ایستگاه خبر

حذف تراکنش‌های بیت‌کوین از سوی استخراج‌گران ماراتن

استخر استخراج جدید شرکت دارایی‌های دیجیتال ماراتن (MARA) با ایجاد یک بلاک جدید بیت‌کوین مطابق با «مقررات تنظیم‌کنندگان آمریکا»، حذف تراکنش‌های افراد یا نهادهایی را که از سوی خزانه‌داری آمریکا تحریم شده‌ یا در دارک وب (dark web) فعالیت داشته‌اند را آغاز نمود.

براساس اظهارات شرکت ماراتن، استخر دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی (OFAC) فعالیت خود را از اواخر ماه مارس آغاز نمود. این استخر «از پردازش و اجرای هرگونه تراکنش‌هایی که در فهرست افراد مسدود شده (SDN) از سوی خزانه‌داری ایالات متحده قرار داشته باشند جلوگیری خواهد نمود، تا از این طریق با استانداردهای سازمان‌های تنظیم‌کننده‌ی آمریکا مطابقت کامل داشته باشد.»

شرکت ماراتن یکی از مزیت‌های این کار را رفع نگرانی موسسات اعتباری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بزرگ در خصوص خرید بیت‌کوین‌های استخراج شده طبق استاندارد قانونی OFAC برشمرد. Jason Assad، سخنگوی شرکت ماراتن، در این خصوص تأیید کرد که نخستین بلاک استخر OFAC برخی از تراکنش‌ها را حذف خواهد نمود، با این‌حال اطلاعات دقیقی از ماهیت این تراکنش‌ها فاش نکرد.

در بیانیه‌ی این شرکت آمده است:

«ما با حذف تراکنش‌ها بین افراد خطرناک و استخراج بیت‌کوین پاک که مطابق با اصول اخلاقی و استاندارهای نظارتی است، امنیت و آسودگی خاطر را به سرمایه‌گذاران ارائه خواهیم داد.»

گفتی است که ماراتن به انتخاب خود شروع به استخراج بلاک‌های قانونی بیت‌کوین نموده است، درحال حاضر قوانین نظارتی آمریکا هیچ نوع محدودیت یا اجباری را برای فعالیت استخراج‌گران در این زمینه تصویب و وضع نکرده است.

ماراتن برای شناسایی و حذف تراکنش‌ها از نرم افزار بلاک‌چینی Walletscore محصول شرکت DMG استفاده می‌نماید. سخنگوی این شرکت به CoinDesk گفته است: «لیست سیاه ماراتن بر پایه‌ی پایگاه داده‌های خزانه‌داری ایالات متحده و دفتر کنترل دارایی‌های خارجی، پایگاه‌ داده‌ی آدرس‌های سیاه رمز ارز OFAC و منابع دیگری از قبیل دارک وب است.»

حذف تراکنش‌های بیت‌کوین از سوی استخراج‌گران ماراتن

بیت‌کوین پاک چیست؟

به حذف، تحریم یا جداسازی تراکنش‌ها از بلاک‌چین به‌خاطر هویت شخص یا اشخاص حاضر در آن، ایجاد بیت‌کوین پاک می‌گویند. این فرآیند موضوع بحث مهمی در جامعه‌ی بیت‌کوین است، زیرا هدف ساتوشی ناکاموتو از استخراج بیت‌کوین تسهیل انتقال، تمرکززدایی و مقاومت در برابر محدودیت‌ها بوده است. به عقیده‌ی منتقدان طرح‌های بی‌اساسی همچون اقدام شرکت ماراتن به تضعیف و نقض این ویژگی‌ها منجر خواهد شد.

Ben Carman، توسعه‌دهنده‌ی Bitcoin Core و Suredbits، گفت: «این نمود بارز نقض اصول اخلاقی بیت‌کوین است، زیرا این‌گونه اقدامات شبکه‌ی بلاک‌چین را از حالت همگانی به یک پروتکل‌ محدود و انحصاری تبدیل می‌نماید.»

