آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازار

تحلیل قیمت رمزارز بیت کوین: رشد قیمت ها چه زمانی آغاز می شود؟

بازار بیت کوین و کریپتوکارنسی (رمزارز ها) سرانجام پس از ماه ها اصلاح قیمت، نشانه های اولیه ای از حرکات صعودی را از خود بروز می دهد.

پس از رشد چشمگیر 1000 دلاری قیمت بیت کوین در 23 فروردین 1397 (12 آوریل 2018) شاهد قیمتی در حدود 8000 هزار دلار برای آن بودیم. قیمتی که در طول هفته گذشته دوام آورده است. همچنین ارزش کل بازار رمزارز ها از رقم 257 میلیارد دلار در 20 فروردین به رقم 348 میلیارد دلار رسیده است.

تحلیل قیمت رمزارز بیت کوین: رشد قیمت ها چه زمانی آغاز می شود؟
Bitcoin price analysis: Time to rise/ Source

در چند روز گذشته قیمت بیت کوین توانست خود را در حوالی 8000 دلار حفظ کند ولی همچنان احتمال ریزش قیمت به دلیل الگوی سر و شانه (Heads and Shoulder) شکل گرفته وجود دارد. در مسیر سقوط و یا صعود بیت کوین، حمایت ها و مقاومت های بسیاری قرار دارد. با کوین ایران همراه باشید تا در ادامه هر یک از این سطوح را بررسی کنیم.

پدیده Short Squeeze

تحلیل گران رشد قیمت ناگهانی بیت کوین در هفته گذشته را ناشی از وقوع پدیده Short Squeeze می دانند. این اتفاق زمانی روی می دهد که تعداد زیادی از معامله گران بر روی ریزش قیمت شرط می بندند (در اصطلاح پوزیشن Short باز می کنند.) سپس برخلاف پیش بینی ها قیمت افزایش پیدا می کند، لذا تعداد بسیار زیادی از معامله گران در شرایط ضرر قرار می گیرند. در این حال برخی از این معامله گران اقدام به خرید مجدد می کنند. دلیل این عکس العمل وحشت از ضرر بیشتر می باشد. از آنجا که معامله گران بسیاری اقدام به این کار می کنند، سفارش های بالایی برای خرید ثبت می شود.

پدیده Short Squeeze
Short Squeeze

این خرید ها سبب افزایش قیمت ناگهانی می شوند. تصویر زیر نمودار یک روزه BTC-USD Shorts صرافی Bitfinex را نشان می دهد. همان طور که نمایان است، در تاریخ 12 آوریل مقدار این پوزیشن ها در بالا ترین حد دوران خود قرار داشت. انتظار می رفت که سرانجام پدیده Short Squeeze رخ دهد.

تشکیل شدن الگوی سر و شانه در نمودار قیمت بیت کوین

پس از این افزایش و ثبت قیمتی در حدود 8000 دلار برای بیت کوین، شاهد تداوم این حدود قیمت بودیم. سه روز بعد از جهش ناگهانیِ اشاره شده، در تاریخ 26 فروردین قیمت 8400 دلار برای بیت کوین به ثبت رسید. پس از آن در 27 فروردین یک نهنگ اقدام به فروش رمزارز هایی به ارزش 50 میلیون دلار کرد که موجب کاهش قیمت تا نرخ 7800 دلار شد.

تشکیل شدن الگوی سر و شانه در نمودار قیمت بیت کوین
Technical analysis

در حال حاضر شاهد تشکیل الگوی سر و شانه (Heads & Shoulder Pattern) در نمودار یک ساعته بیت کوین هستیم. الگوی تشکیل شده یک سیگنال نزولی می باشد؛ لذا مطابق سطوح فیبوناچی و همچنین ارتفاع الگوی H&S، در صورتی که سطح حمایتی خط گردن (Neck Line) شکسته شود، انتظار کاهش قیمت موقت تا محدوده 7200 دلار را داریم. سطح حمایتیِ اشاره شده قیمت 7800 دلار می باشد که در چند روز گذشته مقاومت خوبی را از خود نشان داده است.

