شکیبا شاملو | 2022.07.06

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال (۱۵ تیر) – خروج سرمایه‌گذاران مقطعی از بازار بیت کوین

قیمت بیت کوین با کاهشی ۳۷.۹ درصدی طی ۳۰ روز گذشته، ضعیف‌ترین کارنامه یک ماهه خود را در کل تاریخ این بازار ثبت کرد. طی ریزش شدید ماه ژوئن بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاران مقطعی (Tourist) از بازار خارج شده‌اند و در حال حاضر تمام تغییرات موجود مبتنی بر رفتار هولدرهای بیت کوین است.

در نیمه اول سال ۲۰۲۲ بازار بیت کوین یکی از بدترین و سخت‌ترین ماه‌ها را در طول تاریخ این سرمایه پشت سر گذاشت. قیمت تنها طی ۳۰ روز، ۳۷.۹ درصد کاهش یافت. این ریزش ماهانه از سال ۲۰۱۱ تا کنون سابقه نداشته است. جالب است بدانید که در آن زمان قیمت بیت کوین کمتر از ۱۰ دلار بوده است!

پیشنهاد مطالعه: علت ریزش قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها چیست؟

بازار در محدوده تعادلی عرضه و تقاضای جدید خود محصور شده است و معاملات عمدتا در قله قیمتی سال ۲۰۱۷ (بیست هزار دلار) صورت می‌گیرد. در هفته گذشته قیمت از سقف ۲۱۴۷۱ دلار شروع به کاهش کرد و تا ۱۸۷۴۱ دلار پایین آمد، اما تا آخر هفته توانست روند بازیابی قیمت را تا ۱۹۱۳۹ دلار طی کند.

بر اثر تورم بالای ایالات متحده در ماه ژوئن و رکود بالقوه‌ای که در انتظار بازارهای مالی است، ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال نیز افزایش یافته و سرمایه‌گذاران تمایلی به خرید سرمایه‌های دیجیتال نشان نمی‌دهند. در همین راستا فعالیت شبکه بیت کوین نیز کاهش یافته است. مجموعه این عوامل بازار بیت کوین را در معرض خطر قرار داده است. با توجه به اینکه سطح فعالیت شبکه در حال حاضر به پایین‌ترین سطوح خود رسیده و با مرحله نهایی بازار نزولی سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ همخوانی دارد، می‌توان نتیجه گرفت که سرمایه‌گذاران مقطعی (Tourist) به شکل کامل از بازار خارج شده‌اند.

با این حال سطح فعالیت موجود به فرآیند انباشت کوین‌ها توسط میگوها (آدرس‌هایی با دارایی کمتر از یک بیت کوین) و نهنگ‌ها (آدرس‌هایی با دارایی بیشتر از ۱۰ هزار بیت کوین) اختصاص دارد. این دسته از سرمایه‌گذاران به شکل قابل توجهی فرآیند انباشت را در پیش گرفته و از توزیع‌ کوین‌های خود پرهیز می‌کنند. از طرفی سطح دارایی صرافی‌ها نیز به شکل معناداری کاهش یافته است.

با توجه به شاخص‌های مختلف، قصد داریم در این نسخه از تحلیل آنچین، محرک‌های بنیادین و پنهان بازار را ارزیابی کرده و روند آتی حرکات قیمتی را تا حدی روشن‌تر کنیم.

تحلیل آنچین

خروج سرمایه‌گذاران مقطعی

یکی از بنیادی‌ترین مفاهیم بازار بیت کوین سطح فعالیت شبکه است. این شاخص می‌تواند سطح فعالیت کاربران و در نتیجه تمایل سرمایه‌گذاران به انجام مبادلات را روشن کند. همین امر وضعیت کلی بازار را نیز تا حد قابل قبولی مشخص می‌کند.

