ایستگاه خبر

هارد فورک مونرو (Monero) با هدف بهبود امنیت و حریم شخصی اجرا شد!

مونرو (Monero) که یکی از مهمترین پروتکل‌های حریم شخصی در فضای رمز ارزها است با اجرای یک به‌روزرسانی تعدادی از ویژگی‌های امنیتی و حفظ حریم شخصی شبکۀ خود را ارتقا داد. این هارد فورک که دو روز گذشته و در بلاک شمارۀ 2,688,888 اجرا شد نتیجۀ تلاش مشترک بیش از 70 توسعه‌دهنده و تقریبا 4 ماه کار گروهی است.

پروتکل مونرو با ویژگی‌های مهمی تجهیز می‌شود

با توجه به آنچه در سایت رسمی این شبکه آمده است، هارد فورک مذکور ویژگی‌ها و اصلاحات متعددی را به مکانیسم چند-امضایی (multi-signature) افزوده تا تبادل اطلاعاتی مجموعه کلیدهای امنیتی و همگام‌سازی داده‌ را بین کیف‌پول‌ها تسهیل کند.

در بیانیۀ رسمی مونرو آمده است:

«چند-امضایی یا Multisig بودن به معنای ان است که هر تراکنش پیش از آنکه بتواند در شبکۀ مونرو ثبت و اجرا شود نیازمند دریافت چند امضا خواهد بود. با هارد فورک جدید به جای یک کیف‌پول، گروهی از کیف‌پول‌ها مسئولیت ایجاد، امضا و ثبت تراکنش‌ها را بر عهده خواهند داشت».

همچنین تعداد امضاکنندگان مشترکی که برای بهبود امضاهای حلقه‌ای مورد نیاز است از 11 عدد به 16 عدد افزایش یافته است. امضاهای حلقه‌ای تضمین‌کنندۀ غیرممکن بودن رهگیری منبع یک تراکنش بر بلاک‌چین هستند. این از مهمترین ویژگی‌هایی است که مونرو را به یکی از محبوب‌ترین رمز ارزها بین هواداران حریم شخصی بدل کرده است.

در بحث امنیتی نیز الگوریتم bulletproof به نسخۀ bulletproof+ ارتقا یافت. bulletproof یک الگوریتم اثبات دانایی صفر است که در سال 2018 (1396) به منظور تقویت حریم شخصی شبکه و پنهان‌سازی مقدار دقیق تراکنش‌ها در بلاک‌چین مونرو جرا شد.

از دیگر بهینه‌سازی‌های قابل‌توجه می‌توان به ویژگی «View tags» اشاره کرد، این گزینه موجب تسریع 30 تا 40 درصدی فرآیند همگام‌سازی کیف‌پول‌ها شده و از عوامل بسیار موثر در بهبود عملکرد کلی شبکۀ XMR است.

هارد فورک فعلی پانزدهمین به‌روزرسانی شبکۀ Monero بوده که با توجه به استقبال هواداران حریم شخصی در حوزۀ رمز ارزها، انتظار می‌رود شاهد ارائۀ به‌روزرسانی‌های بیشتری از جانب این پروتکل امنیتی باشیم.

پیشنهاد مطالعه: مونرو یک ارز متفاوت

Source

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا