ایستگاه خبر

اختلال شبکه آزمایشی مدالا زمان راه‌اندازی اتریوم ۲.۰ را به تعویق نمی‌اندازد

به گزارش خبرگزاری کوین‌تلگراف، Prysmatic Labs یکی از مشتریان شبکه آزمایشی مدالا، حادثه اخیر این شبکه را یک «تجربه آموزنده» اطلاق کرد و گفت که راه‌اندازی شبکه اصلی ETH 2.0 طبق برنامه‌ها پیش خواهد رفت.

مادلا، آخرین شبکه آزمایشی با چند مشتری قبل از شروع فاز صفر ETH 2.0 است که در روز ۱۴ آگوست با آفلاین شدن گره‌‌های اعتبارسنج دچار اختلال شد. در این حادثه مشاهده شد که یکی از ۶ سرور این شبکه آزمایشی، زمان و تاریخ را یک روز جلوتر گزارش می‌داد که سیستم به این مشکل با میانگین‌گیری اختلاف‌ها عکس‌العمل نشان داد. این مشکل منجر شد که زمان هر یک از سرور‌ها برای ۴ ساعت اشتباه باشد.

در نتیجه این اختلال، گره‌های اعتبارسنج، بلوک‌ها و تصدیق‌ها را به اشتباه برای اسلات‌های آینده مطرح می‌کردند. این اشکال فنی تمام کاربرانی را که از مشتری Prysm استفاده می کردند، تحت تأثیر قرار داد.

وبلاگ بیتکوین اس‌وی، CoinGeek، این حادثه را یک فاجعه بزرگ می‌داند که اثباتی بر این است که اتریوم ۲.۰ هنوز آماده راه‌اندازی نیست. هرگونه تأخیر در راه‌اندازی شبکه اصلی اتریوم ۲.۰، یک معضل بزرگ برای بنیاد اتریوم است چرا که بلاکچین اتریوم با تراکم زیاد و هزینه‌های تراکنش بسیار بالا درگیر است.

یکی از نویسندگان در Prysmatic Labs توضیح داده است که این مشکل از سرورهای ابری Roughtime ناشی شده که استفاده می‌شدند تا به کاربران درباره تنظیمات ساعت سیستمشان بازخورد دهند. وی افزود که اصلاح دینامیک زمان سیستم آن‌ها بر اساس پاسخ‌های این سرور‌ها جالب است اما این امکان یک ضرورت نبوده و برعکس مشکل‌ساز است.

آیا این پایان مدالا بود؟

به عقیده تیم Prysmatic Labs، ادعا‌ها حول نابودی این شبکه آزمایشی بی اساس و غلط است و مادامی که گره‌های اعتبارسنج به تعداد کافی به شبکه بازگردند، مادلا می‌تواند عملیات کامل خود را دوباره آغاز کند. البته شبکه مدالا بازیابی شده و از ابتدای امروز آغاز به کار کرده اما از تمام ابعاد پایداری خود را به دست نیاورده است. نرخ مشارکت گره‌ها از بازه صفر تا ۵ درصد به ۴۰ درصد رسیده که امیدوارکننده است اما این شبکه برای نهایی شدن به ۶۶ درصد مشارکت نیاز دارد.

در نهایت، این نویسنده اشاره کرد:

“باور داریم که برنامه راه‌اندازی مورد انتظار یعنی ۲ تا سه ماه بعد از تشکیل مدالا یک برنامه زمانی ایده‌آل است. به هر حال این حادثه برای مدالا موارد زیادی را به چک‌لیست الزامات راه‌اندازی ETH 2.0 می‌افزاید. مواردی در رابطه با انعطاف‌پذیری مشتریان مثل Prysm و بقیه، امنیت و انتشار مناسب که حصول اطمینان از این موارد ممکن است اندکی زمان راه‌اندازی اتریوم ۲.۰ را به تأخیر اندازد.”

بیشتر بخوانیم: proof of stake یا گواه اثبات سهام چیست؟

https://coiniran.com/?p=40795
دکمه بازگشت به بالا