  • سطح بالای فعالیت شبکه معمولا نشان‌دهنده تمایل سرمایه‌گذاران به خرید است و در نتیجه با افزایش قابل توجه حجم تقاضا همراه می‌شود. این وضعیت اغلب در دوره‌های صعودی بازار رخ می‌دهد (در نمودار زیر با رنگ سبز نشان داده شده است)
  • سطح پایین فعالیت شبکه به این معنا است که تمایل سرمایه‌گذاران برای مبادلات بیت کوین کاهش یافته و سرمایه‌گذاران مقطعی از بازار خارج شده‌اند. این وضعیت معمولا در بازارهای نزولی رخ می‌دهد (در نمودار زیر با رنگ قرمز نشان داده شده است)

یک مرور اجمالی بر مجموعه شاخص‌های فعالیت شبکه نشان می‌دهد که سطح فعالیت در پایین‌ترین حدود تاریخی خود قرار گرفته و با مراحل نهایی دوره‌های نزولی پیشین برابری می‌کند. به عبارتی بازار در مرحله‌ای واقع شده است که تمام سرمایه‌گذاران محتاط و معامله‌گران مقطعی ترجیح داده‌اند از آن خارج شوند. به عنوان نمونه تعداد آدرس‌‌های فعال از ۱ میلیون در روز (در محدوده نوامبر ۲۰۲۱) به ۸۷۰ هزار (در حال حاضر) رسیده است. این به معنای یک کاهش ۱۳ درصدی در تعداد آدرس‌های فعال است. این امر نشان می‌دهد که ورود آدرس‌های جدید به کندی پیش می‌رود و مسئله‌ اصلی باقی ماندن آدرس‌های موجود است.

تحلیل آنچین

سطح پیشرفته‌تر شاخص پیشین، تعداد کاربران شبکه بیت کوین را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این شاخص فعالیت آدرس‌ها را بررسی کرده و بر اساس آن چند آدرس را به یک کاربر نسبت می‌دهد. از این طریق می‌توان رفتار معامله‌گران را به شکل دقیق‌تری بررسی کرد.

تعداد کاربران فعال پس از قله تاریخی قیمت در نوامبر ۲۰۲۱ رشد قابل توجهی داشت. علت این امر تصور سرمایه‌گذاران بر افزایش بیشتر قیمت بود. در هر صورت انتظار آنان محقق نشد و روند کاهش کاربران فعال آغاز شد. در حال حاضر در هر روز ۲۴۴ هزار کاربر فعال در بازار وجود دارند. این میزان نسبت به سطح فعالیت معمول در سطوح پایینی قرار گرفته است و در محدوده‌ای واقع شده‌ که توضیح‌دهنده مراحل پایانی روند نزولی است (در نمودار زیر با قرمز نشان داده است).

تاثیر هولدرهای اصلی بازار در نمودار مشخص است. در بازه کنونی صرفا هولدرها در بازار باقی مانده‌اند و به همین خاطر شاخص تعداد کاربران فعال با وضعیتی خنثی پیشروی می‌کند.

تحلیل آنچین

رخداد تسلیم کاربران فعال (Capitulation) در مقابل ریزش‌های شدید قیمتی را می‌توان شاخص برآیند رشد تعداد کاربران فعال، مشاهده کرد. این شاخص تمایز میان کاربرانی که به تازگی وارد بازار شده‌اند و آن‌هایی که بازار را ترک کرده‌اند را با توجه به اطلاعات آنچین بازنمایی می‌کند. همانطور که انتظار می‌رود طی ریزش ناگهانی LUNA و کاهش شدید قیمت در اواخر ژوئن، نرخ رشد کاربران فعال به حداقل خود رسیده است.

اخیرا نرخ رشد کاربران فعال به روزی ۷ هزار کاربر جدید رسیده است. این نرخ با مراحل پایانی دوره نزولی ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ برابری می‌کند.

