اخبار داخلی رمزارزهاآخرین اخبار ارزهای دیجیتال

کربلا کوین و هشدار انجمن بلاک چین ایران!

طی روزهای اخیر اخبار انتشار یک کوین ایرانی-اسلامی (به گفته بنیان‌گذاران)، فضای رمز ارزی کشور را تحت تاثیر قرار داده است. تبلیغات گسترده و وعده سودهای چند هزار درصدی این پروژه، انجمن بلاک چین ایران را به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد، وادار به واکنش کرده است. رئیس انجمن بلاک چین ایران پروژه کربلا کوین (KBL) را واجد تمام نشانه‌های پروژه‌های کلاه‌برداری دانسته و به اهالی جامعه رمز ارز فارسی هشدار داده است که فریب این وعده‌ها را نخورند!

کربلا کوین چیست؟

چندی پیش حجمه تبلیغاتی گسترده‌ای در صفحات پرمخاطب مجازی آغاز شد که در آن پروژه‌ای رمز ارزی با عنوان «کربلا کوین» معرفی می‌شد و سود‌های کلان را برای مخاطبان خود تضمین می‌کرد. هرچند انتشار توکن‌های این پروژه هنوز آغاز نشده است، اما بسیاری از فعالین حوزه رمزارزها با توجه به ویژگی‌های آن، درباره فعالیت این مجموعه ابراز نگرانی کرده‌اند و هشدارهای لازم را داده‌اند.

برمبنای وایت‌پیپر ارائه شده در سایت این مجموعه، کربلا کوین قصد دارد با طراحی و سازماندهی یک DAO شیعی، مسلمانان را گرد هم آورد و اکوسیستم مختص شیعیان را پیاده‌سازی کند. از طرفی بخش عمده‌ای از ذخیره در گردش این کوین برای کمک به مسلمانان اختصاص داده شده است که بسیار مبهم است. تیم کربلا کوین هیچ ساختاری از قرارداد هوشمند و سازوکار اصلی پروژه ارائه نداده است و بنیان‌گذاران آن به شکل دقیق مشخص نیستند.

هشدار انجمن بلاک چین ایران درباره KBL

با توجه به تبلیغات گسترده این پروژه در فضای مجازی و تشویق مخاطبان با وعده سود ۳۰۰۰ درصدی، انجمن بلاک چین ایران طی بیانیه‌ای، کربلا کوین را یه پروژه سودجویانه معرفی کرد و به مخاطبان جامعه رمز ارزها هشدار داد که از خرید و سرمایه‌گذاری در این پروژه خودداری کنند.

عباس آشتیانی، رئیس انجمن بلاک چین ایران، طی مصاحبه‌ای عنوان کرده است که کربلا کوین تمام ویژگی‌های یک پروژه کلاه‌برداری را دارد. به گفته او پروژه‌ای که وعده سود چند هزار درصدی می‌دهد، مصارف سود حاصل از آن با ابهام مواجه است و بنیان‌گذاران آن مشخص نیستند، پروژه‌ کلاه‌برداری است و قرار نیست حتما این اتفاق رخ دهد تا از آن مطمئن شویم. چراکه تمام پروژه‌هایی از این دست، در سطح دنیا به عنوان پروژه‌های رمز ارزی سودجویانه شناخته می‌شوند.

کربلا کوین خود را تنها رمز ارز تحت پشتیبانی ایران معرفی می‌کند. اما عباس آشتیانی طی مصاحبه خود اعلام کرده است که برای انتشار رمز ارز باید مجوزهای رسمی بانک مرکزی ایران صادر شده باشد که به خاطر خلاء‌های قانونی تا به حال چنین مجوزی صادر نشده و ادعای کربلا کوین درباره قانونی بودن و مجوز داشتن این پروژه فریب است. از طرفی طبق تحقیقات کارشناسان انجمن بلاک چین ایران، علیرغم ادعای مطرح شده توسط تیم ناشناس کربلا کوین، این پروژه در خارج از مرزهای ایران راه‌اندازی می‌شود که همین امر نیز فرضیات قبلی را تایید می‌کند.

جمع‌بندی

بنابراین با توجه به شرایط گفته شده و اعلام هشدار انجمن بلاک چین ایران، در انتخاب روش‌های سرمایه‌گذاری دقت کنید و فریب وعده سود‌های کلان رو نخورید. هیچ پروژه رمز ارزی معتبری در جهان نمی‌تواند مقدار سود سرمایه‌گذاری تعیین کند. علاوه بر این وایت‌ پیپر هر پروژه رمز ارزی، گویای دقت و شفافیت آن است که به گفته رئیس انجمن بلاک چین ایران، کربلا کوین فاقد این ‌شفافیت است.

https://coiniran.com/?p=64052
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x