ایستگاه خبر

عدم شفافیت در نحوه عملکرد دلار تتر و ایجاد مارکتی پر از ابهام

عدم شفافیت و عملکرد نامشخص دلار تتر تبدیل به یکی از دغدغه های روزانه مارکت شده و تاثیر آن بر قیمت بیتکوین قابل انکار نیست.

عدم شفافیت و عملکرد نامشخص دلار تتر

پروژه دلار تتر (Tether) در سال ۲۰۱۴ و با پشتیبانی یک بانک آمریکایی فعالیت خود را آغاز کرد. این فعالیت مدت ها به صورت عادی جریان داشته و اعتبار فزاینده ای را به دلار تتر بخشید. مدتی بعد صرافی Bitfinex به دلایلی موهوم از ادامه پذیرش کاربران آمریکایی سر باز زد. اندکی بعد مشخص شد به علت عدم پشتیبانی و نظارت یک نهاد مالی قانونی در آمریکا از دلار تتر، در واقع ادامه فعالیت برای تریدرهای آمریکایی غیر ممکن شد و صرافی مذکور راه دیگری جز عدم پذیرش کاربران آمریکایی پیش روی خود نداشت. در ادامه، موجی از تغییرات برای تعیین بانک پشتیبان از دلار تتر اعلام شد که درک روند قانونی فعالیت دلار تتر را برای کاربران، بیش از پیش پیچیده کرد. برای دریافت جزئیات بیشتر با کوین ایران همراه باشید.

عدم شفافیت در نحوه عملکرد دلار تتر و ایجاد مارکتی پر از ابهام
Lack of transparency in Theter dollar

وب سایت تتر مدعیست: “هر تتر همواره به ارزش ۱ دلار واقعی می باشد که این ارزش توسط پشتیبانان محافظت می شود.” اما اگر به بخش شرایط استفاده از خدمات سایت بنگرید با موضوع متفاوتی روبرو خواهید شد: “هیچ گونه حقی مبنی بر قرارداد، سایر حقوق و مدعای قانونی مبنی بر پذیرش یا تبدیل دلار تتر شما به پول نقد وجود ندارد. ما موارد مذکور را ضمانت نمی کنیم.” سوالی که ممکن است به ذهن هر فردی خطور کند این است که اگر دلار تتر ارزشی برابر با دلار واقعی را تضمین نمی کند، اساسا ارزش واقعی دلار تتر در چیست؟

در تاریخ دوم دسامبر Bitfinex در گزارش سه ماهه خود اعلام کرد ما به علت هزینه بر بودن معاملات، دیگر قادر به ارائه سرویس به مشتریان آمریکایی نخواهیم بود. این گزارش پیرو تصمیم Wells Fargo مبنی بر عدم همکاری اقتصادی خود با Bitfinex اعلام شد. از این تاریخ به بعد هیچ سندی مبنی بر اینکه چه کسی میلیاردها دلار آمریکا را تایید یا پشتیبانی می کند ارائه نشده و تقریبا تمام شواهد بعدی توسط کاربران و وب سایت های شناخته شده منتشر شد. اکانت توئیتر Bitfinexed@ یکی از منتقدان سرسخت صرافی Bitfinex، مدت هاست که به بررسی و تحلیل اتفاقات و سیاست های نامشخص این صرافی می پردازد.

در رابطه با Bitfinex و دلار تتر، تقریبا در هر بخشی از اینترنت اطلاعاتی خواهید یافت به جز وب سایت Bitfinex و دلار تتر، و معمولا این دو وب سایت بعد از انتشار اخبار مختلف در محیط اینترنت، توضیح کوتاهی در مورد آن ارائه می دهند. در تاریخ سوم دسامبر شخصی به نام Jan Ludovicus van der Velde به عنوان مدیر هر دو کمپانی فوق معرفی شد. سابق بر این Bitfinex هرگونه ارتباط با موسسان تتر را رد می کرد. کمی بعد از اینکه Wells Fargo  عدم همکاری خود با  Bitfinex را اعلام کرد، این صرافی نیز از قطع همکاری خود با بانک های تایوانی خبر داد.

مطالب منتشر شده از سوی نیویورک تایمز در مورد Bitfinex

 

سندی که توسط Bitfinex به صورت آنلاین در اینترنت منتشر شد، نشان می داد که این صرافی یکی از مشتریان بانک مجارستانی Spoldzielczy است. مدیر این بانک Wladyslaw Klazynski در مصاحبه تلفنی با نیویورک تایمز صریحا این مساله را رد کرده و گفت:

“ما با هیچ یک از مراکز مالی فعال در زمینه مبادلات بیت کوین کار نمی کنیم.”

