ایستگاه خبر

سرمایه‌گذاری هنگفت در پردازنده‌های گرافیکی عقلانی نیست

طبق داده‌های بدست آمده از شرکت تحقیقات گرافیکی و رسانه‌ای JPR، خرید پردازنده‌های گرافیکی GPU توسط استخراج‌کننده‌های رمز ارز موجب انفجار فروش این محصول در سه ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۰ شده است. شرکت JPR در بیانیه‌‌ی مطبوعاتی روز چهارشنبه‌ی خود اظهار داشت محموله‌های ارسال شده‌ی پردازنده‌های گرافیکی در سه ماهه‌ی چهارم سال پیش نسبت به سه ماهه‌ی سوم و سال گذشته به ترتیب با رشد ۲۰.۵ و ۱۲.۴ درصدی همراه بوده است.

بر اساس گفته‌های JPR، افزایش فروش پردازنده‌های گرافیکی  عمدتا به‌خاطر تغییر رفتار کاری از محیط بیرون به داخل منزل و استقبال از فعالیت‌هایی همچون بازی‌های ویدئویی و استخراج رمز ارزها در پی گسترش ویروس Covid-19 است. شرکت JPR در این زمینه گفت:

«شیوع Covid-19 تمام پیش بینی‌ها و مدل‌های آماری ما را برهم زده است.»

سرمایه‌گذاری هنگفت در پردازنده‌های گرافیکی عقلانی نیست

پردازنده‌های گرافیکی مختص اتریوم

Jon Peddie، بنیانگذار و رئیس شرکت JPR، خاطرنشان کرد علی رغم اینکه پیش بینی می‌شد استقبال از استخراج رمز ارز فروش پردازنده‌های گرافیکی را افزایش دهد، هزینه‌ی برق مصرفی کارت گرافیک‌های پیشرفته تقریبا درآمد حاصله را صفر می‌کند.

Peddie در ادامه افزود: «بزودی شاهد راه اندازی نسخه‌ی ۲.۰ بلاک‌چین اتریوم خواهیم بود، همانطور که می‌دانید اتریوم بهترین رمز ارز برای استخراج با پردازنده‌های گرافیکی است. با این وجود نسخه‌ی ۲.۰ اتریوم تمام پردازنده‌های گرافیکی موجود را منسوخ می‌کند، بنابراین خرید این پردازنده‌های پیشرفته و گران‌ قیمت برای استخراج رمز ارز در حال حاضر عقلانی نیست.»

تولید کنندگان پردازنده‌های گرافیکی مانند Nvidia پیوسته تلاش نموده‌اند تا پردازنده‌های گرافیکی چند منظوره‌ای را تامین نمایند که قادر به انجام طیف وسیعی از نیازها مانند رندرهای گرافیکی، انجام مدرن ترین عناوین بازی و استخراج اتریوم باشند. اگرچه کاربرد آخر چندان مورد پسند Nvidia نیست.

عطش سیراب نشدنی بازار رمز ارز موجب کمیاب شدن جدیدترین پردازنده‌های گرافیکی برای مصارف عمومی شده است. در پاسخ به این مساله، شرکت Nvidia ‌اخیراً با تغییر درایورهای نرم افزاری پردازنده‌های گرافیکی پیشرفته قدرت استخراج آنها را کاهش داده است و برای جبران این مشکل یک تراشه‌ی اختصاصی برای استخراج اتریوم عرضه خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه: استخراج اتریوم با کامپیوتر

Source

https://coiniran.com/?p=44430
دکمه بازگشت به بالا