ایستگاه خبر

یک کریپتوپانک 129 هزار دلاری به اشتباه سوزانده شد، و برای همیشه از دست رفت

یک معامله‌گر NFT روز جمعه متوجه شد یک توکن کریپتوپانک (CryptoPunk) که آن را با  77 اتر خریداری کرده بود، به اشتباه سوزانده است.

آدرس‌های توکن‌هایی که سوزانده می‌شوند کیف پول‌های دیجیتالی هستند که کلید خصوصی ندارند، و مانند دروازه‌های یک طرفه‌ای هستند که فقط می‌توانند دارایی‌هایی مانند ارزهای دیجیتال و NFT را دریافت کنند. در نتیجه، NFT برای همیشه از گردش خارج شد و نمی‌توان آن را معامله کرد یا مالکیت آن را داشت.

براندون رایلی، که دو هفته پیش کریپتوپانک شماره 685 را خریداری کرده بود، گفت هنگام تلاش برای بسته‌بندی NFT برای گرفتن وام در توییتر، اشتباه کرده است. او به Decrypt گفت که قصد داشته کریپتوپانک شماره 685 را به NFTfi.com ارسال کند، جایی که می‌توانسته سالانه حدود 7 درصد سود کسب کند.

من فقط می‌خواهم یک چیز را روشن کنم. من این پانک را نمی‌پیچیدم تا در Blur بفروشم. قرار بود «پانک همیشگی» من باشد. فقط آن را بسته‌بندی می‌کردم چون باید کمی وام می‌گرفتم.

— براندون رایلی (@vitalitygrowth) 24 مارس 2023

طبق گفته اکسپلورر بلاک اتریوم اتراسکن، کریپتوپانک شماره 685 زمانی که توسط رایلی خریداری شد، تقریباً 129000 دلار ارزش داشت.
کریپتوپانک که در ابتدا در سال 2017 ایجاد شد، مشخصاً به عنوان یک مجموعه «بلوچیپ» در نظر گرفته می‌شود که همتراز با مجموعه‌هایی مانند میمون‌های کسل یوگالبز است. بر اساس داده‌های NFT Price Floor، با ارزش بازار بیش از 1 میلیارد دلار، ارزان‌ترین کریپتوپانک کمی بیش از 109000 دلار ارزش دارد.

با این حال، کریپتوپانک‌ها قبل از ایجاد ERC-721 به عنوان یک استاندارد توکن برای NFTها ایجاد شد و آن‌ها را با برخی از بازارها و برنامه‌های طراحی شده برای امور مالی غیرمتمرکز مانند NFTfi.com ناسازگار کرد.

رایلی با استفاده از راهنمائی که به صورت آنلاین پیدا کرد، سعی کرد پانک خود را به یک توکن ERC-721 تبدیل کند، و یک توکن دیجیتال جدید ایجاد کند که ثابت می‌کرد او مالک کریپتوپانک شماره 685 است، با این حال با NFTfi.com سازگار است. اما با وارد کردن آدرس اشتباه، این NFT برای همیشه از بین رفته است.

این اتفاق نشان‌دهنده مسائلی است که بسیاری در صنعت دارایی‌های دیجیتال به دلیل ماهیت اغلب پیچیده و غیرقابل برگشت تراکنش‌ها با آن مواجهند. و از آنجایی که هیچ واسطه مالی در کار نیست، رایلی هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد تا کریپتوپانک از دست رفته خود را پس بگیرد.

یکی از کاربران توییتر به نام NFToga اشاره کرد که راهنمای استفاده‌شده توسط رایلی به روز شده است، از جمله زبانی که به طور خاص به مردم هشدار می‌دهد که کریپتوپانک‌ها را به کیف پول‌هایی که به عنوان آدرس سوزاندن ثبت شده‌اند، ارسال نکنند.

رایلی با درخواست نوعی مهلت، از یوگالبز – که سال گذشته IP را برای کریپتوپانک‌ها از Larva Labs خریداری کرد – پرسید که آیا می تواند نسخه اولیه کریپتوپانک شماره 685 را خریداری کند. نسخه دوم آن پس از پیدا شدن یک باگ در قرارداد هوشمند مجموعه اصلی منتشر شد.

در کد قرارداد هوشمند اولیه کریپتوپانک، یک خطا وجود داشت که باعث می‌شد هنگام خرید، اتریوم به جای فروشنده به خریدار اختصاص یابد. به عبارت دیگر، پول هر خریدار بلافاصله به حسابش باز می‌گشت و همچنان می‌توانست پانک را نگه دارد.

 

پیشنهاد مطالعه: کریپتو پانک چیست؟ پشت پردهٔ سرمایه‌گذاری در کریپتو پانکس (Cryptopunks)

 

 

Source

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا