NFT

بررسی دو NFT جدید و محبوب: مجموعه گابلین تاون (Goblin Town) و بازی M2E

در این مقاله به اخبار و تحلیل‌های مربوط به حوزه NFT می‌پردازیم و برخی از محصولات جدید این حوزه را معرفی می‌کنیم.

افزایش فزاینده محبوبیت و فروش NFTهای Goblin Town

مجموعه NFTهای گابلین تاون Goblin Town بیشترین تبادل مالی را در ماه گذشته ثبت کرده و بیشترین بازدهی را داشتند. تقریبا می‌توان گفت نیمی از تبادلات مالی ماه گذشته در حوزه NFTها متعلق به این مجموعه بوده است و این امر گواه بر محبوبیت و پتانسیل رشد این سری از NFTها است. شاید بسیاری از تحلیل‌گران حوزه NFT تصور نمی‌کردند که یک مجموعه جدید از تصاویر کمیک بتواند به این سرعت جایگاه خود را در بازار NFTها تثبیت کرده و با BAYC رقابت کند.

هرچند هنوز ارزش بازار این مجموعه از ۱۰۰میلیون دلار عبور نکرده و کف قیمت هر کدام از NFTها ۴.۷۹ اتر (۹۴۰۰ دلار) است، اما با این شرایط هم Goblin Town جزو لیست بیشترین تبادلات ماه می قرار گرفته و با Meebits و Cryptopunk در رقابت است.

یکی از مطالبی که رشد این مجموعه را شگفت‌انگیز می‌کند، عدم استفاده از روش‌های تبلیغاتی معمول است. این مجموعه بدون هیچ استراتژی تبلیغاتی و حتی بدون کمک گرفتن از اینفلوئنسرها، تا این حد مطرح و در حال حاضر جزو NFTهای پرفروش جهان قرار گرفته است. حتی وب‌سایت رسمی Goblin Town اعلام کرده است که هیچ برنامه‌ای برای افق آتی این NFTها ندارد، اکانت Discord ندارد و هدف خاصی را دنبال نمی‌کند! به عقیده بسیاری، تولید سری NFTهای این مجموعه و اعلام این شرایط، می‌تواند به نحوی یک شگرد تمسخر رقیبانی چون BAYC باشد.

پیشنهاد مطالعه: ضرب کردن یا مینت NFT چیست؟ راهنمای گام‌به‌گام ساخت NFT

NFTهای گابلین تاون Goblin Town

وضعیت بازار NFTها

در حالی که همه مجموعه NFTها طی یک ماه گذشته به کف قیمتی و حداقل ارزش بازار خود رسیده‌اند، مجموعه Goblin Town رشد قابل‌توجهی داشته است. اکثر مجموعه‌های معروف شبکه اتریوم مثل CryptoPunk، BAYC، MAYC و Azuki در یک ماه گذشته بین ۴۰ تا ۶۰ درصد سقوط کرده‌اند. Azuki با کاهش ۵۷ درصدی به ۲۳۴۱۰ دلار رسید، MAYC نیز با یک سقوط قابل‌توجه ۵۰ درصدی، با قیمت ۳۶۱۸۰ دلار معامله شد. حتی BAYC نیز از این قاعده مستثنا نبود و با کاهش ارزش ۴۰ درصدی، به سطح قیمتی ۱۸۷هزار دلار رسید. در این میان می‌توان از Moonbirds نام برد که برخلاف دیگر مجموعه‌ها طی یک ماه گذشته افزایشی ۴۰ درصدی را تجربه کرده است.

این وضعیت نشان می‌دهد که شاید مجموعه NFTهای بزرگ و گران‌قیمت بر اساس روند کلی بازار ارزهای دیجیتال نوسان می‌کنند اما می‌توان با یک نگاه دقیق‌تر و ارزیابیِ تغییرات بازار حتی در شرایط نزولی هم موقعیت‌های سودآوری را شناسایی کرد. این موضوع را تا حدی می‌توان مزیت بازار NFTها نسبت به بازار رمز ارزها دانست. البته باید این نکته را نیز در نظر گرفت که ارزش بازار بسیاری از NFTهای محبوب اصلا با ارزش بازار ارزهای دیجیتال محبوب، قابل مقایسه نیست و به همین خاطر شاید کمتر تحت تاثیر فضای کلی بازارهای مالی قرار گیرد. عرضه و تقاضا در این بازارها مستقل از شرایط اقتصاد کلان و بازارهای مالی عمل می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: گران‌ترین و محبوب‌ترین ترندهای بازار NFT

در مجموع می‌توان گفت که به‌رغم افت شدید مبادلات NFT در یک ماه گذشته، برخی از مجموعه‌ها موفقیت خوبی داشته‌اند و می‌توانند بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری قلمداد شوند. به‌طور کلی استفاده از NFTها در پروژه‌های گوناگون افزایش یافته و همین امر تاییدی بر افق روشن بازار NFTها است.

