ایستگاه خبر

نگاهی به ۲۰۲۱: آینده، آن جا، در انتظار تحقق

در مسیر تحول تجارت الکترونیک، چندین روند وجود دارند که در سال ۲۰۲۱ شتاب خواهند گرفت.

از ماه مارس، تاکنون، این فناوری به اندازه‌ی یک دهه رشد کرده است. هر قدم رو به جلو، شتاب بیشتری به این روند می‌دهد. در حالی که دلایل اصلی این تحول هنوز غیرقابل پیش‌بینی است، اما پتانسیل‌ها برای این تحول دیجیتال سال‌هاست که در حال شکل‌گیری بوده است.

۱. تعهد همان چیزی است که وعده را به واقعیت تبدیل می‌کند

آبراهام لینکلن انسان متعهدی بود، بنابراین اگر بود حتما از حرکت به سمت پلتفرم‌های ارزش‌های اشتراک‌یافته (SVP) لذت می‌برد. این فناوری سازمان‌ها را برای مقابله با چالش‌های محیط زیستی و اجتماعی دنیای امروز به هم پیوند می‌دهد.

در راستای “مانیفست داووس” در سال ۲۰۲۰ برای داشتن نوع بهتری از نظام سرمایه‌داری، معیار جدید برای ایجاد ارزش مشترک باید شامل اهداف محیط زیستی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG) به عنوان مکملی برای معیارهای مالی استاندارد باشد.

مهم است که کسب و کارها نیروهای کارآفرینی مخصوص به خود را داشته باشند، اما همه باید بدانیم که بخشی از یک آینده‌ی مشترک و کلی‌تر هستیم. آن‌هایی که این نکته را زود‌تر درک کنند، خود را به شکل بهتری برای تحول در قوانین مشارکت در آینده آماده می‌کنند.

۲. رشد برندهای Web3 و CDP

پلتفرم‌های داده‌های مشتری (CDP) در ماه های اخیر در پاسخ به چالش رو به رشد سازمان‌دهی داده‌های پراکنده از منابع مختلف، یک جریان اصلی را به راه انداخته‌اند.

شرکت هایی که به داده‌های به موقع، منظم و خودکار متکی هستند، به سمت سیستم‌های پیچیده حکم‌رانی که همه ذینفعان در آن قدرتی دارند، کشانده می‌شوند. مفهوم تمرکز زدایی در بخش‌هایی مانند صنعت بازی توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. یا یک خانه مد، از بلاکچین برای اعطای اختیار عمل بیشتر به همکاران خلاق مشغول به کار در آن جا، استفاده می‌کند.

ظهور شرکت‌های Web3 ، تحقق اینترنت غیرمتمرکز را امکان‌پذیر می‌کند که در آن محتوا و ارزش به راحتی قابل اشتراک باشد.

۳. هوش مصنوعی و بلاکچین در بطن تجارت و جامعه الکترونیک  قرار خواهند گرفت

بلاکچین در مدیریت تقریباً هر عملیاتی در تجارت الکترونیکی، اعم از پرداخت، جستجو، ردیابی زنجیره تأمین، گواهی اثبات منشأ و اثبات مالکیت، طرح های وفاداری، شهادت‌نامه، امنیت داده، ردیابی چرخه عمر محصول و خدمات پس از فروش به مشتری، توانایی دارد.

از طرفی گسترش هوش مصنوعی به عمق زندگی ما نفوذ خواهد کرد. از آنچه می‌خریم گرفته تا آنچه می‌خوریم و کوچکترین حرکاتمان در زندگی را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

هوش مصنوعی و بلاکچین به نظارت گسترده‌ای نیاز دارند تا از صحت داده‌ها و مناسبات اخلاقی آن‌ها اطمینان حاصل کنیم. با همکاری نزدیک بین دولت و صنعت. و همچنین افزایش دسترس‌پذیری و کاهش قیمت این فناوری‌ها، سال ۲۰۲۱ یک نقطه عطف در کاربرد این دو فناوری به حساب می‌آید.

۴. محاسبات کوانتومی

کوانتوم یک قدرت پردازش محاسباتی فراتر از توان محاسبات کلاسیک دارد. با استفاده از آن‌ها، قرارداد‌های هوشمند می توانند از هر منبع و در هر زمان، داده ها را با مقیاس بسیار بیشتری جستجو، نظارت، تجزیه و تحلیل و اجرا کنند. این فناوری همین الآن نیز در مدیریت شیوع بیماری کرونا و تولید واکسن‌ها نقش مهمی داشته است.

آیا پردازش کوانتومی می‌تواند راه‌حل‌های مهمترین چالش‌های جهان مانند تغییر اقلیم و امنیت غذایی را ارائه دهد؟

۵. اعتماد چیزی است که ۲۰۲۱ لازم دارد

مشاغل و مصرف‌کنندگان بیشتری در تعاملات تجارت الکترونیکی خود، به ویژه برای کالاهای با ارزش یا کالاهایی که به گواهینامه احتیاج دارند، به مجوز‌های احراز هویت نیاز دارند. در همان زمان، نشانه‌های اعتماد (مثلا کدهای QR) به طور فزاینده‌ای در پلتفرم‌های معروف تجارت الکترونیک تعبیه خواهند شد.

همچنین هوش مصنوعی و یادگیری ماشین قابلیت‌های ضد دستکاری و جعل و توانایی کشف تقلب را به ویژه در تجارت الکترونیکی، به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.

۶. فناوری منشأ در ۲۰۲۱ پیشرفته‌تر می‌شود

به عنوان مثال، از برندهای پوشاک انتظار می‌رود که اخلاقیات و پایداری را در زنجیره تامین خود در نظر بگیرند.

API پیشرفته به برندها این امکان را می‌دهد که فارغ از طبقه دارایی، منشا آن را در محصولات خود بگنجانند و با استفاده از فناوری بلاکچین از شناسه‌های غیرمتمرکز دارایی های دیجیتال بهره جویند.

این موضوع، کار تعامل با پلتفرم‌های شفافیت را بسیار آسان‌تر می‌کند. لایه‌های احراز هویت مبتنی بر سنسور در کنار هوش مصنوعی، فرصت بیشتری برای اتصال کاربران با یکدیگر ایجاد می‌کند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاری در بخش خط انتقال داده در سال ۲۰۲۰، به نقشه‌برداری و سازمان‌دهی بهتر کل صنعت اصالت منشا کمک می‌کند.

۲۰۲۱ از راه رسید، اقدام کنید

سال نو و سنت‌های آن در واقع زمانی برای پیدا کردن دل و جرأت برای تصمیم گیری است. آیا باید به دوران پس از بحران کرونا، به هر شکلی که باشد، خوش‌بین باشیم؟

اگر بیش از حد خوش‌بین باشید، بیش از اینکه به غرایز و منطق خود اعتماد کنید، به مشیت و سرنوشت چنگ می‌اندازید. اگر بیش از حد بدبین هستید، اصلا چرا باید تلاش کنید؟

فیلسوف برزیلی، روبرتو آنگر، زمانی نوشت:

“امید بیشتر نتیجه‌ی عمل‌گرایی است تا ریشه‌های آن. همان طور که تجربه تماشاگر منجر به تقدیرگرایی می‌شود، تجربه عمل‌گر نیز به امیدواری می‌انجامد.”

حالا سال ۲۰۲۱ است، یک بار برای همیشه!

||بیشتر بخوانیم: تعریف پول

منبع: Forbes

https://coiniran.com/?p=43038
دکمه بازگشت به بالا