تحلیل آنچین ارزهای دیجیتال

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال (۸ تیر) – آیا کف بازار نزولی تثبیت شده است؟

با تقریب خوبی می‌توان گفت که تمامی شاخص‌های بلندمدت در پایین‌ترین حد تاریخی خود قرار گرفته‌اند. این امر نشان می‌دهد که کف بازار نزولی تثبیت شده است. حال پرسش اساسی اینجاست که آیا سطح حمایتی تثبیت شده در ۱۷ هزار دلار، نقطه نهایی است یا صرفا یک توقف موقت در روند نزولی فعلی محسوب می‌شود؟

پس از نوسانات و تغییرات شدیدی که در ماه ژوئن رخ داد، بازار تدریجا یک محدوده تعادلی جدید شکل داده و در نزدیکی سطح قیمتی ۲۰ هزار دلار حرکت می‌کند. حرکات قیمتی بازار بیت کوین در هفته گذشته وضعیت نسبتا بهتری داشت و از کف ۱۸۰۶۷ دلار تا ۲۱۷۳۸ دلار افزایش یافت.

پیشنهاد مطالعه: علت ریزش قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها چیست؟

بازار ارزهای دیجیتال اخیرا به شکل گسترده‌ای با کاهش اهرم‌ها (Deveveraging) مواجه است. این کاهش هم به شکل مقطعی و هم از منظر تاریخی بسیار قابل توجه است. قصد داریم در این نسخه با استفاده از انواع ابزارهای آنچین، تکنیکال و سوابق چرخه‌ای بازار، شکل‌گیری کف روند نزولی بیت کوین را مورد ارزیابی قرار دهیم و مشخص کنیم که با چه احتمالی سطح حمایتی ۱۷ هزار دلار، پایان روند نزولی محسوب می‌شود. علاوه بر این، اعتماد سرمایه‌گذاران بلندمدت بیت کوین را نیز بررسی خواهیم کرد و سعی می‌کنیم با توجه به سیاست‌گذاری‌های اخیر آن‌ها، افق آتی بازار را پیش‌بینی کنیم.

تحلیل آنچین

ارزیابی عمق بازار

در سال‌های گذشته مدل‌های گوناگونی برای پیش‌بینی نقطه پایانی دوره‌های نزولی طراحی شده است. این مدل‌ها با ادغام تحلیل‌های تکنیکال و آنچین، کف بازار نزولی را تخمین می‌زنند. ما در اینجا کف بازار نزولی ۲۰۱۵، ۲۰۱۸ و مارس ۲۰۲۰ را به عنوان معیار سنجش مدل‌های مطرح شده، در نظر گرفته‌ایم و با مقایسه آن‌ها با دوره نزولی اخیر، به ارزیابی نقطه پایانی احتمالی می‌پردازیم.