NFTهای M2E، جدیدترین نسل توکن‌های غیرقابل تعویض!
NFT‌های M2E، جدیدترین نسل توکن‌های غیرقابل تعویض!

از آغاز شروع به کار صنعت بلاک‌چین، امکانات و ابتکارات بی‌شماری جهان ارزهای دیجیتال را متحول کرده است؛ از صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) گرفته تا نسل بازی‌های P2E (play-to-earn) و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT). اما جدیدترین محصول حوزه ارزهای دیجیتال M2E (Move-to-earn) است. این روش کسب درآمد بحث‌های داغ بسیاری را به همراه داشته و توجه زیادی را به خود جلب کرده است. در این روش کاربران می‌توانند از طریق جابه‌جایی (قدم زدن یا دویدن‌) کسب درآمد کنند. سازوکار اصلی NFTهای M2E بر مبنای ایده برخی از بازی‌ها طراحی شده است. تمام پاداش‌ها در این روش از طریق فعالیت و حرکت به‌دست می‌آید. تصور کنید می‌توانید قدم بزنید و درآمد کسب کنید! هرچند غیرواقعی به‌نظر می‌رسد اما این موضوع در حال حاضر محقق شده است.

پیشنهاد مطالعه: گیم فای (GameFi) چیست؟ چگونه از بازی‌های Play to Earn کسب درآمد کنیم؟

محبوب‌ترین بازی‌های M2E

دادن رنگ و بوی بازی به وظایف افراد یا همان گیمیفیکیشن (Gamification) مدت مدیدی است که به عنوان یکی از راه‌حل‌های تشویق افراد به انجام کار‌ها مطرح شده است. M2E نیز مانند P2E یک روش کسب درآمد جانبی است. توسعه‌دهندگان بازی‌های جدید با اهدای توکن‌های قابل مبادله در بازار ارزهای دیجیتال به بازیکنان، افراد را برای ادامه بازی تشویق می‌کنند. حال M2E فعالیت‌های بسیار گسترده‌تری را شامل می‌شود و قرار نیست حتما گیمر باشید تا از این توکن هدیه بگیرید. درمقایسه با P2E، M2E مخاطبان و کاربران بسیار بیشتری دارد. برای استفاده از NFTهای M2E کافی است در یکی از بازی‌هایی که از این NFTها پشتیبانی می‌کنند، سرمایه‌گذاری کنید. به عنوان نمونه کاربران می‌توانند با خرید Sneakers در StepN و Step App، به واسطه قدم زدن یا دویدن، کسب درآمد کنند. ما نیز قصد داریم در این مقاله به معرفی محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های M2E بپردازیم و سازوکار آن را به شکل اجمالی توضیح دهیم.

StepN یکی از بازی‌هایی است که از NFTهای M2E

StepN

StepN یکی از بازی‌هایی است که از NFTهای M2E پیشتیبانی می‌کند و اخیرا به‌علت رشد سریع خود مطرح و با استقبال خوبی نیز مواجه شده است. ورود به این اپلیکیشن نیازمند خرید یا اجرای NFTهای Sneakers است که به کمپانی توسعه‌دهنده‌ی همین اپلیکیشن تعلق دارد. ۴ نوع Sneakers وجود دارند؛ Walker، Jogger، Runner و Trainer. قیمت هرکدام از این NFTها از ۱۲ SOL (ارز دیجیتال پایه بلاک‌چین سولانا) شروع می‌شود. StepN از توکن‌های دیگری مثل GST و GMT نیز استفاده می‌کند. از این توکن‌ها می‌توان برای ارتقای NFTهای M2E استفاده کرده و موفق‌تر عمل کرد.

