ایستگاه خبر

یک اشکال در OpenSea کابوس برای دارندگان NFT

گردآورندگان مجموعه‌های NFT با ارزش به دلیل وجود اشکال در فهرست OpenSea سهوا دارایی‌های خود را با تخفیف‌های هنگفت می‌فروشند.

چندین کلکسیونر امروز در توییتر فاش کردند که NFT های باارزش آن‌ها به قیمت‌هایی فروخته شده است که برای آن‌ها در OpenSea فهرست نشده بودند.

یکی از کلکسیونرها با نام مستعار TBALLER.eth توییت کرد که Bored Ape Yacht Club NFT او به قیمت ۰.۷۷ ETH فروخته شده است، گرچه ظاهراً برای فروش در بازار لیست نشده بود. قیمت کف فعلی Bored Ape Yacht Club NFT، حدود ۱۹۵۰۰۰ دلار یعنی ۸۶ ETH است.

ظاهراً این مشکل به نحوه عملکرد مکانیسم لیست OpenSea مرتبط است. برای فهرست کردن یک NFT برای فروش در OpenSea، کاربران باید حواله‌ای را امضا کنند که به آن‌ها امکان می‌دهد کالا را به صورت رایگان فهرست کنند. هرکسی که می‌خواهد آن NFT را خریداری کند، می‌تواند در هر لحظه از زمان، از آن امضا برای تکمیل خرید با قیمت تعیین‌شده در زنجیره استفاده کند.

راه صحیح برای لغو فهرست شدن در OpenSea امضای یک تراکنش جداگانه است که حواله را نامعتبر می‌کند. با این حال، بسیاری از کلکسیونرها برای صرفه‌جویی در هزینه‌های تراکنش، NFT را به سادگی از کیف پول خود منتقل و عملاً انجام سفارش را غیرممکن می‌کنند. در آن سناریو، OpenSea فهرست NFT را از قسمت جلوی وبسایت حذف می‌کند، اما اگر در زنجیره لغو نشده باشد، سفارش فعال باقی می‌ماند.

به همین دلیل، هنگامی که یک کلکسیونر NFTهای خود را به کیف‌پول اصلی خود منتقل می‌کند، فهرست در Rarible قابل مشاهده یا قابل‌فروش می‌شود، Rarible بازار NFT دیگری است که سفارشات فهرست شده از OpenSea را جمع می‌کند. این موضوع به هر کسی اجازه می‌دهد NFT را با قیمت اصلی فهرست دریافت کند، حتی اگر مالک قصد نداشته باشد کالا را برای فروش فهرست کند.

طبق گفته شرکت حسابرسی قراردادهای هوشمند معروف Peckshield، یکی از آدرس‌هایی که از این باگ سوء استفاده می‌کرد، توانست تقریباً ۳۳۲ ETH به ارزش حدود ۷۴۰۰۰۰ دلار با قیمت‌های فعلی به دست آورد. سابقه معاملات OpenSea آن‌ها نشان می‌دهد که چندین NFT مورد تقاضا را از مجموعه‌هایی مانند Bored Ape Yacht Club ،Mutant Ape Yacht Club، و Cool Cats به قیمت پایین‌تر از ارزش فعلی بازار خریداری کرده‌اند و بعداً قیمت آن‌ها را برای سودهای کلان در چند ساعت گذشته تغییر داده‌اند. آن‌ها اوایل صبح امروز TBALLER’s NFT را به قیمت ۰.۷۷ ETH خریداری کردند و دقیقه بعد آن را به قیمت ۸۴.۲ ETH فروختند.

دامنه کامل خسارات وارده به کلکسیونرهای NFT مربوط به این اکسپلویت ناشناخته است، اما چندین حادثه مشابه در هفته‌های اخیر رخ داده است. OpenSea با وجود شکایات مکرر کاربرانش هنوز در مورد این موضوع اظهار نظر نکرده است.

 

Source

آپدیت:

به گزارش کوین دسک، بازار توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) OpenSea یک سیستم مدیریت فهرست کردن جدید را راه‌اندازی کرد.

یکی از سخنگویان OpenSea از طریق ایمیل به کوین دسک گفت که «این اتفاق یک سوء استفاده یا یک اشکال نیست» بلکه «مشکلی است که به دلیل ماهیت بلاکچین ایجاد می‌شود.»
این بازار NFT، در اوایل روز سه‌شنبه، یک مدیر فهرست جدید راه‌اندازی کرد و داشبوردی را به آن اضافه کرد که همه فهرست‌های غیرفعال یک کاربر را نشان می‌دهد و کاربران می‌توانند هر فهرست را با یک کلیک لغو کنند.
سخنگوی OpenSea گفت این شرکت با کاربران زیان‌دیده تماس گرفته و هزینه آن‌ها را بازپرداخت می‌کند.

 

پیشنهاد مطالعه: بررسی مالکیت در فروش آثار هنری دیجیتال NFT

 

https://coiniran.com/?p=49459
دکمه بازگشت به بالا