  • قرمز: میزان شاخص Mayer Multiple (۰.۶) نشان می‌دهد که قیمت نسبت به میانگین ۲۰۰ روزه، ۴۰ درصد افت کرده است. تنها ۳ درصد از کندل‌های روزانه در سطح حمایتی ۲۳۳۸۰ دلار بسته شده‌اند.
  • نارنجی: قیمت واقعی (Realized Price) نیز به عنوان یکی از سطوح حمایت کلیدی ظاهر می‌شود. اما در مراحل انتهایی بازار نزولی به عنوان یک سطح مقاومت عمل می‌کند. این نمودار میانگین قیمت پایه کل کوین‌ها را بازنمایی می‌کند (۲۲۵۰۰ دلار). ۱۴ درصد از کندل‌های روزانه در نزدیکی یا زیر این قیمت بسته شده‌اند.
  • آبی: میانگین قیمت ۲۰۰ هفته‌ای نیز یکی از سطوح حمایت مهم محسوب می‌شود که در حال حاضر در سطح ۲۲۳۹۰ دلار قرار گرفته است. بر اساس سوابق تاریخی، این سطح قیمتی طی فرآیند تسلیم سرمایه‌گذاران (Capitulation) نقش حمایتی مهمی ایفا می‌کند. یک درصد از کندل‌های روزانه زیر این سطح قیمتی بسته شده است.
  • سبز: قیمت تعادلی (Balance Price) سطحی حمایتی است که بر مبنای تعداد روزهایی که از قدمت کوین‌ها کاسته می‌شود، محاسبه می‌گردد. این شاخص در واقع ارزش خرید کوین‌ها را مشخص می‌کند که در حال حاضر سطح ۱۷۹۸۰ دلار را شکل داده است. تنها ۳ درصد از کندل‌های روزانه در مناطقی پایین‌تر از این سطح بسته شده است.
  • بنفش: قیمت دلتا (Delta Price) نیز یک سطح حمایتی قدرتمند و بنیادی است. این سطح قیمتی تفاوت میان قیمت واقعی و میانگین قیمت در کل تاریخ بازار را مشخص می‌کند. در حال حاضر این سطح در قیمت ۱۵۵۷۰ دلار واقع شده است. کندل‌های روزانه هرگز پایین‌تر از این سطح بسته نشده‌اند و در واقع این سطح حمایتی آخرین ایستگاه ممکن در یک دوره نزولی محسوب می‌شود.

با توجه به مطالب گفته شده می‌توان نتیجه گرفت که قیمت لحظه‌ای بازار در حال حاضر (۲۱۳۰۰ دلار)، پایین‌تر از قیمت واقعی، سطح حمایتی Mayer و میانگین ۲۰۰ هفته‌ای است. در ۱۸ ژوئن ریزش قیمت تا سطح ۱۷۶۰۰ دلاری، قیمت تعادلی را نیز شکسته و به زیر آن رسید. تنها ۱۳ کندل از مجموع ۴۳۶۰ کندل معاملات روزانه چنین وضعیتی را تجربه کرده‌اند که متعلق به ژانویه ۲۰۱۵ و مارس ۲۰۲۰ است. این قسمت‌ها با محدوده سبز در شاخص زیر مشخص شده است.

تحلیل آنچین

شاخص روند انباشت کوین‌ها همچنان سویه‌ای صعودی دارد و در خلال ماه ژوئن همواره بالاتر از ۰.۹ بوده است. در واقع نهنگ‌ها (کیف پول‌هایی با دارایی بیش از ۱۰ هزار بیت کوین) و میگوها (کیف پول‌هایی با دارایی کمتر از یک بیت کوین)، بیشترین سهم را در افزایش انباشت اخیر داشته‌اند. طی پنج سال گذشته در شش دوره چنین شرایطی رخ داده است که می‌توان آن‌ها را تحت سه دسته زیر تقسیم‌بندی کرد:

  • دوره‌های صعودی بازار مانند میانه سال ۲۰۱۹ و سه‌ماهه ابتدای سال ۲۰۲۱. در این دوره‌ها به خاطر روند افزایشی قیمت حجم تقاضا نیز افزایش می‌یابد و در نتیجه سطح انباشت کوین‌ها به اوج خود می‌رسد.
  • پس از قله تاریخی قیمت در نوامبر ۲۰۲۱ نیز سطح تقاضا و انباشت کوین‌ها رشد قابل توجهی داشت. در این دوره برخی خریداران، موقعیت را برای انباشت کوین‌ها در قیمتی نازل‌تر از دست ندادند اما متاسفانه خیلی زود دست به این اقدام زدند و در نهایت با آغاز دوره نزولی متضرر شدند.
  • کف دوره نزولی مثل نوامبر ۲۰۱۸ و مارس ۲۰۲۰. در این دوره‌ها معمولا فشار تقاضا بر میزان فشار فروشندگان غلبه کرده و کف بازار نزولی را تثبیت می‌کند.

