ایستگاه خبر

شرایط وزارت نیرو از زبان سخنگوی آن برای فعالان استخراج بیت کوین و رمز ارز ها

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق گفت: هنوز تعرفه استخراج ارز مجازی مشخص نشده است ولی در حال رسیدگی می‌باشد و به زودی تعرفه‌ها مشخص می‌شوند. همچنین، تا زمان مشخص شدن تعرفه‌ها انحصار این موضوع در اختیار بانک مرکزی است. البته، تعرفه‌ها در کمیته اقتصادی هیأت دولت که  بانک مرکزی و وزارت نیرو عضو آن هستند، در حال بررسی است و هنوز هیچ چیز به صورت رسمی ابلاغ و جلسات هنوز تمام نشده است. لذا هر خبری منتشر می‌شود گمانه‌زنی است.

وی افزود: در ابتدا باید شرایط شبکه را برای میزان مصرف این واحدها مهیا کنیم، اگر مزرعه‌ای قصد تولید بینت کوین دارد، باید شبکه‌های بالادستی و زیرساخت‌های آن را نیز به طور کامل فراهم کنیم تا برق پایداری داشته باشیم.

وی با تاکید بر این‌ که تجهیزات مورد استفاده در این بخش باید استانداردهای لازم را داشته باشند، گفت: تمامی صنعت برق در تلاش است تا پیک تابستان را خوبی سپری کنیم و مردم از رفاه نسبی برخوردار باشند، بنابراین این دسته از مصرف کنندگان اگر جزو مشترکان رسمی صنعت برق شدند، باید مانند سایر صنایع مصرف برق خود را در ساعت اوج کنترل و مدیریت کنند. همانگونه که صنایع با امضای تفاهم‌نامه‌های مدیریت مصرف میزان استفاده برق خود را در ساعت پیک کاهش داده و یا مشترکان بخش کشاورزی در چهار ساعت اوج مصرف چاه‌های کشاورزی خود را خاموش می‌کنند، این واحدها نیز باید در زمان اوج مصرف میزان برق مصرفی خود را کاهش دهند.

او با اشاره به اینکه برای پیک تابستان سال جاری ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید به ظرفیت نیروگاه‌های موجود اضافه شده است، عنوان کرد: در پی بارندگی‌های مناسب سال آبی جاری، حدود ۴۵۰۰ مگاوات توان تولید نیروگاه‌های برقابی نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

بر اساس آماری که تا کنون مسئولان وزارت نیرو ارائه کرده‌اند، مصرف برق مزارع بیت‌ کوین در کشور حدود ۵۰۰ مگاوات تخمین زده می‌شود. همچنین، احداث هر نیروگاه هزار مگاواتی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری مورد نیاز است بنابراین برای تأمین ۵۰۰ مگاوات برق این مراکز بایستی حدود پنج هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت بگیرد.

Source & Image

https://coiniran.com/?p=30710
دکمه بازگشت به بالا