ایستگاه خبر

لزوم تغییر رویکرد پلتفرم‌های متاورس برای تحقق تمرکززدایی

شرکت مدیرت دارایی Galaxy Digital اخیرا گزارشی منتشر ساخته است که در آن بر لزوم تغییر رویکرد پلتفرم‌های متاورس برای حفظ تمرکززدایی و حقوق مالکیت دیجیتال تاکیید شده است.

Alex Thorn و Michael Marcantinio نویسندگان این گزارش هستند که به‌ ترتیب مسئولیت بخش تحقیقات نرم‌افزاری و مدیریت حقوقی Galaxy Digital را برعهده دارند. این افراد هشدار دادند که درصورتی که کاربران مالک حقیقی دارایی‌ها و زمین‌های دیجیتال متاورس نباشند فناوری این پلتفرم‌ها دقیقا مشابه با سیستم فراگیر فضای مجازی وب۲ خواهد بود، جایی که شرکت‌های عظیم نرم‌افزاری مالک همه چیز هستند.

«اگر تمرکززدایی بر متاورس‌ها حاکم نشود هیچ تفاوتی بین این پلتفرم‌ها و آنچه فیسبوک ساخته است، نخواهد بود».

این مقاله برای درک و مقایسۀ بهتر حقوق مالکیت معنوی و علائم تجاری موجود در دنیای واقعی اقدام به بررسی توافقنامۀ دو متاورس سندباکس و دیسنترالند کرده است. به گفتۀ این گزارش هر دوی این متاورس‌ها به خوبی توانسته‌اند مالکیت محتوای کاربران را به آنان ببخشند، با این‌حال هر دو پلتفرم مالک واقعی زمین‌های فروخته‌ شده به کاربران بوده و تنها حقوق مصرف‌کننده را به خریداران توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) ارائه می‌کنند.

با این‌حال حتی مالکیت محتوای تولید‌ شدۀ کاربران ضامن پشتیبانی اپراتور متاورس در جهان مجازی خود نیست. قوانین سلامت جامعۀکاربری به آن‌ها اجازۀ ممنوعیت و یا حذف محتوای کاربران را فارغ از حقوق مالکیت معنوی خواهد داد.

این گزارش متاورس مورد انتظار Yuga Labs یعنی Otherside و زمین‌های آن که Otherdeeds نام دارند را نیز بررسی کرده است. دارندگان NFTهای Otherside برخلاف دارندگان Otherdeeds بر حقوق تجاری سایر پروژه‌های یوگا لبز از قبیل میمون‌های کسل (Bored Ape Yacht Club) نیز دسترسی خواهند داشت.

پیشنهاد مطالعه: معرفی مجموعه NFT میبیتس (Meebits) + آموزش خرید Meebits

Source

https://coiniran.com/?p=57114
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x