تحلیل آنچین

ارزیابی سوابق چرخه‌های پیشین بازار

شاخص ریسک سرمایه‌گذاری (Reserve Risk) نیز به پایین‌ترین حد خود رسیده است. زمانی که روند انباشت کوین‌ها شدت می‌گیرد، این شاخص به سطح پایین خود می‌رسد. این امر نشان می‌دهد که علیرغم روند کاهشی قیمت در سال ۲۰۲۲، سرمایه‌گذاران همچنان به انباشت کوین‌ها ادامه می‌دهند. کاهش شدید سطح این شاخص فقط در مراحل پایانی بازار نزولی ۲۰۱۵ و ریزش شدید مارس ۲۰۲۰ تکرار شده است.

تحلیل آنچین

همچنین شاخص Dormancy نیز در پایین‌ترین حد خود واقع شده است. شاخص قبلی انباشت کوین‌ها را ارزیابی می‌کرد و این شاخص روند عرضه کوین‌ها می‌سنجد. با توجه به اینکه این شاخص در سطح پایینی قرار گرفته، می‌توان نتیجه گرفت که عرضه کوین‌ها کاهش یافته است.

این شاخص در واقع نشان می‌دهد که ارزش بازار بیت کوین نسبت به کاهش قدمت کوین‌ها پایین است. به عبارتی کوین‌ها در قیمتی پایین‌تر از ارزش خود معامله می‌شوند. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که قدیمی‌ترین کوین‌های عرضه شده در بازار متعلق به چرخه فعلی باشد. در ادامه مقاله دوباره به این موضوع می‌پردازیم.

تحلیل آنچین

یکی از تفاسیری که وضعیت نزولی اخیر را توجیه می‌کند، عدم توانایی کافی طرف تقاضا است. این سطح پایین تقاضا همچنان برای جذب عرضه موجود کافی نیست. اما همزمان می‌توان اینطور نتیجه گرفت که قیمت لحظه‌ای بازار پایین‌تر از ارزش بیت کوین است و علت ضعف طرف تقاضا، انتظار برای افزایش قیمت است. اگر این تفسیر درست باشد قیمت در افقی کوتاه‌مدت یا میان‌مدت به ارزش واقعی خود بازمی‌گردد.

سرمایه‌گذاران بازار بیت کوین بیش از یک سال روند انباشت کوین‌ها را ادامه دادند و در این میان با نوسانات و ریزش‌های شدیدی مواجه شدند. در حال حاضر وجود نشانه‌هایی بر بازیابی قیمت تغییر روند حرکات ضروری است. چرا که ممکن است ادامه این روند باعث تغییر استراتژی کلی سرمایه‌گذاران اصلی بازار شود.

بر همین اساس آخرین شاخصی که در این بخش بررسی می‌کنیم RHODL Rate است. این شاخص تعادل موجود میان کوین‌های یک تا دو ساله را با کوین‌های یک هفته‌ای مقایسه می‌کند. در حال حاضر میزان شاخص در محدوده پایینی قرار گرفته است. این امر نشان‌دهنده غلبه کوین‌های قدیمی به کوین‌های جدید است. به عبارتی بازار تحت تسلط سرمایه‌گذاران حرفه‌ای است. از طرفی این شاخص فقدان حضور سرمایه‌گذاران مبتدی را نیز نشان می‌دهد که خود می‌تواند عامل کند شدن روند بازیابی قیمت باشد. چراکه شکل‌گیری جریان تقاضا با ورود این دسته از سرمایه‌گذاران شدت می‌گیرد.

