ایستگاه خبر

معترضین نیجریه‌‌ برای تامین بودجه اعتراضات به سراغ بیت کوین آمدند

دکتر لینوود توحید، استادیار اقتصاد در دانشگاه میسوری-کانزاس سیتی بیان کرد: درحالیکه اعتراضات به خشونت پلیس در سراسر نیجریه در حال وقوع است، برخی از معترضین نیجریه برای مهیا کردن خدمات پزشکی، کمک‌های حقوقی و مراسم تشییع جنازه به بیت کوین روی آورده‌اند.

در تاریخ ۷ اکتبر، معترضین نیجریه خواستار تعطیلی یکی از واحدهای بدنام پلیس یعنی گروه ویژه ضدسرقت (SARS) شدند. این گروه در واکنش به افزایش میزان جرم و آدم‌ربایی‌ها ایجاد شده بود. در ماه ژوئن، سازمان عفو بین‌الملل فاش کرد که حداقل ۸۲ مورد شکنجه، بدرفتاری و اعدام غیررسمی تنها در مدت زمان بین ژانویه ۲۰۱۷ و مه ۲۰۲۰ توسط گروه SARS انجام شده است. طبق گزارش واشنگتن پست، نیروی پلیس نیجریه در تاریخ ۱۱ اکتبر اعلام کرد که SARS در پاسخ به اعتراضات منحل شده است.

دکتر توحید، رییس انجمن اقتصاد ملی توضیح داد که مقامات نیجریه‌ از جمع‌آوری اعانه و کمک‌های مالی باخبر شدند و سیستم‌های پرداختی که برای دونیشن‌های مالی به کار می‌رفت را تعطیل کردند و به همین دلیل معترضان ناچار به استفاده از بیت کوین به عنوان آلترناتیوی برای پرداخت شدند.

به گفتهٔ توحید، تلاش برای خفه کردن اعتراضات سیاسی از طریق بستن سیستم‌های مالی و حساب‌های بانکی کار آسانی‌ است، چراکه بانک‌ها هم توسط دولت تنظیم می‌شوند. البته این فقط محدود به نیجریه نیست. ما شاهد این بوده‌ایم که حتی حساب PayPal سازمان‌هایی که درگیر اعتراضات در ایالات متحده بوده‌اند هم بسته شده بوده و از انواع دیگر حساب‌ها برای جمع‌آوری کمک‌های مالی استفاده می‌کردند.

 

Source

https://coiniran.com/?p=41675
دکمه بازگشت به بالا