Genopets

Genopets

در راستای وجود امکانی برای کسب درآمد بدون سرمایه‌گذاری، Genopets یک پلتفرم عالی است که از NFTهای M2E نیز پشتیبانی می‌کند. براساس ساختار بازی، کاربران نیازمند حیوانات دیجیتالی‌ای هستند که Genopet نامیده می‌شود. شما می‌توانید با تعامل و پرورش این حیوانات، مهارت‌های آن‌ها را ارتقا داده و با خرید و فروش NFT این محصولات دیجیتالی، حیوانات سطح بالاتری را به‌دست آورید و درنتیجه درآمد بیشتری نیز کسب کنید.

آیا M2E نقش موثری در آینده بازار ارزهای دیجیتال دارد؟

خالق NFTهای M2E در راستای اصلاح و ارتقای روش P2E، این طرح مبتکرانه را بنا کرده است. به عبارتی این ابتکار، روشی است برای حفظ کاربران و استراتژی موفقی در جهت جذب مخاطب بیشتر. امکان ارتقای NFTها به واسطه افعال موردعلاقه و روزانه کاربران و هیجان کسب درآمد بالاتر باعث شده افراد زیادی به این حیطه علاقه‌مند شوند. با افزایش میزان کاربران این دسته‌ از NFTها، قطعا می‌توان یک رشد بلندمدت مطلوب را پیش‌بینی کرد. علاوه بر این کمپانی‌های توسعه‌دهنده متاورس نیز می‌توانند از این امکان در پروژه‌های خود استفاده کنند. تحقق این هدف می‌تواند یک نقطه عطف بزرگ در جهان بلاک‌چین‌ها و ارزهای دیجیتال به حساب آید. در هر صورت می‌توان گفت که بستر M2E جایگاه مناسبی برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت است.

پیشنهاد مطالعه: آینده متاورس چه خواهد بود؟ ۱۰ پروژهٔ هیجان‌انگیز متاورس در سال ۲۰۲۲

آینده NFTها در اقتصاد مبتنی بر Web 3.0

در حالی که جهان درحال یافتن راهی برای ساختن آینده‌ای روشن‌تر برای بشر است، صنعت بلاک‌چین به‌عنوان یک زمینه پرامکان ظهور کرده و در همین مدت کوتاه بسیاری از وجوه زندگی و فعالیت‌های انسان را تحت تاثیر قرار داده است. اما تاثیر عمیق فناوری بلاک‌چین زمانی آشکار می‌شود که نسل جدید اینترنت (Web 3) وارد عرصه کاربردی و همگانی شود. این شبکه جدید، شبکه‌ای فراگیرتر، کاراتر و غیرمتمرکز است و تمام کاربران می‌توانند از امکانات بی‌شمار آن بهره‌مند شوند.

به محض آنکه نسل جدید اینترنت (Web 3) از راه برسد، اولین تغییرات شامل تمرکززدایی از شبکه و شکل‌گیری یک اقتصاد نوین بر مبنای توکن‌ها است. در این میان توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) نیز نقش بسیار پررنگی بازی می‌کنند. Web 3 یکی از نقاط عطف تکامل ارتباطات شبکه‌ای است که به تصور انسان راجع به کنترل تمام دارایی‌هایش (محتوای آنلاین، سرمایه‌های دیجیتال، خلاقیت و..) جامه عمل می‌پوشاند.

در آینده‌ای نه‌چندان دور نسل دوم و سوم اینترنت مقصدی مشترک می‌یابند و در عمل یکی می‌شوند. در این زمان است که اهمیت ویژه و اساسی بازار بلاک‌چین‌ها بیش از پیش مشخص خواهد شد. مردم می‌پذیرند که زندگی بدون استفاده از نسل سوم اینترنت و شبکه‌های بلاک‌چین غیرممکن خواهد شد. به همین خاطر است که تعداد سرمایه‌گذاران، کمپانی‌ها و هنرمندانی که به دنبال استفاده از محصولات نسل سوم اینترنت هستند، به‌شکل روزافزونی افزایش می‌یابد. شاید بتوان گفت که در اکثر کاربردهای بی‌شمار Web 3، NFTها نقش مهمی بازی می کنند.

