایش یافت، قیمت هر بیت کوین ۳ دلار بود. در پی ریزش ناگهانی LUNA، مقدار ۵۳۸ هزار بیت کوین با زیان فروخته شد و در ۱۸ ژوئن نیز ۴۸۰ هزار بیت کوین در همین وضعیت واگذار گردید.

تحلیل آنچین

بررسی شاخص aSOPR نیز رویداد تسلیم را در مراحل پایانی بازار نزولی اخیر تایید می‌کند. همینطور که میزان سود دهی کاهش می‌یابد (آبی)، سرمایه‌گذاران دارایی‌های خود را حفظ می‌کنند و منتظر تغییر روند می‌مانند، تا اینکه کاهش قیمت به حدی شدید می‌شود که تسلیم سرمایه‌گذاران رخ می‌دهد (قرمز). پس از آن فروشنده‌ها از بازار خارج شده‌، قیمت روند بازگشتی خود را آغاز می‌کند و فشار وارد آمده بر سرمایه‌گذاران کاهش می‌یابد.

افزایش نرخ شاخص aSOPR (و در حالت ایده‌آل عبور به بالاتر از ۱)، احتمال وقوع وضعیت شرح داده شده را تقویت می‌کند. در این شرایط رخداد تسلیم به پایان رسیده، روند انباشت کوین‌ها در حال انجام است و بازار بازیابی قیمت را آغاز می‌کند.

تحلیل آنچین

حجم مبادلات همراه با سود نیز ساختاری مشابه کف بازار نزولی دوره‌های پیشین را تداعی می‌کند. در مرحله تسلیم دوره نزولی ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸، بیش از ۵۸ درصد مبادلات با زیان همراه بود. این روند طی چند ماه پس از اتمام دوره نزولی تدریجا کاهش یافت.

از آنجایی که بازار در روند تثبیت کف بازار نزولی است، بخش عمده مبادلات انجام شده شامل کوین‌هایی می‌شوند که قیمت پایه کمی دارند و به همین خاطر احتمال شکل‌گیری فشار فروش شدید، کم است. در حال حاضر ۵۴ درصد مبادلات همراه با زیان ثبت می‌شوند (۴۶ درصد باقی، منجر به کسب سود می‌شوند). با توجه به سوابق تاریخی، ساختار مبادلات بازار کنونی دقیقا شبیه به مرحله تغییر روند در دوره نزولی ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ است. همانطور که در شاخص aSOPR نیز مشاهده کردید، احتمالا فروشندگان به طور کامل از بازار خارج شده‌اند و روند بازیابی قیمت در راه است.

نکته: افزایش نرخ مبادلات همراه با سود به بالای ۴۸ درصد می‌تواند نشانه قابل قبولی مبنی بر بهبود وضعیت بازار است.

تحلیل آنچین

ارزیابی وضعیت ذخیره کوین‌ها

برای بررسی این بخش قصد داریم از شاخص Cap HODL Waves استفاده کنیم. این شاخص توزیع کوین‌ها را از منظر قدمت آن‌ها طبقه‌بندی می‌کند. لازم به ذکر است که شاخص مذکور بر حسب ارزش دلاری کوین‌ها مرتب شده است. در این نمودار کوین‌ها از منظر قدمت به دوسته تقسیم شده‌اند: کوین‌هایی با قدمت ۳ ماه یا کمتر و کوین‌هایی با قدمت بیشتر از ۳ ماه.

ارزش دلاری کل کوین‌هایی که قدمتی کمتر از ۳ ماه دارند، رو به کاهش است و در حال حاضر به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است. این وضعیت دو موضوع را روشن می‌کند:

  • توزیع کوین‌های قدیمی به شکل قابل توجهی کند شده است. اگر اینطور نبود، محدوده کوین‌های جدید قطورتر می‌بود. این شرایط در بازارهای صعودی نیز اتفاق می‌افتد، چراکه سرمایه‌گذاران به افق آتی بازار خوش‌بین هستند.
  • سرمایه‌گذاران بلندمدت در حال انباشت کوین‌های جدید هستند و به عبارتی آن‌ها را از بازار خارج می‌کنند. قدمت این کوین‌ها در کیف پول‌های این دسته از سرمایه‌گذاران افزایش می‌یابد.

تحلیل آنچین

در نهایت، بررسی کوین‌هایی قدیمی نیز نتیجه مشابهی به همراه دارد. بیش از ۸۰ درصد از ارزش دلاری بازار متعلق به کوین‌هایی با قدمت بیشتر از سه ماه است (پیش از ریزش ناگهانی LUNA خریداری شده‌اند). روند افزایش کوین‌های قدیمی همچنان صعودی است و تراکم آن در محدوده “۶ ماه تا یک سال” و “یک سال تا دو سال”، بیشتر است. این در حالی است که بخش عمده تسلیم و فشار فروش ماه‌های اخیر متعلق به محدوده ۶ماه تا ۲ سال است.

تحلیل آنچین

پیشنهاد مطالعه: برترین ترندهای بلاکچین در سال ۲۰۲۲

جمع‌بندی

بازار بیت کوین در سال ۲۰۲۲ با سرعت و شدت زیادی اصلاح شد. این ریزش تاریخی باعث شد تا بسیاری از حساب‌های اهرمی لیکوئید شده و سرمایه‌گذاران زیادی از بازار خارج شوند، فشار فروش افزایش یابد و چند رخداد تسلیم متوالی رخ دهد. طی ۷ ماه گذشته که از منظر چرخه‌های بازار زمان نسبتا کوتاهی منسوب می‌شود، قیمت از قله تاریخی خود تا کف بازار نزولی حاضر، کاهش یافت.

در مطالب گفته شده سعی کردیم از طریق ارزیابی زیان بالقوه و زیان محقق‌‌شده، روند خروج فروشندگان را مورد ارزیابی قرار دهیم. تقریبا تمام شاخص‌هایی که در این نسخه از تحلیل آنچین مورد بررسی قرار گرفت نشان می‌داد که بازار نزولی به انتها رسیده و کف دوره اخیر تثبیت شده است. تنها عنصری که با دوره‌های نزولی پیشین همخوانی ندارد، طول مدت شکل‌گیری کف بازار نزولی است.

علیرغم وضعیت به شدت آشفته سیاسی و اقتصادی جهان، بازار بیت کوین توانسته نظر سرمایه‌گذاران خود را جلب کند. با توجه به کند شدن روند توزیع کوین‌ها و آشکار شدن نشانه‌های شروع موج انباشت، می‌توان امیدوار بود که کف بازار نزولی تثبیت شده و تغییر روند قیمت در راه است.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منبع