ایستگاه خبر

متا با فروش هر کالای مجازی در Horizon نزدیک به نیمی از هزینه هر تراکنش را می‌گیرد

متا در اوایل این هفته اعلام کرد که این شرکت شروع به فروش تجربیات مجازی و آیتم‌های دیجیتالی در بازی واقعیت مجازی رایگان خود Horizon Worlds کرده است.

اما واکنش سازندگان و افراد در جامعه NFT از زمان اعلام تا حد زیادی منفی بوده است.

گرچه به نظر می‌رسید این اقدام گامی در مسیر درست برای کسب درآمد و توانمندسازی کاربران برای ساختن دنیای خود باشد، به دلیل کاهش قابل توجهی که این شرکت از سازندگان خواهد گرفت، با واکنش منفی مواجه شد.

سخنگوی متا به CNBC تأیید کرد متا تقریبا نیمی از هر تراکنش را خواهد گرفت. کاهش ۴۷.۵ درصدی از هر تراکنش شامل کارمزد پلتفرم سخت‌افزاری ۳۰ درصدی برای فروش از طریق فروشگاه Meta Quest است. Horizon Worlds علاوه بر آن، ۱۷.۵ درصد کارمزد دیگر نیز دریافت خواهد کرد.

پانک ۶۵۲۹، گردآورنده و مفسر هنر NFT، در توییتی نوشت:

ظاهراً ۴۷.۵ درصد از درآمد شما متعلق به متا خواهد بود.

این ویژگی در ابتدا فقط برای تعداد معدودی از سازندگان در دسترس خواهد بود. در بیانیه این شرکت آمده است:

برای مثال، شخصی می‌تواند اکسسوری‌های دنیای مد را بسازد و بفروشد یا دسترسی پولی به بخش جدیدی از جهان را ارائه دهد.

برخی دیگر اظهار داشتند که کارمزد بالا افراد را از امتحان کردن آن منصرف نمی‌کند، اما ممکن است شرکت‌های دیگر را وادار کند که این مسیر را دنبال کنند. در حال حاضر، سایر بازارهای NFT مانند OpenSea و LooksRare، درصد کمی از هر تراکنش را، به ترتیب تنها ۲.۵ و ۲ درصد، می‌گیرند.

این خبر ماه‌ها پس از آن منتشر می‌شود که زاکربرگ با انتقاد از کارمزد ۳۰ درصدی که اپل برای تراکنش‌ها از توسعه‌دهندگان دریافت می‌کند، تأکید کرد که چگونه شرکت بر روی قابل دسترس‌تر کردن متاورس برای سازندگان تمرکز می‌کند.

ویوک شارما، معاون متا در Horizon، به The Verge گفت:

ما فکر می‌کنیم که این یک نرخ کاملاً رقابتی در بازار است و معتقدیم دیگر پلتفرم‌ها بتوانند سهم خود را داشته باشند.

طبق توییت فوریه این شرکت، این پلتفرم در حال ایجاد ۱۰۰۰۰ جهان است. و طبق گزارش The Verge، تا ماه فوریه، این شرکت ۳۰۰۰۰۰ کاربر داشت.

با توجه به واکنش عمومی، مشخص نیست که آیا متا از کارمزدهای بالای تراکنش منصرف خواهد شد یا خیر.

یکی از نمایندگان متا در ایمیلی به The Block گفت:

ما کارمزدهای خود را طوری تنظیم کرده‌ایم که نسبت به بسیاری از محصولات دیگر در این فضا پول بیشتری را به ازای هر تراکنش به سازندگان جهان بدهیم. اما ما تازه شروع کرده‌ایم و انتظار داریم که با رشد Horizon Worlds چیزهای زیادی در مورد اینکه چگونه اکوسیستم سازنده‌مان به بهترین شکل توسعه می‌یابد، یاد بگیریم.»

این شرکت در حال حاضر روی پروژه بعدی خود کار می‌کند. شارما گفت که متا اواخر سال جاری Horizon Worlds را به تلفن‌های همراه می‌آورد و در حال بحث در مورد امکان آوردن آن به کنسول‌های بازی است.

 

پیشنهاد مطالعه: معرفی تکنولوژی‌های دنیای متاورس

 

Source

https://coiniran.com/?p=50671
دکمه بازگشت به بالا