تحلیل آنچین

ارزیابی وضعیت هولدرها

بررسی تعداد تراکنش‌های اجرا شده، می‌تواند تصویر روشن‌تری از وضعیت تقاضا برای بلاک‌ها و پویایی بازار در اختیارمان قرار دهد. به دو دلیل ارزیابی تعداد تراکنش‌ها نسبت به تعداد آدرس‌ها یا کاربران فعال، معیار جزئی‌تر یا دقیق‌تری محسوب می‌شود:

  • محدودیت فضای بلاک‌ها باعث محدودیت در حجم تراکنش‌ها می‌شود و همین امر میزان کارمزد تراکنش را افزایش می‌دهد. در حال حاضر میزان کارمزد بسیار پایین است و همین امر نشان می‌دهد که خبری از ترافیک مبادلات نیست.
  • بالا رفتن توان پردازشی شبکه در پی بروزرسانی‌های اخیر مثل Baching و SegWit، باعث شده توانایی تطبیق‌پذیری شبکه از سال ۲۰۲۲ به بعد افزایش قابل توجهی داشته باشد.

کاهش شدید تعداد تراکنش‌های صورت گرفته در نقاط پایانی بازار صعودی سال ۲۰۱۸ و می ۲۰۲۱ به وضوح قابل مشاهده است. حال که چندین ماه از این دوره گذشته شاهد وضعیتی خنثی در تعداد تراکنش‌های صورت گرفته هستیم. این وضعیت مختص بازار نزولی است و این امر نشان‌دهنده رکود تقاضاهای جدید است. از طرفی بر حفظ کوین‌ها توسط هولدرهای باقی‌مانده دلالت دارد.

تحلیل آنچین

در بررسی بیشتر، شاخص آدرس‌هایی با دارایی غیر صفر، می‌تواند راهگشا باشد. همانطور که مشاهده می‌کنید تعداد آدرس‌های غیر صفر با بالاترین میزان خود (۴۲میلیون) رسیده است و واکنش بسیار ضعیفی نسبت به ریزش‌های شدید قیمتی نشان داده است.

شبکه بیت کوین معمولا نسبت به ریزش‌های شدید و ناگهانی، واکنش شدیدی هم نشان می‌دهد و افراد در پی شکل‌گیری فشار فروش و در اوایل بازار نزولی، تسلیم شده و اقدام به توزیع تمام سرمایه خود می‌کنند.

  • در دوره نزولی ژانویه تا مارس ۲۰۱۸ شاهد کاهش ۷ میلیون آدرس غیر صفر بودیم. این میزان برابر بود با ۲۴ درصد کل آدرس‌های غیر صفر موجود. از منظر کاهش تعداد آدرس‌ها و خروج کاربران از بازار، این میزان یک رکورد تاریخی محسوب می‌شود.
  • در محدوده زمانی آپریل تا می ۲۰۲۱ و در پی رخداد مهاجرت ماینرها از چین، تعداد آدرس‌های غیر صفر یک میلیون کاهش یافت. این میزان در آن دوره ۲.۴ درصد از کل آدرس‌های غیر صفر بود که نسبت به کاهش سال ۲۰۱۸ بسیار ملایم محسوب می‌شود.
  • در می ۲۰۲۲ نیز ۴۳۰ هزار آدرس غیر صفر از این مجموعه کاسته شد که ۱ درصد کل آدرس‌های غیر صفر را تشکیل می‌داد. علیرغم ریزش‌های شدید قیمتی در سال ۲۰۲۲، این میزان حتی نسبت به کاهش سال ۲۰۲۱ نیز بسیار ملایم‌تر است.

به طور کلی میزان کاهش آدرس‌های غیر صفر در رخداد‌ها و ریزش‌های ناگهانی پس از سال ۲۰۱۸ کاهش چشمگیری داشته است. این امر نشان‌ می‌دهد که دارندگان بیت کوین طی سال‌های اخیر اعتماد بیشتری به بازار پیدا کرده‌اند.

تحلیل آنچین

فعالیت شبکه بیت کوین به وضوح در وضعیتی خنثی است و می‌توان گفت نشانه‌های بازار نزولی همچنان پابرجا است. از طرفی می‌توان نتیجه گرفت که تمام معامله‌گران اعتباری طی ۱۲ ماه گذشته و درپی ریزش‌های متعدد به شکل کامل از بازار خارج شده و تنها هولدرها در آن فعالیت می‌کنند. با توجه به این شرایط طبیعی است که میزان تقاضا پایین باشد. بنابراین اصلاح قیمت تا زمانی که هولدرها کف بازار نزولی فعلی را تثبیت نکنند ادامه خواهد یافت.