تحلیل آنچین

با توجه به مطالب بررسی شده در این بخش، شاهد این موضوع بودیم که تمام شاخص‌های کلان بازار در سطح پایینی قرار گرفته‌اند و در عمل، بازار در دستان سرمایه‌گذاران بلندمدت و حرفه‌ای قرار گرفته است. تمام نشانه‌ها بر شکل‌گیری کف بازار نزولی تاکید دارد. مدل‌های مختلف تخمین نقطه پایانی روند نزولی نیز این موضوع را تایید می‌کند. اما با تمام این نشانه‌ها باز هم رفتار هولدرها اهمیت دارد. باید دید که آیا هولدرهای بلندمدت سیاست‌گذاری فعلی را حفظ می‌کنند یا خیر!

فشار نهایی و احتمال تغییر روند

شاخص‌های کلیدی و مهمی در زمینه ارزیابی فشار وارد شده بر سرمایه‌گذاران در مراحل پایانی بازار نزولی، وجود دارد. این شاخص‌ها ورود به دوره تسلیم سرمایه‌گذاران و شروع دوباره جریان انباشت را به خوبی بازنمایی می‌کنند.

شاخص آدرس‌های فعال (Active Address) یکی از این ابزارها است که ارزیابی روند آن می‌تواند مسیر روشنی از آینده بازار را در اختیار کاربران قرار دهد. تکانه‌های افزایشی این شاخص در دوره‌های صعودی امری طبیعی است (سبز). اما در دوره‌های نزولی شاخص آدرس‌های فعال نوسانات زیادی را تجربه می‌کند. پیدایش یک سویه صعودی در شاخص آدرس‌های فعال می‌تواند نشانه‌ای از بازیابی قیمت و تغییر روند بازار باشد.

در خلال بازار نزولی اخیر میزان آدرس‌های فعال به شکل ثابت در حدود ۸۰۰ هزار آدرس در هر روز بوده است (قرمز). این موضوع مطالب پیشین را نیز تایید می‌کند. در واقع فقط هولدرهای بلندمدت در بازار باقی مانده‌اند. به این ترتیب می‌توان سال ۲۰۲۲ را سال حرکت کاهشی قیمت به سمت کف دوره نزولی در نظر گرفت. به نظر می‌رسد تقاضای موجود برای تثبیت این سطح به عنوان کف قیمتی دوره نزولی کافی باشد.

تحلیل آنچین

دوره نزولی پیشین زمانی به انتها رسید که حجم کوین‌های در بازه سود، به ۴۰ تا ۴۵ درصد رسیده بود. به عبارتی بخش عمده کوین‌ها در محدوده زیان قرار گرفته بودند. طی ریزش شدید اخیر و کاهش قیمت تا ۱۷.۶ هزار دلار، ۵۰ درصد کوین‌های موجود در بازه سود قرار داشتند. همین امر باعث شدت گرفتن مقطعی عرضه و کاهش میانگین قیمت پایه کوین‌ها شد.

با توجه به سوابق بازار در دوره‌های نزولی پیشین، آستانه شکل‌گیری کف قیمتی قرار گرفتن ۴۰ تا ۴۵ درصد کوین‌ها در بازه سود است. اما این میزان در حال حاضر کمی بیشتر از ۵۰ درصد است. قیمت باید چقدر کاهش یابد تا ۵ الی ۱۰ درصد از کوین‌ها به کوین‌های قرار گرفته در محدوده زیان اضافه شوند و مجموع کوین‌های در بازه سود به ۴۰ تا ۴۵ درصد برسد.

تحلیل آنچین

با توجه به شاخص URPD می‌توان دید که بیش از ۱.۴ میلیون بیت کوین در محدوده قیمتی ۱۷ تا ۲۱ هزار دلار جابه‌جا شده است. به عبارتی پس از توزیع کوین‌ها و تسلیم سرمایه‌گذاران در هفته‌های اخیر، آزمایش دوباره سطح حمایتی شکل گرفته (۱۷ هزار دلار) می‌تواند میزان کوین‌های در بازه سود را به ۴۰ تا ۴۵ درصد کل کوین‌ها برساند و کف بازار نزولی قطعی شود.