وی افزود: «رویکرد ماراتن عقلانی نیست. آنها بلاک‌هایی را استخراج می‌کنند که کارمزد تراکنش حداکثری نداشته اما همچنان ارزش بیشتری نسبت به تراکنش‌هایی دارند که از نظر این شرکت مجرمانه تلقی می‌گردند. آنها با این‌ کار به این تراکنش‌ها امنیت بیشتری خواهند داد.»

سایر منتقدین کارآمدی این رویکرد را به چالش کشیده‌اند.

حذف تراکنش‌های بیت‌کوین از سوی استخراج‌گران ماراتن

نکته‌ی قابل توجه آن است که علی‌رغم نظارت شرکت ماراتن، تراکنش‌های یک بازار دارک وب روسی به نام Hydra، به‌عنوان بلاک‌های بیت‌کوین پاک شناسایی شده‌اند.

حذف تراکنش‌های بیت‌کوین از سوی استخراج‌گران ماراتن

پس از اعلام این طرح از سوی ماراتن در فضای مجازی، فعالان حوزه‌ی بیت‌کوین از ایران و سایر کشورها برای نشان دادن ضعف بلاک‌ پاک بیت‌کوین و سهولت دستکاری آن، شروع به ارسال بیت‌کوین به آدرس اختصاصی ماراتن نمودند.

حذف تراکنش‌های بیت‌کوین از سوی استخراج‌گران ماراتن

استخراج‌گران سایر استخرها نیز در مصاحبه‌ی خود با CoinDesk تصمیم خود برای پیوستن به طرح اجباری ماراتن بیان نمودند. اغلب آنها از این رویکرد ناراضی بوده تاجایی که یکی از آنان آن را به تمسخر گرفت و دیگری از آن به‌عنوان نقص فنی (تولیدی) یاد کرد.

سازوکار اقتصادی بیت‌کوین قانونی

ماراتن نرخ هش یا قدرت پردازش رایانشی استخر OFAC خود را اول ماه می آغاز کرد و اولین بلاک آن را (۶۸۲۱۷۰) روز ۵ می استخراج نمود. پاداش کارمزد تراکنش‌های این بلاک ۰.۰۵ بیت‌کوین (کمتر از ۳۰۰۰ دلار) بود، این رقم از مجموع کارمزدهای بلاک قبل و بعد از آن (معادل ۰.۳۱ بیت‌کوین یا ۱۷،۸۰۰ دلار) کمتر بود. پاداش استخراج بلاک شماره‌ی ۶۸۲۱۷۲ شامل ۰.۴۸ بیت‌کوین یا ۲۸،۰۰۰ دلار بود.

داده‌های تحلیلی BitMEX Research بیانگر آن است که کارمزد تراکنش این بلاک ۰.۰۰۳۳۰۹۴۴ بیت‌کوین کمتر از حد معمول و مورد انتظار شبکه است. به عقیده‌ی BitMEX این بلاک چندین تراکنش فرضی را حذف نموده است که نشان دهنده‌ی «سازوکار محدود و نظارتی» آن است.

نکته‌ی درخور توجه آن است که این بلاک دربرگیرنده‌ی بسیاری از تراکنش‌هایی بود که BitMEX آنها را به‌خاطر کارمزد بسیار پایین و عدم اولویت حذف نمود. BitMEX در این خصوص گفت این تراکنش‌ها از کارمزدهای خارج شبکه‌ای (زیر میزی) برخوردار بوده‌اند، به‌عبارت دیگر نرخ حقیقی کارمزد آنها در قرارداد تراکنش درج نشده است.

با درنظر داشتن آنچه ذکر شد می‌توان نتیجه گرفت که در صورت عدم دریافت کارمزدهای خارج شبکه‌ای، درآمد خالص کارمزدهای بلاک‌های قانونی ماراتن بسیار ناچیز است. این موضوع می‌تواند برای استخراج‌گران بسیار مهم باشد، زیرا جامعه‌ی رمز ارز درحال حاضر با کاهش پاداش استخراج هر بلاک ۶.۲۵ به بیت‌کوین و افزایش تقاضا مواجه است.

پیشنهاد مطالعه: ده روش ساده برای کسب درآمد از رمز ارزها

Source

https://coiniran.com/?p=45548
دکمه بازگشت به بالا