ایستگاه خبر

بانک‌های فدرال از ارز پایدار در شبکه‌های اعتبارسنج گره‌ای مستقل برای انجام عملیات پرداخت استفاده می‌کنند

کاخ سفید – دفتر نظارت بر ارز (OCC) امروز یک سند را منتشر کرد که نشان می‌دهد بانک‌های فدرال و موسسات پس‌انداز در ایالات متحده در شبکه‌های تأیید گره‌ای (بلاکچین) مشارکت خواهند کرد و از ارزهای پایدار برای انجام فعالیت‌‌های پرداخت، تسویه‌حساب و دیگر عملیات مجاز بانکی استفاده خواهند کرد.

برایان پی. بروکس، متصدی دفتر نظارت بر ارز گفت:

“این موضوع نشان می‌دهد که ایالات متحده با اتکا به نوآوری به دنبال ایجاد زیرساخت پرداخت‌های آنی است. بخشی از این زیرساخت، ائتلاف‌های بانکی و برخی نیز شبکه‌های تأیید گره‌ای مستقل مثل بلاک چین‌ها هستند. کارگروه بازارهای مالی کاخ سفید به تازگی یک چارچوب محکم را برای قدم گذاشتن به عصر زیرساخت‌‌های مالی مبتنی بر ارز پایدار در نظر گرفته است.”

وی افزود:

” این چارچوب به شناخت ریسک‌‌های مهم و در عین حال مدیریت این ریسک‌ها با یک رویکرد بدون تورش نسبت به تکنولوژی، کمک می‌کند. این سند هر گونه عدم اطمینان حقوقی را درباره‌ی صلاحیت بانک‌ها برای اتصال به بلاکچین‌ها به عنوان گره اعتبارسنج و انتقال ارز پایدار از طرف مشتریان رفع می‌کند. مشتریانی که به شکل روز‌افزونی به سرعت، کارایی، قابلیت تعامل و هزینه‌های پایین این نوآوری‌ها نیاز دارند. “

بر اساس این سند، بانک‌های فدرال و موسسات پس‌انداز می‌توانند به عنوان یک گره در شبکه‌های اعتبارسنجی، تراکنش‌های پرداخت و انتقال را اعتبارسنجی، ذخیره و ثبت کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند همین کار‌ها را برای دیگر عملیات مجاز بانکی انجام دهند. برای استفاده از این فناوری، بانک‌ها ملزم به انطباق کامل با قانون و رویه‌‌های امن هستند.

مزایا و خطرات

استفاده از شبکه‌های تأیید گره‌ای مستقل (بلاکچین) در سیستم بانک‌داری فدرال، کارایی، اثربخشی و ثبات را برای عملیات پرداخت به ارمغان می‌آورد. برای مثال، ماهیت غیرمتمرکز این شبکه‌ها یعنی گره‌‌های بسیار بیشتری اعتبارسنجی را انجام می‌دهند. پس عملیات بانکی با انعطاف‌پذیری بیشتری انجام می‌شوند.

بانک‌های فدرال و موسسات پس‌انداز باید به خطرات بالقوه اجرای عملیات شبکه‌های اعتبارسنج گره‌ای مستقل، آگاه باشند. این خطرات شامل ریسک‌‌های عملیاتی، ریسک‌‌های انطباقات قانونی و کلاه‌برداری است. فناوری‌های جدید به تخصص فنی کافی نیاز دارند. بانک‌ها باید بتوانند این ریسک‌ها را به یک شیوه‌ی امن و بی‌نقص مدیریت کنند.

البته بانک‌ها با چنین ریسک‌هایی غریبه نیستند. خطراتی مشابه با آن چه در تأمین خدمات حضانت الکترونیکی، صدور مجوزهای دیجیتال و ارائه خدمات پردازش داده، با آن‌ها مواجه شدند. در زمینه ریسک‌های انطباق قانونی، آن‌ها باید در برابر فعالیت‌های پولشویی و تأمین مالی تروریسم بایستند. بانک‌ها ملزم به رعایت الزامات ثبت سوابق و ارائه گزارش به نهاد‌های مربوطه هستند تا بتوانند ریسک‌‌های تراکنش‌های رمز ارزی را به حداقل برسانند.

|| بیشتر بخوانیم: پروتکل گراف (The Graph)، ابزاری برای جستجو روی بلاکچین‌ها

منبع

https://coiniran.com/?p=43012
دکمه بازگشت به بالا