تحلیل آنچین

شاخص aSOPR نیز عمق رخداد تسلیم سرمایه‌گذاران را نشان می‌دهد. میانگین بازدهی کوین‌های توزیع شده در این دوره منفی ۷ درصد بوده است. می‌توان مشاهده کرد که دوره نزولی اخیر از میانه سال ۲۰۲۱ تا به امروز، دقیقا شبیه به ساختار بازار نزولی در ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ است.

تحلیل آنچین

آیا اعتماد هولدرهای بلندمدت به افق آتی بازار همچنان حفظ می‌شود؟

ذخیره هولدرهای بلندمدت طی ماه ژوئن، ۱۸۱ هزار بیت کوین کاهش یافت و حجم ذخیره آن‌ها به سطح سپتامبر ۲۰۲۱ رسید. هرچند این کاهش تنها ۷ درصد از میزانی است که طی مارس تا اکتبر ۲۰۲۱ به ذخیره کوین‌های هولدرهای بلندمدت افزوده شده است.

بنابراین میزان کاهش ذخیره این دسته از هولدرها می‌توانست بسیار بیشتر باشد. این موضوع نشانه‌ای از اعتماد هولدرهای بلندمدت به افق آتی بازار است. با این حال سیر بازگشتی حرکات قیمتی بر خلاف این تفسیر بسیار کند و غیرقطعی عمل می‌کند.

تحلیل آنچین

در این بخش قصد داریم میزان اعتماد هولدرهای بلندمدت را بیشتر بررسی کنیم. چراکه از بین رفتن این اعتماد ممکن است نتایج نامطلوبی به دنبال داشته باشد. در واقع حفظ شدن کوین‌ها توسط هولدرهای بلندمدت آخرین و مهم‌ترین دفاع بازار در مقابل روند نزولی اخیر است. ارزیابی روند مذکور را از طریق بررسی قدمت کوین‌های توزیع شده توسط این هولدرها آغاز می‌کنیم:

  • اگر هولدرهایی که اقدام به توزیع کوین‌های خود کرده‌اند متعلق به چرخه ۲۰۲۱-۲۲ باشند (کوین‌های خود را در این دوره خریداری کرده باشند) احتمال وقوع رخداد تسلیم افزایش می‌یابد. چراکه تمام کوین‌های این دسته در حال حاضر در محدوده زیان واقع شده است و ممکن است با یک نوسان قیمتی دیگر تسلیم شده و کوین‌های خود را به شکل گسترده‌ای توزیع کنند.
  • اگر هولدرهایی که اقدام به توزیع کوین‌های خود می‌کنند متعلق به پیش از ۲۰۲۰ باشند، در این صورت احتمال از دست رفتن اعتماد این افراد به افق آتی بازار افزایش می‌یابد و کوین‌ها در عمل به دست افرادی قدرتمند‌تر می‌رسد که اعتماد بیشتری به آینده بازار دارند.

ما قصد داریم مشخص کنیم که کدام دسته از هولدرهای بلندمدت تحت فشار حاصل از کاهش قیمت ۱۸۱ هزار بیت کوین از ذخایر خود را توزیع کرده‌اند. این کار را از طریق بررسی قدمت کوین‌ها انجام می‌دهیم. نمودار زیر کوین‌هایی را قدمت بیشتر از ۶ ماه را بازنمایی می‌کند.

ذخیره کوین‌ها طی ماه ژوئن ۱۶۵ هزار بیت کوین کاهش یافته است. این امر نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از کوین‌های توزیع شده قدمتی در حدود ۵ ماه دارند و تنها ۱۳ هزار بیت کوین از کوین‌های توزیع شده قدمتی بیشتر از ۵ ماه دارند. یعنی ۷ درصد از کل کوین‌های توزیع شده در ژوئن.

