ایستگاه خبر

بهره‌گیری روسیه از یک سامانه‌ی رای‌گیری مبتنی بر بلاک چین برای اخذ آرای همه‌پرسی تغییر قانون اساسی

بر اساس اعلامیه‌ی رسمی دولت روسیه، شهروندان مسکو می‌توانند در همه‌پرسی پیش رو برای ترمیم قانون اساسی این کشور از یک سامانه‌ی رای‌گیری مبتنی بر بلاک چین استفاده کنند.

مقامات مسکو مدعی‌اند که فناوری دفاترکل توزیع‌شده می‌تواند به‌دلیل بهره‌مندی از قابلیت غیرمتمرکز بودن، امنیت و شفافیت فرایند رای‌گیری را تضمین کند.

در اعلامیه‌ی دولت روسیه آمده است:

این سامانه‌ی رای‌گیری و شبکه‌ی متعلق به آن فاقد هرگونه سرور واحدی است. برای تغییر هر یک از داده‌های مندرج در این سامانه، اخذ تاییدیه‌ی یکایک مشارکت‌کنندگان در این شبکه، الزامی است؛ بنابراین هک کردن و نفوذ به این سامانه عملا امکان‌پذیر نیست.

بنابر آنچه در این اعلامیه تصریح شده، تمامی آرا در این سامانه به طور ناشناس و رمزگذاری‌شده ثبت می‌شوند. گفتنی است به هر رای‌دهنده دو کلید رمزگذاری شده اختصاص می‌یابد. یکی از این کلیدها در اختیار رای‌دهنده گذاشته شده و دیگری پس از تقسیم به چند قسمت توسط مشارکت‌کنندگان شبکه، ذخیره و نگه‌داری می‌شود.

آن‌طور که پیداست، رای‌گیری آنلاین یادشده در بازه زمانی ۲۵ تا ۳۰ ژوئن در وب سایت ویژه‌ای که برای این امر راه‌اندازی شده، انجام خواهد گرفت. کاربران باید با استفاده از هر یک از حساب‌های کاربری خدمات عمومی خود به این وب‌سایت وارد شده و اقدام به ثبت آرای الکترونیکی خود کنند.

Source

https://coiniran.com/?p=39289
دکمه بازگشت به بالا