نیویورک تایمز در مورد هک Bitfinex می گوید حتی کسانی که بیت کوینی در حساب خود نداشتند نیز متضرر شدند. این صرافی کاربران خود را ملزم به خرید کوین با ۳۶ درصد ضرر کرد و اعلام کرد در غیر این صورت هر پولی که کاربر در حساب خود دارد از بین خواهد رفت.

عدم شفافیت و عملکرد نامشخص دلار تتر

به گزارش cryptopotato، در تاریخ ۱۵ اکتبر صرافی Bitfinex اعلام کرد برداشت از حساب برای تمام ارز های فیات بدون محدودیت بوده و واریز به حساب موقتا مسدود است ولی نهایتا تا ۲۴ ساعت آینده مشکل برطرف خواهد شد. قیمت بیت کوین که در اکثر صرافی ها با قیمت ۶۶۰۰ دلار در حال معامله بود، در صرافی Bitfinex با ۷۷۰۰ دلار معامله شد. قیمت تتر به ۰.۹ دلار و حتی به گزارش marketwatch این مبلغ به ۸۸ سنت هم رسید.

عدم شفافیت در نحوه عملکرد دلار تتر و ایجاد مارکتی پر از ابهام

در ششم دسامبر ۲۰۱۷ مدیر کمپانی حسابرسی Friedman LLP (مسئول سابق حسابرسی صرافی Bitfinex) دقیقا بعد از بیانیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (و تهدید افرادی که از نظر قانونی مرتکب پولشویی شده اند) به علت همکاری با صرافی Bitfinex برای انتقال تتر به حساب مدیران، از سمت خود در صرافی Bitfinex کناره گیری کرد.

از طرف دیگر در اکتبر ۲۰۱۸ (ماه جاری)، Noble Bank قطع همکاری خود با NY-MELTON و  آغاز همکاری خود با دلار تتر و Bitfinex را اعلام کرد. نتیجه این همکاری عدم امکان خروج دلار از حساب کاربران بود. صرافی Bitfinex این موضوع را به کل منکر شده است، در حالی که کاربران نظر متفاوتی دارند.

پس Noble Bank چگونه حاضر به همکاری با این صرافی و دلار تتر شده است؟ بعد از قطع همکاری Noble Bank با NY-MELTON تمام ارتباطات Bitfinex با بانک های آمریکایی قطع شد و در حال حاضر هیچ بانکی در ایالات متحده از دلار تتر پشتیبانی نمی کند و امکان تبدیل تتر به دلار آمریکا وجود ندارد. در حال حاضر Noble Bank تنها به عنوان یک اسم پشتیبان برای دلار تتر نقش آفرینی می کند و عملا خود نیازمند حمایت یک بانک قانونی در داخل خاک آمریکاست.

دلیل این همه مخفی کاری، تغییرات و اتفاقات چیست؟

حتما پیشنهاد راه اندازی مجدد صرافی MT.GOX را به خاطر دارید. اجازه دهید قبل از هر چیزی با افراد کلیدی در پرونده دلار تتر بیشتر آشنا شویم.

یکی از اعضای اصلی مسترکوین و سازندگان دلار تتر، Brock Pierce است. البته احتمالا اسم این فرد را در وب سایت تتر نخواهید یافت؛ اما اگر به حساب کاربری وی در لینکدین مراجعه کنید، تتر را از بین بیش از ۴۵ شغل وی می یابید. یکی دیگر از افراد مهم این پرونده، مدیر Noble Bank به نام John Betts است.


عدم شفافیت در نحوه عملکرد دلار تتر و ایجاد مارکتی پر از ابهام

تیم بازرسی Freeh تایید کرده بودند که تمام موجودی تتر بر اساس واقعیت عنوان شده است. جالب است که افراد مهم و مهره های کلیدی پرونده دلار تتر به شکل عجیبی به دنبال احیای مجدد صرافی هک شده MT.GOX بودند. خصوصا افسر سابق FBI آقای Louis Freeh که مشخص نیست که دقیقا به چه دلیلی به این موضوع علاقه مند شده است.

The Tether Truth Machine The wheels of justice turn slowly but grind exceedingly finely

آیا واقعا می توان ادعا کرد قانون هم بخشی از این داستان است؟

مامور سابق FBI به نام Louis Freeh در مصاحبه با CCN گفت: “با اطمینان خاطر می توانیم بگوییم که هر دلار تتر یک پشتوانه واقعی به ارزش ۱ دلار آمریکا دارد.” زمانی که از وی در مورد ارتباط قاضی Sullivan با دلار تتر پرسیده شد، گفت: “همکاری با قاضی Sullivan در هیچ گزارشی از سوی تتر اعلام نشده و ارتباط وی با دلار تتر صحت ندارد.”