تحلیل آنچین

در خصوص کوین‌هایی با قدمت بیشتر از یک سال، تغییری از ۶۵.۷ به ۶۴.۹ درصد کل ذخیره در گردش بیت کوین، کاهش یافته است. این کاهش برابر است با ۱۵۰ هزار بیت کوین. بنابراین ۹.۸ درصد کوین‌های توزیع شده توسط هولدرهای بلندمدت، قدمتی در محدوده ۶ تا ۱۲ ماه داشته‌اند.

با توجه به این موضوع می‌توان به شکل قطعی گفت ۸۲.۹ درصد از کوین‌های توزیع شده توسط هولدرهای بلندمدت قدمتی بیش از یک سال داشته‌اند. این حجم قابل توجه از کوین‌های قدیمی در پی ریزش شدید قیمت و تسلیم سرمایه‌گذاران بلندمدت در ماه ژوئن توزیع شده‌اند.

تحلیل آنچین

با این حال اگر کوین‌هایی با قدمت بیش از ۲ سال را در نظر بگیریم، خواهیم دید که سهم این دسته از کوین‌ها از آپریل ۲۰۲۲ همواره ثابت بوده است (۴۴.۵ درصد از کل ذخیره در گردش). ۱۸۱ هزار بیت کوینی که طی رخداد تسلیم ماه ژوئن توسط هولدرهای بلندمدت توزیع شده را می‌توان به شکل زیر طبقه‌بندی کرد:

۸۲.۹ درصد از کوین‌ها قدمتی بین ۱ تا ۲ سال داشته‌اند.

۸.۹ درصد از کوین‌ها قدمتی بین ۶ تا ۱۲ ماه داشته‌اند.

۷.۳ درصد از کوین‌ها قدمتی در حدود ۵ تا ۶ ماه داشته‌اند.

بنابراین بخش اصلی کوین‌های توزیع شده توسط هولدرهای بلندمدت در چرخه ۲۰۲۱-۲۲ خریداری شده‌اند.

تحلیل آنچین

پیشنهاد مطالعه: معرفی بهترین ارزهای وب۳ (Web 3.0)

جمع‌بندی

با توجه به وضعیت کلی اقتصاد کلان و آشفتگی‌های آن، بهره‌گیری از مدل‌های مختلف تخمین انتهای روند نزولی بازار ضروری است. در این نسخه سعی کردیم برخی از مهم‌ترین شاخص‌های کلان تعیین کف بازار نزولی را به شکل اجمالی معرفی کنیم و با استفاده از آن احتمال تثبیت کف بازار نزولی را بسنجیم. تمام شاخص‌ها در پایین‌ترین حد خود قرار گرفتند و به طور کلی فقط در ۰.۲ درصد کندل‌های روزانه چنین وضعیتی تجربه شده است. این مواقع اندک نیز در چرخه‌های قبلی شامل تثبیت کف بازار نزولی بوده ایست.

از طرفی هولدرهای بلندمدت در ماه ژوئن یک رخداد تسلیم گسترده و قابل توجه را تجربه کردند. اما بخش عمده توزیع کوین‌ها توسط کسانی انجام شده است که کوین‌های خود را در چرخه ۲۰۲۱-۲۲ خریداری کرده بودند و در نهایت در برابر ریزش قیمت تسلیم شدند. صاحبان کوین‌هایی با قدمت بیش از ۲ سال تاثیر بسیار کمتری پذیرفتند.

با توجه به مجموع تحلیل‌های ارائه شده احتمال تثبیت کف بازار نزولی بالا است و اگر اعتماد هولدرهای بلندمدت به افق آتی بازار همچنان حفظ شود می‌توان منتظر حرکات قیمتی سازنده و تغییر روند بازار بود. هرچند با توجه به اینکه هنوز هولدرهای کوتاه‌مدت وارد بازار نشده‌اند، این فرآیند ممکن است در افقی میان‌مدت تحقق یابد.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منبع

https://coiniran.com/?p=56781
دکمه بازگشت به بالا