ایستگاه خبر

لونا (LUNA) توکن بومی شبکه Terra در ۲۴ ساعت بیش از ۲۰ درصد رشد قیمت داشت

لونا (LUNA) توکن بومی شبکه Terra با جذب کاربران و افزایش فعالیت استیک کردن در این شبکه، در یک شب حدود ۲۰ درصد رشد قیمت داشت. این رمز ارز حتی برای مدت کوتاهی از توکن XRP شبکه ریپل سبقت گرفت و ششمین رمز ارز به لحاظ ارزش بازاری بود.

این رمز ارز در حال حاضر با قیمت ۹۵.۴۱ دلار معامله می شود که این موضوع با توجه به قیمت ۷۷ دلار روز دوشنبه، یک موفقیت قابل توجه است. قیمت فعلی رمز ارز لونا (LUNA) تنها ۵ درصد با بیشترین قیمت تمام دوران (ATH) که در دسامبر سال قبل ثبت شد، اختلاف دارد.

شبکه ترا (Terra) و رمز ارز لونا (LUNA) چیست؟

شبکه ترا (Terra) یک شبکه رمز ارزی است که با استفاده از بسته توسعه نرم افزار بلاک چین Cosmos ساخته شده است. این پروژه اخیراً به دلیل رشد مداوم استیبل کوینِ متصل به دلار خود، UST، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. توکن دیگر این شبکه، لونا (LUNA) نام دارد که برای استیک کردن و حکم‌رانی بلاک چین استفاده می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد در مورد چگونگی بهبود پروتکل رأی دهند و طرح‌های پیشنهادی ارائه دهند. هر دوی این توکن‌ها به شدت به هم متصل هستند.

هر بار که ۱ دلار UST ضرب می شود، معادل با آن، توکن لونا (LUNA) از بین می رود. عکس این موضوع نیز صادق است، برای ساختن یک دلار از توکن لونا، کاربران باید یک دلار UST را از بین ببرند. این مکانیزم می‌تواند اتصال استیبل کوین UST را به دلار آمریکا تضمین کند. هر وقت که ارزش استیبل کوین کمتر از یک دلار شود، کاربران انگیزه دارند که کوین‌های کم‌ارزش‌ترِ UST را با رمز ارز لونا (LUNA) مبادله کنند. این امر، عرضه UST را کاهش می‌دهد و یه لحاظ نظری، ارزش آن را به همان یک دلار برمی‌گرداند.

دیفای (DeFi) و استیک کردن لونا (LUNA)

رمز ارز UST در کل چهارمین استیبل کوین بزرگ است. البته تیم توسعه این پلتفرم مدعی است که بزرگترین ارز پایدار غیرمتمرکز در بازار کریپتو است. (به این معنی که توسط یک نهاد منفرد پشتیبانی نمی شود و نه می‌توان ذخایر آن را به راحتی در لیست سیاه قرار داد یا فریز کرد). تتر (USDT) و USDC بزرگ‌ترین‌ها هستند که هر کدام به ترتیب ۸۰ و ۵۲ میلیارد دلار، ارزش بازاری دارند.

بر اساس داده‌های Staking Rewards، پس از عملکرد قیمتی شگرف، رمز ارز لونا (LUNA) هم به تازگی با سبقت گرفتن از اتر (ETH) و سولانا (SOL) تبدیل یک دارایی بیش از سایر رمز ارزها استیک شده است. استیک کردن به معنای قفل کردن موقت یک رمز ارز در یک پروتکل برای مشارکت در اجماع یک بلاک چین اثبات سهام است.

در حال حاضر استیک کردن در شبکه Terra کمی بیش از ۶.۱۳ درصد بازدهی دارد، در حالی که پاداش شبکه‌های سولانا و اتریوم به ترتیب در حدود ۵.۸ و ۴.۸ درصد است. میزان فعالیت در بخش مالی غیرمتمرکز (DeFi)، یک آمار گاوی دیگر است. بخشی به لطف رشد توکن لونا (LUNA) و بخشی به خاطر پذیرایی از تعداد زیادی اپلیکیشن غیرمتمرکز جدید، شبکه Terra پس از اتریوم، اکنون دومین اکوسیستم بزرگ دیفای در دنیاست.

بر طبق DeFi Llama، شبکه ترا (Terra) در حال حاضر در حدود ۲۸ میلیارد دلار و کمی بیش از ۱۱ درصد از سهم بازار DeFi را در اختیار دارد. در طرف دیگر، بیش از ۱۴۳ میلیارد دلار در پروتکل‌های دیفای مبتنی بر اتریوم سرمایه‌گذاری شده است.

با وجود این معیارهای مثبت، افزایش قیمت شدید رمز ارز لونا (LUNA) نشان می دهد که اکنون فعالان بازار کریپتو توجه بسیار زیادی به آن دارند.

پیشنهاد مطالعه: تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال (۱۸ اسفند) – برنده بازار نزولی چه کسانی خواهند بود؟

 

Source

https://coiniran.com/?p=50173
دکمه بازگشت به بالا