پیشنهاد مطالعه: معرفی بهترین ارزهای وب۳ (Web 3.0)

NFTها چگونه موجب تحقق نسل سوم اینترنت (Web 3) خواهند شد؟

همان‌طور که حرکت کلی تکنولوژی شبکه به سمت ظهور نسل سوم اینترنت سوق پیدا می‌کند، کاربرد NFTها نیز در حوزه‌های بسیاری ازجمله تولید محتوا، بازی‌ها، انجمن‌های آنلاین، کنسرت‌ها و..، گسترش می‌یابد. به عبارتی این دو صنعت همزمان درحال پیشروی هستند و با توجه به اهداف نسل سوم اینترنت، گسترش NFTها ضروری است. شاید بتوان این‌طور گفت که NFTها اهداف Web 3 را در وضعیتی محدود‌تر دنبال می‌کنند.

NFT‌ها حوزه مالکیت را دگرگون کرده‌اند!

یکی از کاربردهای اساسی NFTهای مبتنی بر شبکه Web 3، تبدیل کردن مناطق و املاک به توکن است. بر اساس تحقیقات بازار، ارزش مجموع مناطق و املاک ثبت‌شده در سال ۲۰۲۱، ۳۳۸۶میلیارد دلار است و این مبلغ هر سال به شکل میانگین ۱۰.۵ درصد رشد می‌کند. به عبارتی این مبلغ در سال ۲۰۲۲، در حدود ۳۷۰۰میلیارد دلار خواهد بود. اگر صرفا بخش کوچکی از این مقدار از طریق توکن‌ها مبادله شود، پیشرفت بسیار بزرگی در صنعت بلاک‌چین رخ خواهد داد.

در حال حاضر صنعت بلاک‌چین توانسته فرآیند رهن، اجاره، خرید و فروش املاک دیجیتالی را تحقق بخشد. اگر شرایطی فراهم شود که این صنعت وارد معاملات زمین‌ها و املاک واقعی شود، تغییر عمده‌ای در بازار مسکن رخ می‌دهد و بسیاری از سرمایه‌گذاران از این موقعیت استفاده کرده و وارد آن می‌شوند؛ چراکه تمرکززدایی از بسیاری از حوزه‌ها امنیت و اطمینان به آن‌ حوزه را افزایش می‌دهد و بستر مناسبی را برای سرمایه‌گذاری فراهم می‌کند.

هسته اصلی کاربرد NFTها در دیجیتالی کردن حوزه املاک، بحث اجاره است. ممکن است بسیاری افراد نتوانند یک ملک توکنیزه‌شده را بخرند یا احتیاجی به استفاده دائمی از آن نداشته باشند؛ در این صورت می‌توانند از طریق فناوری NFTها ملک موردنظر را اجاره کنند. پروتکل‌های اجاره املاک مثل Double در حوزه مبادلات املاک توکنیزه‌شده، حرف اول را می‌زنند.

پیشنهاد مطالعه: آموزش خرید زمین در متاورس | چگونه در متاورس زمین بخریم؟

اقتصاد بازی‌های مبتنی بر نسل سوم اینترنت

NFTها به‌سرعت صنعت بازی‌ها را تغییر می‌دهند. در این میان ساختار اقتصادی بازی‌های Web 3 بیشترین تاثیر را از NFTها می‌پذیرد. پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای بازی‌های گذشته قابل انتقال نبود، خارج از بازی ارزش خاصی نداشت و در نهایت هرگز به‌عنوان بستری برای سرمایه‌گذاری مطرح نمی‌شد. در حال حاضر بازی‌هایی که از NFTها در ساختار اصلی آن‌ها استفاده شده، شرایط بسیار متفاوتی دارند. این توکن‌ها را می‌توان به بازیکنان دیگر یا حتی بازی‌های دیگری که بر مبنای همین توکن ساخته شده‌اند انتقال داد. علاوه بر این توکن‌ها در جهان خارج از بازی هم دارای اعتبار مشخصی هستند و می‌توان آن‌ها را در بازار ارزهای دیجیتال مبادله کرد و در نهایت خرید NFT بازی‌های نسل سوم اینترنت نوعی سرمایه‌گذاری نیز محسوب می‌شود؛ چراکه با افزایش تقاضا برای توکن موردنظر، قیمت آن نیز افزایش می‌‌یابد.

