ایستگاه خبر

پروژه‌ی جدید بلاک‌چینی به کاربران اجازه می‌دهد منبع انرژی تجدید‌پذیر مورد نظر خود را انتخاب کنند

شرکت بلاک‌چین استرالیایی، Power Ledger و شرکت تأمین انرژی سبز در فرانسه، ekWateur، تصمیم دارند با توسعه‌ی انتخاب‌های مصرف‌کننده، به تسریع فرآیند گذار به استفاده از انرژی پایدار کمک کنند.

طبق خبرگزاری Cointelegraph، در روز اول آوریل، دو شرکت اظهار کردند که قرار است به ۲۵۰ هزار فرانسوی، فرصت شخصی‌سازی ترکیب انرژی خود را بدهند. از فناوری بلاک‌چین در این طرح، برای تأیید صحت منبع انرژی استفاده می‌شود.

ekWateur یک شرکت توزیع‌کننده و جمع‌کننده‌ی انرژی سبز با ۲۲۰۰۰۰ متر شبکه‌ی توزیع است. این شرکت انرژی برق را که از توربین‌های بادی، تابلو‌های فتووولتاییک و بستر‌های برق‌آبی تولید شده، تأمین می‌کند و همچنین اولین شرکت در فرانسه است که گاز تجدیدپذیر حاصل از بیومتان را تأمین می‌کند.

با این فناوری و با تکیه بر پلت‌فرم Vision برای تأیید صحت منبع عرضه‌ی مورد انتخاب خود، خانوار‌ها می‌توانند در فواصل ۳۰ دقیقه‌ای سبد انرژی ترجیحی خود را انتخاب و پی‌گیری کنند. مدیر اجرایی شرکت بلاک‌چین Power Ledger می‌گوید:

“مصرف‌کنندگان چه بخواهند انرژی خود را از تابلوهای سقفی خورشیدی همسایه‌ی خود تأمین کنند، چه از یک مزرعه‌ی انرژی بادی در شهر بوردو، پلت‌فرم ما،انتخاب‌های گسترده‌تر و مدیریت بهتر منابع انرژی خود را فراهم می‌کند.”

هر دو شرکت اعتقاد دارند که گسترش انتخاب‌های مصرف‌کننده می‌تواند در رسیدن به هدف معاهده‌ی اقلیمی پاریس مبنی بر کاهش ۴۰ درصدی انتشار گاز‌های گل‌خانه‌ای تا سال ۲۰۳۰، نقش مهمی ایفا کند. نیاز است که هر خانوار قادر باشد سبد خود را به انرژی سبز تغییر دهد.

بلاک‌چین برای تجارت انرژی تجدیدپذیر غیرمتمرکز

در آغاز امسال،‌ پژوهش‌گران موسسه‌ی مطالعات اجتماعی و اقتصادی ایرلند نشان دادند که بلاک‌چین می‌تواند زیرساخت مناسبی برای نوآوری در مدیریت انرژی تجدید‌پذیر باشد. آن‌ها ابزاری برای پیش‌فروش تولید انرژی برق تجدید‌پذیر و تعامل میان تأمین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان به وسیله‌ی توکن‌ها مطرح کردند.

در این زمینه، شرکت Power Ledger، یک پلت‌فرم با قابلیت بلاک‌چین برای پشتیبانی از داد و ستد انرژی،‌تأمین مالی دارایی‌های انرژی تجدید‌پذیر و بازار‌های اعتباری کربن و انرژی تجدید‌پذیر دارد. در سپتامبر ۲۰۱۹، این شرکت اولین نسخه را از فناوری معامله‌‌ی انرژی فرد-به-فرد در مناطق روستایی اتریش راه‌اندازی کرد، با این هدف که مزارع تولید انرژی بتوانند کارایی شبکه‌ی خود را بهبود دهند و هزینه‌های مربوطه را کاهش دهند. همچنین در ماه نوامبر، اولین نسخه‌ی تجاری خود را برای برنامه‌ی معامله‌‌‌ی انرژی بر بستر بلاک‌چین، راه‌اندازی کردند که به کاربران اجازه می‌دهد فضای مازاد ذخیره‌ی باتری و پانل خورشیدی خود را در یک نیروگاه مجازی برای مدیریت بهتر مصرفشان، به اشتراک بگذارند.

https://coiniran.com/?p=37956
دکمه بازگشت به بالا