ایستگاه خبرآخرین اخبار ارزهای دیجیتال

فیلتر حق امتیاز روی زنجیره دیگر در بازار اپن‌سی وجود نخواهد داشت

روز پنجشنبه، بازار اپن‌سی در X (توئیتر سابق) اعلام کرد که ابزار Operator Filter را از پلتفرم خود حذف خواهد کرد. این ابزار در نوامبر ۲۰۲۲ بر روی پلتفرم معرفی شد تا به سازندگان اجازه دهد بازارهای NFT را که استانداردهای اجرای حق امتیاز را رعایت نمی‌کنند، در لیست سیاه قرار دهند. با این حال، به گفته دوین فینزر، مؤسس و مدیر عامل، اثربخشی ابزار کمتر از انتظارات بود.

از ۳۱ آگوست، فیلتر اپراتور دیگر هیچ بازاری را مسدود نخواهد کرد. برای مجموعه‌های موجود در بلاکچین‌های غیر اتریوم و آن‌هایی که در حال حاضر از این ابزار استفاده می‌کنند، کارمزد سازندگان تا ۲۹ فوریه ۲۰۲۴ اعمال خواهند شد.

فیلتر اپراتور، که به عنوان یک «قطعه کد ساده» معرفی می‌شد، با هدف محدود کردن فروش NFT منحصراً به بازارهایی بود که هزینه‌های سازنده را حفظ می‌کردند. با این حال، تأثیرات آن با آرزوهای سازندگان آن همخوانی نداشت، زیرا فینزر اشاره کرد که پشتیبانی اکوسیستم NFT از این ابزار ناکافی است.

علاوه بر این، برخی از بازارهای NFT مانند بلار، Dew، و LooksRare با ادغام پروتکل Seaport موفق می‌شدند این فیلتر را دور بزنند، و بنابراین از پرداخت کارمزد سازنده اجتناب کنند.

نگرانی‌های سازندگان و تلاش‌ها برای تغییر مسیر

خود سازندگان هم نگرانی‌های خود را در مورد اینکه فیلتر اپراتور کنترل آن‌ها را بر محل فروش مجموعه‌هایشان نقض می‌کرد، ابراز کردند.

فینزر گفت،

ما از برخی سازندگان شنیده‌ایم که فیلتر اپراتور حس کنترل آن‌ها را بر محل فروش مجموعه‌هایشان محدود می‌کند و در عین حال ممکن است با انتظارات کلکسیونرها برای مالکیت کامل مجموعه‌هایشان هم در تضاد باشد… محدودیت‌های فیلتر اپراتور به قیمت مالکیت غیرمتمرکز تمام می‌شود.

فینزر همچنین تأکید کرد که در حالی که هزینه‌های سازندگان در مدل‌های کسب‌وکار نقش دارند، اما تنها یکی از جریان‌های درآمدی موجود برای سازندگان را تشکیل می‌دهند. اپن‌سی تلاش‌های خود را به سمت فعال کردن موارد استفاده جدید، مانند موارد بازخرید دیجیتال و فیزیکی، هدایت می‌کند و این موارد استفاده را به طور مؤثرتری در تجربیات اولیه و ثانویه تبلیغ می‌کند.

واکنش‌های متفاوت از جامعه NFT

این تصمیم از اپن‌سی برای هنرمندان NFT که به دنبال درآمد غیرفعال هستند، پیامدهایی دارد. برخی از سازندگان ابراز ناامیدی کردند و پیشنهاد کردند که کلکسیونرها باید از آن‌ها در پلتفرم ‌هایی که حق امتیاز را اعمال می کنند حمایت کنند.

توقف فیلتر اپراتور اپن‌سی نشان دهنده تغییر رویکرد آن به سمت پویایی بازار NFT است. در حالی که این تصمیم ممکن است برخی از افراد جامعه NFT را ناامید کند، هدف این حرکت ایجاد تعادل بین استقلال سازنده و چشم‌انداز در حال تکامل برنامه‌های فناوری NFT است.

 

پیشنهاد مطالعه: معرفی کامل سایت اوپن سی: آموزش گام‌به‌گام ساخت و فروش NFT در Opensea

 

 

Source

https://coiniran.com/?p=65120
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x