ایستگاه خبر

پیامدهای مضر طرح احتمالی SEC برای صرافی‌های غیرمتمرکز

طرح جدید کمیسیون بورس و اوراق بهادار یا SEC به‌دنبال بسط دادن حوزه‌ی اختیار این سازمان است و درصورتی که اجرایی شود زمینه‌ی لازم برای نظارت بر صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) رمز ارز فراهم خواهد شد.

طرح تهدیدآمیز SEC برای حوزه‌ی دیفای

در طرح پیشنهادی SEC مفاهیم تازه‌ای به‌چشم می‌خورد که براساس آن حد اختیارات این سازمان از نظام‌های سنتی فراتر رفته و هر سیستم مالی‌ای را که آزادانه به کاربران امکان خرید و فروش اوراق بهادار بدهد، دربر خواهد گرفت. علاوه‌بر بسط دامنه‌ی نفوذ، در این طرح به نادیده گرفتن رهنمودهای پیشین SEC اشاره داشته و اطمینان حاصل می‌کند که برخی از پلتفرم‌ها صرافی اوراق بهادار قلمداد نخواهند شد.

طبق چهارچوب‌های احتمالی جدید، صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی‌سوآپ تحت نظارت SEC درآمده و لازم است تا فعالیت خود را به‌عنوان یک کارگزار اوراق بهادار نزد این سازمان ثبت کنند. باتوجه به آنکه ماهیت DEXها با خواسته‌ی این سازمان درتضاد کامل است، درنتیجه با تصویب این قانون فعالیت این قبیل صرافی‌ها در آمریکا متوقف خواهد شد.

Gabriel Shapiro، از فعالان حوزه‌ی دیفای، با پست یک مطلب به اثرات مخرب این طرح پرداخت و اظهار داشت که «ازجایی که توسعه‌ی اختیارات SEC با افزایش محدودیت‌ها در پروتکل‌های ارتباطی حاصل می‌شود، می‌توان آن را با آزادی بیان یکسان دانست و غیرقانونی برشمرد.»

وی افزود که SEC با تصویب شدن این قانون خواهد توانست مرورگرهای بلاک ازجمله Etherscan را در ردیف صرافی‌های اوراق بهادار طبقه‌بندی کند، زیرا این مرورگرها به کاربران امکان تعامل با قراردادهای هوشمند و تبادل منافع تجاری را خواهند داد.

Hester Peirce نیز دیدگاهی یکسان با Shapiro داشته و مخالف برچسب‌گذاری پروتکل‌های ارتباطی به‌عنوان صرافی اوراق بهادار است. وی علاوه بر نقد رویکرد پیش‌رو، مدعی شد که این طرح ۶۵۰ صفحه‌ای اختیارات SEC را برای نظارت بر اوراق بهادار دولتی و درآمدثابت به‌طور چشم‌گیری افزایش خواهد داد.

Peirce همچنین به مهلت ۳۰ روزه‌ی این سازمان برای قرائت و تفهیم عمومی این پیشنهاد اعتراض کرد. به‌عقیده‌ی وی محدودیت یک‌‌ماهه برای طرحی که می‌تواند سرنوشت ۲۲ تریلیون دلار دارایی ذخیره‌شده را به‌طرز پیش‌بینی نشده‌ای تغییر دهد، بسیار بی‌پروا و غیرمنطقی است.

Gary Gensler، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، همواره بر لزوم نظارت بر پروتکل‌های دیفای و صرافی‌های غیرمتمرکز تاکیید داشته است. وی همچنین گفته است که بسیاری از توکن‌های دیفای در طبقه‌بندی اوراق بهادار قرار خواهند گرفت و این حوزه جهت ادامه‌ فعالیت‌اش در ۵ تا ۱۰ سال آینده، باید تحت‌عنوان یک چهارچوب قانونی عمومی قرار گیرد.

با افزایش سخت‌گیری‌های اخیر از سوی دولت آمریکا، مدافعان بخش دیفای باید برای جلوگیری از مرگ نوآوری‌های این حوزه در ایالات متحده تمام تلاش خود را به‌عمل آورند.

پیشنهاد مطالعه: کامل‌ترین آموزش کار با سایت اتر اسکن etherscan.io

Source

https://coiniran.com/?p=49527
دکمه بازگشت به بالا