ایستگاه خبر

آیا نسخه‌ی سوم یونی‌سوآپ به کاهش بحران گس اتریوم کمک می‌کند؟

سرانجام اعلامیه رسمی راه‌اندازی نسخه‌ی سوم یونی‌سوآپ (Uniswap) رسید. اما، امیدها را برای بهبود هزینه‌ها و سرعت معاملات از بین برد.

به دنبال تیزر منتشرشده در ۲۳ مارس، سرانجام تیم محبوب‌ترین صرافی غیرمتمرکز جهان، یونی‌سوآپ، جزئیات ویژگی‌های نسخه جدیدش را منتشر کرد.

راه‌اندازی شبکه‌ی اصلی برای ۵ ماه مه برنامه‌ریزی شده است و برای مقیاس‌بندی لایه ۲ از ساختارهای Optimism استفاده خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: آموزش کار با صرافی یونی سواپ (Uniswap) + ویدیو

Uniswap در حال حاضر بزرگترین مصرف‌کننده‌ی گس در صنعت رمز ارزهاست. این صرافی در طی ۳۰ روز گذشته ۲ میلیون دلار هزینه‌ی گس داشته است. امیدواری‌هایی وجود داشت که نسخه‌ی جدید اگرچه نمی تواند مستقیماً به حل این مشکل بپردازد، کمی هزینه‌ها را کاهش دهد.

نسخه‌ی سوم یونی‌سوآپ

مشخصاتی که اخیراً اعلام شده حاکی از آن است که بهبودهای جزئی در قیمت گس وجود خواهد داشت. اما، تا زمانی که مقیاس لایه ۲ راه‌اندازی نشود، هزینه‌های گس به‌طور کامل کاهش نمی‌یابد.

طبق گزارش منتشرشده، نسخه‌ی جدید ویژگی‌ای به نام «نقدینگی متمرکز» را معرفی می‌کند که به تأمین‌کنندگان نقدینگی امکان می‌دهد محدوده‌ی قیمت سرمایه اختصاص یافته‌شان را با دقت بیشتری کنترل کنند. نقدینگی متمرکز با جمع کردن موقعیت‌ تأمین‌کنندگان در یک استخر واحد یک منحنی ترکیبی برای تجارت کاربران ترسیم می‌کنند.

«تأمین‌کنندگان نقدینگی، نسبت به نسخه دوم یونی‌سواپ، می‌توانند با راندمان ۴۰۰۰ برابری نقدینگی ارائه دهند و سود بیشتری از سرمایه خود به‌دست آورند.»

در ادامه‌ی این اطلاعیه آمده است در هنگام تأمین نقدینگی، برای جبران ریسک، کارمزد‌ها‌ی منعطف دیگری هم وجود دارد. علاوه بر این، در نسخه‌ی اخیر اورکل‌های قیمتی نیز بهبودهای چشمگیری داشته‌اند. با این حال، تغییر چندانی در کمتر شدن هزینه‌های گس به وجود نخواهد آمد:

«با وجود این پیشرفت‌های نوآورانه در نسخه‌ی سوم یونی‌سوآپ هزینه‌های گس معاملات در شبکه اصلی اتریوم فقط کمی ارزان‌تر از نسخه‌ی دوم است. اما انجام معاملات در Optimism احتمالاً به طور قابل توجهی ارزان‌تر خواهد بود!»

کورسوی امید به EIP-1559 وجود دارد؟

طبق گزارش ۲۲ مارس از Coin Metrics، این مشکل از بلوک‌های بیش از ۹۵ درصد اتریوم ناشی می‌شود. این گزارش افزوده است که در مارس ۲۰۲۱، بلوک‌ها بین ۹۷ تا ۹۸ درصد پر شده‌اند. این بدان معناست که ماینرها معاملات بالاتر گس را در اولویت قرار می‌دهند زیرا هر بلوک فقط می‌تواند مقدار محدودی را در خود حمل کند.

این آنالیزر افزود که EIP-1559 که راه‌اندازی آن برای ماه جولای برنامه ریزی شده، بعید است که این مشکل را حل کند. به این دلیل که EIP-1559 هم برای تنظیم مکانیزم فعلی طراحی شده است و تنها هزینه‌ها را قابل پیش‌بینی‌تر می‌کند. فقط مقیاس‌گذاری واقعی به کاهش بحران گس کمک خواهد کرد.

 

Source

https://coiniran.com/?p=44799
دکمه بازگشت به بالا