ایستگاه خبر

هشدار سکویا کپیتال از وخامت اوضاع اقتصادی سال جاری؛ ویروس کرونا قوی سیاه ۲۰۲۰

سکویا کپیتال (Sequoia Capital)، یکی از پیشروترین بنگاه‌های سرمایه‌گذاری جسورانه طی یادداشتی به بنیان‌گذاران و مدیران ارشد شرکت‌های متبوع خود، ویروس کرونا را «قوی سیاه سال ۲۰۲۰» نامیده و از آن‌ها خواسته است خود را برای رویارویی با امواج متلاطم در اقتصاد آماده کنند.

در این یادداشت که به‌صورت عمومی نیز منتشر شده، آمده است که شرکت‌ها باید هزینه‌های خود را کاهش دهند، دست به ارزیابی مجدد برنامه‌های هزینه‌ای خود بزنند، تعدیل کارکنان را در دستور کار خود قرار دهند و درنهایت برای تغییر در روش‌های جذب سرمایه و دگرگونی محیط کسب‌وکار آماده شوند.

همچنین سکویا خاطرنشان کرده که شماری از شرکت‌ها شاهد افت سریع نرخ رشد خود در فاصله ماه‌های دسامبر و فوریه خواهند بود و گمان می‌رود بسیاری از آن‌ها نتوانند به‌دلیل شیوع ویروس کرونا از پس برآورده ساختن اهدف خود برای فصل اول مالی سال ۲۰۲۰ بربیایند.

پای ویروس کرونا طی یک هفته‌ی اخیر به ابرشرکت‌های فناوری باز شده و با به جای گذاشتن ۱۰ کشته در سیاتل، بسیاری از شرکت‌ها از جمله آمازون، فیسبوک و گوگل را وادار به اتخاذ سیاست‌های محتاطانه کرده است؛ به‌گونه‌ای که این شرکت‌ها اقدام به لغو سفرهای کاری کارکنان خود کرده و از آن‌ها خواسته‌اند از مراجعه به محل کار خود خودداری کرده و از خانه کارهای خود را رتق‌وفتق کنند.

در یادداشت سکویا آمده است:

در دوران رکود، سطح درآمدها و نقدینگی همیشه سریع‌تر از هزینه‌ها کاهش می‌یابد. به قول داروین، نه قدرتمندترین یا باهوش‌ترین بلکه سازگارترین‌ها هستند که می‌توانند در نهایت با سازگاری با تغییرات به حیات خود ادامه دهند.

سکویا از جمله سرمایه‌گذاران آغازین در ابرشرکت‌هایی نظیر گوگل و اپل بوده است و همه آن را به خاطر پیش‌گویی‌های دقیقش می‌شناسند.

Source

https://coiniran.com/?p=37398
دکمه بازگشت به بالا