نشانه های صعودی متعدد در نمودار روزانه رمزارز بیت کوین

اگر در زمان بندی های بلند مدت نمودار بیت کوین را بررسی کنیم، نشانه های صعودی بسیاری را مشاهده خواهیم کرد. در نمودار روزانه شاهد شکسته شدن خط روند نزولی هستیم. این خطِ روند از زمان اوج قیمت بیت کوین در دسامبر 2017 پابرجا بود. علاوه بر آن الگوی کف دوقلو (Adam-Eve Double Bottom) تشکیل شده است که یک سیگنال صعودی می باشد. مطابق تحلیل گذشته، سطح حمایتی 6600 دلاری از پایین رفتن قیمت جلوگیری کرد. در آن تحلیل اشاره ای در مورد به وجود آمدن الگوی کف دوقلو و افزایش قیمت صورت گرفته بود.

نشانه های صعودی متعدد در نمودار روزانه رمزارز بیت کوین
Bitcoin price chart

این دو اتفاق نشانه هایی مبنی بر حرکت صعودی قیمت بیت کوین در آینده ای نزدیک هستند. همچنین طبق نظر برخی تحلیل گران الگوی موج الیوت تکمیل شده است و اکنون انتظار رخ دادن الگوی ABC Correction می رود. این الگوی تصحیح در خلاف جهت روند بازار اتفاق می افتد. الگو های تصحیح انواع مختلفی دارند که به نظر می رسد در وضعیت فعلی احتمال به وقوع پیوستن الگو Zigzag بسیار زیاد است. در صورت روی دادن این الگو، موج اولیه A در محدوده قیمت 9200 – 9700 قرار خواهد گرفت.

سطوح مقاومتی پیش رو

سطوح مقاومتی پیش رو
Resistance

همواره باید به میانگین های متحرک توجه کرد چرا که نشانه های بسیار مهمی را برای تحلیل در اختیار ما قرار می دهند. اگر نمودار روزانه بیت کوین را با دقت بیشتری بررسی کنیم به وجود مقاومت 8400 دلاری پی خواهیم برد. این مقاومت ناشی از میانگین متحرک 50 روزه (50-day Moving Average) می باشد که در گذشته نیز مانع رشد قیمت شده است. لذا بیت کوین در مسیر رشد خود با مقاومت 8400 دلاری مواجه است. البته شاخص RSI فرم صعودی به خود گرفته و عدد 55.5 را نشان می دهد.

 نتیجه گیری

مطابق تحلیل های ارائه شده، احتمال کاهش قیمت جزئی تا محدوده 7800 دلار دور از انتظار نیست. در صورتی که حمایت 7800 حفظ نشود، حمایت های بعدی در 7500 و 7150 می باشد.

در دیدگاه بلند مدت انتظار رشد قیمت تا محدوده 9200- 9700 دلار را داریم. در این مسیر مقاومت 8400 دلاری از اهمیت به سزایی برخوردار است.

بیشتر بخوانید:

چگونه از دارایی های خود در برابر پاپ و دامپ رمزارز ها دفاع کنیم؟

ریپل به دنبال تصاحب بازار

توجه!

نوشتار فوق تنها تحلیلی از نویسنده آن است. هرگونه پیامد استفاده از آن در سرمایه گذاری رمزارز ها با مسئولیت کاربران گرامی است و کوین ایران از این نظر، سلب مسئولیت می نماید.

منابع:

 

https://www.coindesk.com/bitcoin-bounces-back-from-sudden-dip-eyeing-move-to-8400/
https://www.coindesk.com/binance-bitfinex-new-york-launches-inquiry-13-crypto-exchanges/
https://twitter.com/NicTrades
https://twitter.com/CoinDeskMarkets
https://news.bitcoin.com/markets-update-broken-trendlines-bullish-bounces/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا