ایستگاه خبر

به‌روزرسانی EIP-1559 چندبعدی، طرح جدید بوترین برای اتریوم

ویتالیک بوترین مقاله جدیدی را در مورد بازارهای کارمزد گس اتریوم منتشر کرده است. به طور خاص، او در مورد راه‌اندازی به‌روز‌رسانی جدید و چند بعدی EIP-1559 توضیح داده است.

پیشنهاد جدید ویتالیک بوترین برای اتریوم

بوترین در یک پست جدید وبلاگی دو گزینه را برای اجرای آنچه «EIP-1559 چند بعدی» نامیده، ارائه کرده است. در آن، او بازارهای کارمزد گس اتریوم را با توجه به منابع مختلف مورد بحث قرار داد و به استفاده از ماشین مجازی اتریوم، داده‌های بلوک، داده‌های شاهد و … اشاره کرد.

بوترین نوشت، مشکل این است که سیستم فعلی تفاوت‌ در محدودیت‌های منابع مختلف در ماشین مجازی اتریوم را به‌طور مؤثر تحت کنترل ندارد. بوترین توضیح داد که چگونه داده‌های تراکنش به اضافه تراکنش calldata تنها ۳ درصد از گس یک بلوک را مصرف می‌کند. بوترین اضافه کرد که برخی از بلوک‌ها می توانند ۶۷ برابر بیشتر از یک بلوک متوسط ​​حاوی داده باشند.

بوترین به دو محدودیت در ماشین مجازی اتریوم به عنوان راه‌حلی برای مشکل اشاره کرد: ظرفیت انفجاری و ظرفیت پایدار. در حالی که بوترین به ظرفیت انفجاری به عنوان ظرفیتی اشاره می‌کند که می‌توان آن را در «فقط یک یا چند بلوک» مدیریت کرد، ظرفیت پایدار ظرفیتی است که می‌توان به راحتی در بلندمدت از آن پشتیبانی کرد.

با EIP-1559 چند بعدی، بوترین پیشنهاد کرده است با «محدودیت انفجار» و «هدف پایدار» مقدار منبع در هر بلوک معین از حد انفجار تجاوز نمی‌کند. در عین حال، به میانگین مصرف طولانی‌‌مدت که با هدف پایدار برابر است اجازه می‌دهد تا برای هر منبع مجزا از طرح‌های هدف‌گیری مجزای EIP-1559 استفاده کند.

EIP-1559 چند بعدی

EIP-1559 یکی از مهمترین به‌روزرسانی‌های اتریوم در سال‌های اخیر است. این شرکت به عنوان بخشی از هاردفورک لندن در ماه آگوست راه‌اندازی شد و برای تراکنش‌های اتریوم کارمزد پایه‌ای را معرفی کرد تا هزینه‌های گس را در شبکه قابل پیش‌بینی‌تر کند (قبلاً از سیستم مناقصه استفاده می‌کرد). بسیار مهم است که هزینه پایه نیز کاهش می‌یابد، و باعث می‌شود عرضه ETH کم‌تر شود. پس از ادغام با پروتکل اثبات سهام، اتریوم به طور بالقوه می‌تواند با به‌ روزرسانی EIP-1559 به یک شبکه با تراکم کم تبدیل شود.

بوترین دو گزینه برای معرفی EIP-1559 چند بعدی ارائه کرد. در گزینه اول، قیمت گس برای منابعی مانند فراخوانی داده‌ها و استفاده از ذخیره‌سازی با تقسیم هزینه پایه بر کارمزد پایه محاسبه می‌شود. گزینه دشوارتر دیگر شامل تعیین هزینه پایه برای استفاده از منابع با قیمتی مانند ۱ wei است. برخلاف گزینه اول، در این مورد محدودیت گس بلوک وجود نخواهد داشت، بلکه محدودیت‌های انفجاری برای هر منبع وجود خواهد داشت. هزینه‌های اولویت‌بندی نیز متفاوت خواهد بود زیرا بر اساس درصدی است که تولیدکنندگان بلوک مشخص می‌کنند. هزینه اولویت‌بندی برابر است با هزینه‌های پایه ضرب در درصد مذکور.

بوترین نظرات متفاوتی درباره این طرح دریافت کرد. Oisin Kyne از شبکه Obel اظهار داشت:

من فکر می‌کنم این یک طرح معقول خواهد بود، اگرچه تصور می‌کنم کار سختی باشد.

کارل فلوش از Optimism اضافه کرد که نگران «سازگاری رو به عقب ماشین مجازی اتریوم» است و فکر می‌کند که گزینه اول واقع‌بینانه‌تر است و تغییر کم‌ریسک‌تری است.

در هر صورت، بعید است که این تغییر به این زودی در اتریوم اجرا شود. این شبکه در حال حاضر در حال آماده شدن برای ادغام با اثبات سهام است که مهم‌‌ترین به‌روزرسانی آن تا به امروز خواهد بود. این به‌روزرسانی قرار است در نیمه اول سال جاری اتفاق بیفتد.

 

پیشنهاد مطالعه: گواه اثبات سهام یا proof of stake چیست؟

 

Source

https://coiniran.com/?p=49164
دکمه بازگشت به بالا