پیشنهاد مطالعه: معرفی بهترین ارزهای وب3 (Web 3.0)

تغییر وضعیت صرافی‌ها

صرافی‌ها با گردش روزانه چند صد میلیونی تا چند میلیارد دلاری خود، یکی از عناصر اصلی ساختار بازار به حساب می‌آیند. میزان واریز و برداشت صرافی‌ها به شکل مستقیمی بر قیمت بازار لحظه‌ای بیت کوین موثر است. به طور کلی رابطه‌ای معنادار میان واریز و برداشت صرافی‌ها و قیمت لحظه‌ای وجود دارد. زمانی که قیمت به قله بازار صعودی می‌رسد، میزان واریزها و برداشت‌ها نیز به اوج خود می‌رسد. به شکل معمول تعداد برداشت‌ها (سبز) نسبت به تعداد واریز‌ها (صورتی) کمتر است. چراکه معمولا برداشت‌ها به شکل گروهی پردازش شده و اجرا می‌شود، اما واریز‌ها به شکل فردی پردازش می‌شود.

در هفته‌های اخیر با رشد استفاده از خدمات وام‌دهی یا معاملات اعتباری، روند واریز‌ها و برداشت‌ها متوقف شده و سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند سرمایه‌های خود را حفظ کرده، از آن به عنوان وثیقه استفاده کنند و معاملات خود را به شکل اعتباری دنبال کنند. شاید به همین خاطر است که اخیرا نرخ برداشت‌ها افزایش یافته، در حالی که نرخ واریز به صرافی‌ها در حال کاهش است.

این وضعیت از منظر تاریخی غیرمعمول است و فقط چند بار در ۵ سال گذشته رخ داده است.

تحلیل آنچین

علاوه بر مطالب گفته شده، می‌توان تراکنش‌های صورت گرفته در صرافی‌ها را نسبت به کل تراکنش‌های ثبت شده در شبکه ارزیابی کرد. با این کار می‌توان نقاط اوج و فرود مبادلات صرافی و ارتباط آن با فعالیت سرمایه‌گذاران را تا حدی روشن‌تر کرد.

تسلط فعالیت‌های مرتبط با صرافی‌ها نسبت به مبادلات صورت گرفته در کل شبکه، درست پس از قله بازارهای صعودی در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱، به اوج خود رسیده است. در این دوره‌ها ۸۰ تا ۹۴ درصد مبادلات صورت گرفته متعلق به صرافی‌ها بوده است. این افزایش به خاطر ورود گسترده سرمایه‌گذاران مقطعی است. این خریداران در اوج بازار صعودی به سرمایه‌گذاری در بازار ترغیب شده و میزان فعالیت صرافی‌ها را افزایش می‌دهند. همین سرمایه‌گذاران زمانی که قیمت کاهش یافت از بازار خارج شده و از این طریق نیز سطح فعالیت صرافی‌ها را افزایش می‌دهند.

تسلط تراکنش‌های صورت گرفته در صرافی‌ها از می ۲۰۲۱ تا به امروز به شکل قابل توجهی کاهش یافته است و در محدوده ۵۰ درصد، تثبیت شده است. این موضوع می‌تواند فرضیه ما مبنی بر تسلط کامل هولدرها بر بازار بیت کوین را تایید کند.

تحلیل آنچین

روند خروج کوین‌ها از صرافی‌ها همچنان ادامه دارد و میانگین دارایی صرافی‌ها به حدی کاهش یافته که از جولای ۲۰۱۸ تا به امروز تکرار نشده بود. مجموع خروجی صرافی‌ها از مارس ۲۰۲۰ تا به امروز ۷۵۰ هزار بیت کوین است. تنها در سه ماه گذشته ۱۴۲ هزار بیت کوین از صرافی‌ها خارج شده که ۱۸ درصد از کل خروجی صرافی‌ها در این دوره دو ساله را تشکیل می‌دهد.