NFTها عامل به‌وجود آمدن فناوری‌های خلاقانه‌ای مثل P2E، M2E و حتی D2E شده‌اند. دو مورد اول را در مطالب پیشین همین خبرنامه توضیح دادیم؛ مورد سوم نیز Dance-to-earn است که ساختار مشابهی با M2E دارد. هر کدام از این مدل‌ها، روشی خلاقانه پیشنهاد می‌دهد که از طریق آن بازیکنان و کاربران بلاک‌چین‌های مختلف همزمان با استفاده از اپلیکیشن موردنظرشان، بتوانند درآمد نیز کسب کنند.

NFTها به عنوان پشتوانه طراحان و نویسندگان

نسل سوم اینترنت و NFTها در کنار هم می‌توانند بستر مناسبی برای تولید‌کنندگان محتوا باشند و ارتباط اقتصادی مستقیمی بین مخاطب و نویسنده برقرار کنند. حذف عناصر واسطه و کمپانی‌های بزرگ که بخش عمده زحمات نویسندگان را به واسطه سرمایه و نفوذی که دارند از آن خود می‌کنند، می‌تواند خبر خوبی برای افراد خلاق باشد. به‌طور کلی تمرکززدایی در حوزه‌های مختلف می‌تواند ساختار اقتصادی جدیدی رقم بزند.

نویسندگان و خالقان آثار هنری می‌توانند بااستفاده از فناوری NFT تولیداتشان را در بازار‌های مختص به این‌کار عرضه کرده و مستقیما کسب درآمد کنند. این در حالی است که همین افراد در ساختار سنتی باید همواره دلال‌ها را به عنوان حلقه واسط در نظر بگیرند و گاهی بخش عمده‌ای از درآمد خود را صرف این حلقه‌ها کنند. اما در ساختار جدید و مبتنی بر NFT و Web 3، طراحان و نویسندگان می‌توانند آثار و درآمد حاصل از آن را مستقیما کنترل نمایند.

پیشنهاد مطالعه: بازاریابی NFT: راهنمای گام به گام فروش NFT در بازارهای مختلف

کاربردهای مرتبط با انجمن‌ها و رخداد‌های مختلف

استفاده از NFTها به عنوان «حق عضویت» در یک انجمن مجازی، یکی از اولین ابتکاراتی بود که پس از ظهور NFT موردتوجه قرار گرفت. مالکیت تصاویر پروفایلی و کمیک نیز یکی از کاربردهای دیگر NFTها است که بیش از دیگر کاربردها موردتوجه قرار گرفته است. به عنوان نمونه، سری NFTهای BAYC یا CryptoPunk از محبوبیت بالایی برخوردارند و به همین خاطر قیمت قابل‌توجهی نیز دارند.

از طرفی NFTها در حال حاضر به‌تدریج جایگزین بلیت‌ها یا مجوزهای عضویت می‌شوند. خرید این توکن‌ها می‌تواند به مثابه یک دعوت‌نامه عمل کند؛ دعوت برای حضور در یک همایش یا کنسرت. اعضای چنین انجمن‌هایی می‌توانند بدون نیاز به یک شخص یا کمپانی واسط، حق عضویت خود را تمدید کرده یا ارتقا دهند. غیرقابل تغییر بودن تراکنش‌های ثبت‌شده در بلاک‌چین، NFTها را به یکی از مسیرهای راحت و ایمن عضویت بدل کرده است و بهره‌گیری از این امنیت به‌مرور به حوزه‌های دیگر نیز گسترش می‌یابد.

پیشنهاد مطالعه: امن‌ترین کیف پول های NFT در سال ۲۰۲۲

جمع‌بندی

اینترنت و به‌طور کلی مفهوم ارتباطات شبکه‌ای همواره درحال تغییر است؛ همان‌طور که در نسل اول اینترنت کاربران صرفا به وب‌سایت‌ها دسترسی داشتند و در نسل دوم، طوفانی از شبکه‌های اجتماعی نحوه تعامل کاربران با اینترنت را تغییر داد. اکنون نیز در حال گذار به یک ساختار جدید شبکه‌ای هستیم که اهداف آن صرفا از طریق NFTها ممکن می‌شود. به عبارتی در گذار به نسل سوم اینترنت (Web 3)، NFTها هدایت‌گر اصلی پروژه محسوب می‌شوند. در این مقاله همراه هم به بررسی دو NFT جدید و محبوب یعنی مجموعه گابلین تاون (Goblin Town) و بازی M2E پرداختیم.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

https://coiniran.com/?p=56799
دکمه بازگشت به بالا