دو نام آشنای دیگر در یک قاب: تصویر قاضی Eugene R. Sullivan (از شرکای “نوبل بانک” و یکی از اعضای هیئت مشاوره در یکی از بانک هایی که با دلار تتر کار می کند) به همراه تصویر مدیر بخش سرمایه گذاری Noble Bank مدت کوتاهی روی وب سایت قرار گرفت که از چشمان تیزبین Bitfinexed دور نماند. (این تصویر در حال حاضر در وب سایت نوبل بانک قابل مشاهده نیست، در واقع در حال حاضر هیچ تصویری از فرد یا افراد مذکور در وب سایت Noble Bank قرار ندارد).

عدم شفافیت در نحوه عملکرد دلار تتر و ایجاد مارکتی پر از ابهام

قاضی Sullivan از سابقه ای درخشان در امور قانونی برخوردار است. وی از اعضای دانشکده نظامی ایالات متحده، عضو دانشکده قانون گذاری تازه تاسیس انگلستان، دانشکده قانون گذاری جرج تاون و یکی از سوابق وی فعالیت در شرکت Imperial Pacific International Holdings است که به علت از بین بردن چندین سند مالی دو بار توسط پلیس فدرال ایالات متحده مورد توبیخ قرار گرفت. این شرکت به فساد مالی متهم شد، اما چون فعالیت این شرکت به عنوان نماینده FBI مورد ارزیابی قرار می گرفت، این پرونده مسکوت نگه داشته شد.

آیا واقعا دلار تتر می تواند روی قیمت بیت کوین تاثیرگذار باشد؟

چیزی که بیشتر از قیمت دلار تتر  و تاثیر آن در قیمت بیت کوین بر اذهان عمومی تاثیر گذاشته، عدم ارائه اسناد و مدارک کافی برای روشن کردن افکار و اتهامات منتشر شده علیه دلار تتر در فضای اینترنت است. در بیشتر موارد Bitfinex بدون ارائه هیچ سند قابل قبولی تمام اتهامات موجود در مورد تتر را بی اساس خوانده و خود را نیز از تمام اتهامات مبرا می داند. اما در واقع عدم رعایت اصل شفافیت از سوی Bitfinex و دلار تتر، تصویر مبهمی از آینده این رمز ارز به وجود آورده است.

پروفسور Nouriel Roubini  به عنوان یک منتقد اقتصادی، در توئیتر خود اعلام کرد:

“در حقیقت دلار تتر برای دستکاری در قیمت بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرد. بدون این تقلب، قیمت بیت کوین تا ۸۰% ریزش خواهد داشت. تعداد ۲ میلیارد از یک توکن تقلبی که نیمی از آن از دسامبر تا کنون تولید شده در گردش است و قانون گذاران از آن غافل هستند. حتی کره شمالی هم چنین حجم زیادی از دلار بدون پشتوانه را به وجود نیاورده است.”

دو عضو دپارتمان اقتصادی “جان گریفین” و “امین شمس” از دانشگاه Austin  تگزاس در تاریخ ۱۳ ژوئن تحلیلی مفصل و آکادمیک از نحوه عملکرد تتر و تاثیر آن در رشد قیمت بیت کوین ارائه کردند. نسخه  pdf این تحلیل بیش از ۲۵ هزار بار دانلود شده است.

نظر شخص Brock Pierce (از موسسان تتر) درباره تاثیر دلار تتر در قیمت بیت کوین چیست؟

اتهامات مالی و اخلاقی زیادی در مورد این شخص در فضای اینترنت وجود دارد. ورود وی به عرصه رمز ارز ها به ذهنیت منفی افراد زیادی در این زمینه دامن زده است. هرچند او زمانی در پروژه های اتریوم و EOS نیز حضور داشته است. به صورت کلی از وی به عنوان یک کارآفرین موفق و عاری از اخلاق یاد می شود که برای رسیدن به اهداف مالی و غیر اخلاقی خود از هیچ سیاستی رویگردان نیست. وی در مورد تاثیر حضور دلار تتر در مارکت می گوید:

“وجود ارزی با قیمت ثابت، نیاز اساسی یک مارکت است. بدون آن، قیمت بیت کوین تاکنون به ۲۰۰۰ دلار هم نمی رسید.”

عدم شفافیت در نحوه عملکرد دلار تتر و ایجاد مارکتی پر از ابهام

نظر شما خواننده گرامی در این رابطه چیست؟ لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به کوین ایران نیست و نباید به آن نسبت داده شود.Image 1, Image 2
Sources:
wired.co.uk
news.com.au
nytimes
offshoreleaks
marketwatch
Sunlot Holdings MtGOX Proposal

https://coiniran.com/?p=25305
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
محمد
5 سال قبل

بوجود اومدن کوین های با ارزش ثابت برای ترید و معاملات رمز ارزها بسیار مهم و کاربردیه و میشه تشبیهش کرد به زمانی که پول معمولی برای مبادله کالا بوجود اومد و همین مزیت به افزایش ارزش بیت کوین هم کمک کرده

دکمه بازگشت به بالا
1
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x