نرخ خروج کوین‌ها از صرافی‌ها، مخصوصا در مواجهه با ریزش‌های شدید قیمت، موضوع مهمی است که در ادامه به آن برمی‌گردیم.

تحلیل آنچین

می‌توان تغییرات گفته شده را در چند صرافی مهم، به شکل مجزا، مورد ارزیابی قرار داد. با این بررسی، شکل‌گیری یک جریان جدید در بازار کنونی قابل مشاهده است:

  • صرافی Coinbase شاهد ادامه روند خروج کوین‌ها است و در دو سال گذشته ۴۵۰ هزار بیت کوین از این صرافی خارج شده است. از طرفی میزان دارایی‌های صرافی Coinbase طی یک فرآیند پله‌ای بین ۱۰ تا ۳۰ هزار بیت کوین کاهش یافته است. این دارایی‌ها به کیف پول‌هایی انتقال یافته که متعلق به این صرافی نبوده‌اند. ممکن است بخشی از این کوین‌ها متعلق به موسسات بزرگ بوده که برای نگه‌داری سرمایه‌های خود از کیف پول‌های این صرافی استفاده نمی‌کنند.
  • صرافی بایننس در همین دوره زمانی ۳۰۰ هزار کوین ورودی داشته است. به عبارتی بایننس باعث شده تا Coinbase به عنوان بزرگترین صرافی عرضه‌کننده بیت کوین شناخته شود.

طی ۳۰ روز گذشته که حرکات قیمتی بازار بیت کوین ضعیف‌ترین عملکرد خود در تاریخ بازار را داشته‌، نرخ خروجی کوین‌ها از صرافی‌ها نیز رکورد تازه‌ای ثبت کرده است. نرخ خروجی صرافی‌ها در ماه گذشته به ۱۵۰ هزار بیت کوین رسید. این میزان ۵ تا ۶ درصد کل دارایی صرافی‌ها در ماه ژوئن بوده است. وضعیت موجود در تضاد کامل با دوره می تا ژوئن ۲۰۲۱ است. در این دوره موج گسترده‌ای از کوین‌ها به صرافی‌ها وارد شدند.

تحلیل آنچین

مقصد کوین‌های خارج شده کجاست؟

تغییرات دارایی صرافی‌ها و نرخ خروجی آن‌ها در ماه اخیر، یک تغییر عمده نیز در وضعیت مالکیت آن‌ها رقم زده است. میزان افزایش ذخیره‌های غیرنقدی (کوین‌های متعلق به آدرس‌هایی که سابقه توزیع کوین‌ها را ندارند یا به ندرت کوین‌ها را خرج می‌کنند) از ژوئن ۲۰۱۷ تا به امروز بی سابقه بوده است. ذخیره کوین‌های غیرنقدی اخیرا به ۲۳۳ هزار کوین رسیده است.

اما این وضعیت درست در مقابل می ۲۰۲۱ و ریزش ناگهانی LUNA قرار می‌گیرد. در این دو دوره، همزمان با کاهش قیمت شاهد کاهش ذخیره غیرنقدی نیز بوده‌ایم.

تحلیل آنچین

از آنجایی که روند کاهش دارایی صرافی‌ها همچنان ادامه دارد، بهتر است وضعیت انباشت کوین‌ها توسط بزرگ‌ترین و کوچکترین دارندگان بیت کوین (میگوها و نهنگ‌ها) را نیز ارزیابی کنیم. هر دو دسته، از اواسط ماه می تا به امروز بر اساس شاخص میزان انباشت، نرخ بالایی را به خود اختصاص داده‌اند. بر مبنای اطلاعات آنچین، دارایی این دو دسته از سرمایه‌گذاران به شکل پیوسته و معناداری در حال افزایش است.

