ایستگاه خبر

بهبود مقیاس‌پذیری و حریم خصوصی، ارمغان میمبل‌ویمبل به لایت کوین

بنیاد لایت کوین کدنویسی بلاک افزونه‌ی میمبل‌ویمبل (MWEB) خود را تکمیل کرده است که باعث بهبود مقیاس‌پذیری و حفظ حریم خصوصی این رمز ارز می‌شود.

پس از بیش از یک سال توسعه مداوم، طبق گفته‌ی دیوید برکت، توسعه‌دهنده ارشد لایت‌کوین، مراحل توسعه‌ی میمبل‌ویمبل بالأخره تمام شده است. وی افزود: این کد آماده است و سایر توسعه‌دهندگان هم می‌توانند رسیدگی‌های نهایی را بر آن اعمال کنند. با این حال، روند تست‌های پایانی، بسته به اصلاحات، ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

پیشنهاد مطالعه: آموزش استخراج لایت کوین

پس از نهایی شدن، میمبل‌ویمبل در کد اصلی لایت‌کوین ادغام می‌شود. سپس، اپراتورهای نود و ماینرها می‌توانند از آن استفاده کنند. در این اطلاعیه افزوده شده است که جامعه‌ی لایت‌کوین تصمیم می‌گیرد میمبل‌ویمبل چه زمانی آغاز به کار کند.

افزونه‌ی میمبل‌ویمبل چه قابلیت‌هایی را برای لایت کوین به ارمغان می‌آورد؟

به روزرسانی افزونه‌ی میمبل‌ویمبل کاستی‌های ویژگی‌های اصلی لایت کوین مثل قابلیت سازگاری و حفظ حریم خصوصی را بهبود می‌بخشد. شبکه‌ی آزمایشی میمبل‌ویمبل در اکتبر سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و کد آن در پنج ماه گذشته آزمایش شده است.

نام این پروتکل از طلسم هری‌پاتر الهام گرفته شده است و با استفاده از تراکنش‌های‌ محرمانه کار می‌کند. این قابلیت به فرستنده‌ها اجازه می‌دهد با مخدوش کردن آدرس‌ها تعداد سکه‌های ارسال‌شده را رمزگذاری کنند که باعث بهبود حریم خصوصی این بلاکچین می‌شود و مقیاس‌پذیری آن را نیز افزایش می‌دهد.

چارلی لی، بنیانگذار لایت کوین، در دو سال گذشته بر روی قابلیت سازگاری، مقیاس‌پذیری و حریم خصوصی تمرکز کرده است. وی این مرحله را یک مرحله کلیدی در تکامل لایت کوین می‌داند.

قابلیت سازگاری به این معناست که برخی از محصولات می‌توانند با یکدیگر قابل تعویض باشند. به‌عنوان مثال، هر USD به اندازه‌ی یک دلار ارزش دارد. اما به این دلیل که تمامی تراکنش‌ها در بلاکچین ثبت می‌‌شوند، این قابلیت برای رمز ارزها وجود ندارد.

میمبل‌ویمبل با استفاده از بلاک‌های تعمیم‌یافته این مشکل را حل می‌کند. این بلاک‌ها، در واقع، زنجیره‌های مجاور به هم پیوسته‌ای هستند که در کنار زنجیره اصلی لایت کوین قرار می‌گیرند. استفاده از این قابلیت برای کاربرانی که می‌خواهند در معاملات لایت ‌کوین خود حریم خصوصی و قابلیت سازگاری بیشتری داشته باشند، مناسب است.

چشم‌انداز قیمت لایت کوین

لایت‌کوین ممکن است به اندازه سایر آلتکوین‌ها مورد توجه قرار نگیرد، اما این یک رمز ارز در بازار قوی ظاهر شده است. این سکه از زمانی که در سال ۲۰۱۱ به‌عنوان جانشینی برای بیت‌ کوین آغاز به کار کرد، تا به امروز، معمولاً جزو ده سکه‌ی برتر بازار کریپتو بوده است. با نگاهی به تاریخچه‌ی قیمت این سکه می توان گفت، در همه‌ی زمان‌هایی که بیت کوین روند صعودی داشته، لایت کوین از آن تبعیت کرده است. در زمان انتشار این خبر، لایت کوین، با ۷ درصد کاهش در هفته، حدود ۲۰۰ دلار معامله می‌شود.

 

Source

https://coiniran.com/?p=44699
دکمه بازگشت به بالا