ایستگاه خبر

گشت و گذار رمزنگاری شده برای کاربران آمریکایی موزیلا

شرکت موزیلا  DNSهای رمز نگاری شده بر HTTPS را برای کاربران آمریکایی فعال کرده است.

اگر با اصطلاحات مربوط به فناوری اینترنتی نا آشنا هستید، این فناوری سرویس‌دهنده‌های اینترنتی را از ردیابی سایت‌هایی که کاربران آنها استفاده می‌کنند، منع می‌کند. درواقع DNS یا همان Domain Name Service روی HTTPS وسیله‌ای است برای مقابله با مشکلات امنیتی قدیمی کاربران در هنگام گشت و گذار در اینترنت. به زبان موزیلا DNS یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های معماری اینترنت است که در طول سی سال گذشته دچار تغییرات زیادی نشده است. آنها نقش مهمی در ردیابی فعالیت‌های اینترنتی شما ایفا می‌کنند زیرا زمانی که شما به URL مورد نظر خود می‌روید، مرورگر شما باید IP آدرس سایت مورد نظر شما را چک کند. این کار توسط DNS صورت می‌گیرد. اما اگر سایتی که می‌خواهید ملاقات کنید با HTTPS رمزگذاری شده باشد، سرچ DNS روی متن ساده صورت می‌گیرد. این به این معنی است که ISPsها و یا هر سرویس خدمات دهنده دیگری نیز خواهد توانست در صورت تمایل یک پروفایل از سایت‌هایی که مراجعه می‌کنید برای خودش درست کند. در واقع اگرچه استفاده از DoH مانع از ردیابی شما به طور کامل نمی‌شود، اما هزینه آن را به مراتب افزایش می‌دهد.

به گزارش gizmodo، موزیلا فعالیت خود برای افزایش امنیت DNSها از دو سال پیش شروع کرد. از آن زمان تاکنون مرورگرهای دیگر نظیر کروم نیز شروع به استفاده از DoH کرده بودند. البته بحث بر سر امنیت DoH زیاد است. در انگلیس گفته می‌شود که DoH کار را برای سواستفاده مجرمان آسان‌تر می‌کند.

شایان ذکر است که DoH فعلا به طور دیفالت برای کاربران آمریکایی در دسترس خواهد بود. کاربران مناطق دیگر به طور دستی می‌توانند تنظیمات خود را از طریق مسیر Preferences > Settings > Enable DNS برای HTTPS خود فعال کنند.

https://coiniran.com/?p=37174
دکمه بازگشت به بالا