کیف پول‌های میانه (دارایی ۱۰ اتا ۱۰ هزار بیت کوین) تغییر خاصی را نشان نمی‌دهند و موجودی آن‌ها روندی ثابت و خنثی دارد.

تحلیل آنچین

برای بررسی بیشتر این موضوع می‌توانیم به نرخ رشد دارایی این سرمایه‌گذاران نگاه دقیق‌تری داشته باشیم. نرخ افزایش ذخیره میگوها ۶۰ هزار بیت کوین در ماه است. این نرخ بیشتری میزان انباشت این دسته در تاریخ بازار بیت کوین محسوب می‌شود. ۶۰ هزار بیت کوین، ۰.۳ درصد از کل ذخیره در گردش بازار را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این حجم دارایی‌های این گروه از رکورد پیشین آن که در قله قیمتی سال ۲۰۱۷ ثبت شده بود نیز عبور کرده است.

به طور کلی میگوها محدوده قیمتی ۲۰ هزار دلار را به عنوان محدوده‌ مطلوب خرید در نظر می‌گیرند. اوج قیمتی سال ۲۰۱۷ نیز محدوده ۲۰ هزار دلار بود. گرچه این بار روند بازار درست عکس سال ۲۰۱۷ است.

تحلیل آنچین

در نهایت، شاخص زیر حجم کوین‌های ورودی/خروجی نهنگ‌ها در صرافی‌ها را بازنمایی می‌کند. در این شاخص، نهنگ‌ها کاربرانی با دارایی بیش از هزار بیت کوین در نظر گرفته شده‌اند (ماینرها و صرافی‌ها جزو این دسته محسوب نمی‌شوند).

برآیند ورودی/خروجی صرافی‌ها در مبادلات نهنگ‌ها، ۸.۶ میلیون بیت کوین خروجی را نشان می‌دهد. به طور کلی فرآیند انباشت و توزیع دارایی نهنگ‌ها متاثر از عملکرد قیمت است. از آپریل ۲۰۲۲ اقدام غالب نهنگ‌ها خارج کردن کوین‌ها از صرافی‌ها بود و این میزان در ماه ژوئن به ۱۴۰ هزار بیت کوین رسید. این میزان دومین نرخ خروجی بالا در پنج سال گذشته است. بیشترین نرخ پنج سال گذشته در ژانویه ۲۰۲۱ اتفاق افتاد.

تحلیل آنچین

جمع‌بندی

فعالیت شبکه بیت کوین در پایین‌ترین سطوح خود قرار گرفته و میزان استفاده از شبکه نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران مقطعی به شکل کامل از بازار خارج شده و فقط هولدرها باقی مانده‌اند. تقاضا برای پر شدن بلاک‌ها پایین است و نرخ رشد کاربران شبکه در بهترین حالت، خنثی است.

با این حال در زیر سطح بازار و بر خلاف عملکرد ضعیف قیمت، جریان‌های موثری در حال شکل‌گیری است. می‌توان اینطور گفت که با وجود اینکه بازار طی یک سال گذشته عملکرد ضعیفی داشته و قیمت بارها دچار ریزش‌های ناگهانی شده است، با این حال هولدرها اعتماد خود را از دست نداده و همچنان مقاومت می‌کنند.

دارایی صرافی‌ها همچنان روندی کاهشی دارد. بخشی از این کاهش حاصل تمایل سرمایه‌گذاران به حفظ کوین‌ها است. کوین‌هایی که از صرافی‌ها خارج شده عمدتا وارد کیف پول‌هایی می‌شوند که توزیع کوین‌ها در آن‌ها به ندرت اتفاق می‌افتد. از طرفی نرخ رشد دارایی‌های میگو‌ها و نهنگ‌ها نیز با شدت بی‌سابقه‌ای در حال افزایش است. بازار نزولی در مراحل نهایی خود قرار گرفته و کنترل آن در دستان هولدرها است. بنابراین افق آتی بازار به سیاست‌گذاری‌های تجاری هولدرها وابسته است.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منبع