سود ناشی از استخراج با کارت های گرافیکی جدید Nvidia چقدر است؟
آرمان جنگ میری | 2018.03.25

سود ناشی از استخراج با کارت های گرافیکی جدید Nvidia چقدر است؟

گزارش ها حاکی از آن است که Nvidia خیلی زودتر از زمانی که کاربران انتظار داشتند، قصد دارد کارت های گرافیکی مخصوص ماینینگ خود را عرضه کند. این کارت های گرافیک با ویژگی هایی عرضه می شوند که برای استخراج کنندگان بسیار جذاب خواهند بود. بر اساس اطلاعات غیر رسمی، کارت گرافیک Inno3D بر پایه مدل گیمینگ GeForce GTX 1080 Ti طراحی شده است.

 کارت های گرافیکی جدید Nvidia و سوددهی زیاد در استخراج رمزارز هایی با الگوریتم Ethash

سود ناشی از استخراج با کارت های گرافیکی جدید Nvidia چقدر است؟

http://apaitubitcoin.com

گفته می شود که این کارت گرافیک جدید بر پایه کارت گرافیک سری گیمینگ GeForce GTX 1080 Ti ساخته شده است. البته با این تفاوت که بسیاری از امکانات مختص گیمینگ از آن حذف شده و به منظور دست یابی به بازده بسیار بالا تر در فرآیند استخراج، سفارشی سازی شده است.

به گزارش کوین ایران، این سری جدید از نسخه ای از تراشه های قدیمی “Pascal” استفاده می کند که پیش تر در مدل GTX 1080 Ti  و سری Titan استفاده شده بودند. بر خلاف کارت گرافیک های سری گیمینگ، این کارت به هیچ وجه خروجی تصویر ندارد! ولی در عوض در تنظیمات حافظه مصرفی و سرعت محاسبات، دست شما را بسیار باز می گذارد.

این کارت گرافیکی از تکنولوژی خنک کننده دو جانبه Inno3D’s Twin X2  که از 2 فن و پنج لوله توزیع حرارتی تشکیل شده است، استفاده می کند. این تکنولوژی پیش تر در کارت های خانواده Inno3D مورد استفاده قرار گرفته بود.

در تصاویری که تا این لحظه درز کرده است، هیچ نشانه ای از قلاب های مخصوص چفت شدن در ریگ های استخراج نیست. البته به گزارش کوین ایران و به نقل از وبلاگ Crypto Mining Blog، قلاب های استاندارد قرارگیری در کیس های کامپیوتر به عنوان یک آپشن اختیاری قابل تهیه هستند.

مشخصات سخت افزاری

GPU های P102-100، مشابه GPU های به کار رفته در کارت های سری P104-100 هستند. این GPU ها به هسته های CUDA cores 3200، با فرکانس محاسباتی 1582 مگاهرتز محاسبه شده اند. حافظه فیزیکی آنها 5 گیگابایت بوده و از جنس GDDR5X می باشد. پهنای باند حافظه آنها نیز 400  گیگابایت بر ثانیه تخمین زده شده است.

از نظر پورت های ورودی و خروجی نیز، این کارت دارای 4 پورت PCIe Gen1 و 2 کانکتور 8 پینه PCI-E می باشد. توان طراحی گرمایی این مدل نیز 250 وات است.

راندمان استخراج

بر طبق اطلاعات ارائه شده توسط Inno3D، راندمان هش بر ثانیه چیپ های P102-100، برای رمزارز های مختلف در زیر آمده است.  به طور کلی، این کارت گرافیکی برای استخراج رمزارز هایی با الگوریتم Ethash، راندمان بسیار بالایی دارد.

ETH  (اتریوم) ~ 47 mhs

ZEC (ZCash) ~ 660 Sol/s

XMR  (مونرو) 879 hs

در حال حاضر هیچ اطلاعاتی از قیمت این محصول در دست نیست.

تاثیر رمزارز ها بر شرکت های سازنده کارت های گرافیکی

افزایش تقاضا برای کارت های گرافیک از طرف استخراج کنندگان در سال 2017

سود ناشی از استخراج با کارت های گرافیکی جدید Nvidia چقدر است؟

Source: Techadvisor

بازار داغ رمزارز ها در سال گذشته باعث شد تا بسیاری از تولید کنندگان بزرگ سخت افزاری دنیا از جمله Nvidia، برای پاسخ گویی به نیاز های استخراج کنندگان تمهیداتی بیاندیشند. بر طبق آمار های به دست آمده در سال 2017، بیش از 3 میلیون کارت گرافیک با ارزشی برابر با 776 میلیون دلار، تنها توسط استخراج کنندگان خریداری شده است.

شرکت سخت افزاری  AMD از برنامه های خود برای تولید بیشتر کارت های گرافیکی خبر داد. از همان زمان پیش بینی شده بود که شرکت Nvidia نیز در حال اماده سازی کارت گرافیکی با تکنولوژی Turing است که انحصارا برای استخراج رمزارز ها طراحی شده اند.

افت نسبی در سال 2018

هر چند در مدت اخیر، به دلیل ریزش قیمت شدید رمزارز ها در پی مخالفت قانونگذاران، شرکت های سخت افزاری نگران کاهش شدید تقاضا برای سخت افزار های خود هستند.

بسیاری از سایت های حوزه فناوری اعلام کرده بودند که شرکت Nvidia، تصمیم دارد عرضه کارت گرافیک های مخصوص استخراج خود را تا ماه جولای به تعویق بیاندازد و حتی ممکن است در صورت عدم وجود تقاضای کافی، به کل از عرضه آن صرف نظر کند.

سود ناشی از استخراج با کارت های گرافیکی جدید Nvidia چقدر است؟

Source: Nvidia

شرکت AMD نیز در سال 2018، از افت سود حاصل از فروش کارت های گرافیک خود خبر داده است. البته ممکن است به دلیل ورود رقبای جدیدی چون شرکتAsrock  به حوزه GPU، که قرار است از ماه آپریل تولید انبوه GPU های خود را آغاز کنند، این بازار جان تازه ای بگیرد. این شرکت با ایده گرفتن از تراشه های شرکت AMD در صدد تولید چیپ های GPU مختص به خود می باشد.

سال پیش Nvidia، دو کارت گرافیک مختص استخراج خود، یعنی P106-100 و P104-100 را بر اساس تکنولوژی “Pascal”، با کمک شرکت های دیگری چون Inno3D عرضه کرد.

استفاده از چیپ های “Pascal” در مدل های P102-100 ، ممکن است باعث ارزان تمام شدن محصول نهایی شود. ولی عرضه کارت های گرافیکی مخصوص استخراج ساخته شده از چیپ Turing که از معماری Volta استفاده می کند، راندمان بسیار بالا تری خواهد داشت. در صورت عرضه چنین کارت گرافیکی ای، بازار استخراج رمزارز ها جان تازه ای می گیرد.