ایستگاه خبر

JP Morgan: قیمت بیت کوین در بلندمدت می‌تواند به 146 هزار دلار برسد

قیمت بیت کوین با نوسانات بازار رمز ارز و هجمه‌ی سوداگری ممکن است به بیش از 100 هزار دلار برسد، اما به عقیده استراتژیست بانک JP Morgan، این سطوح در حال حاضر ناپایدار خواهند بود.

امکان دارد که بیت کوین در بلندمدت به سطوحی بالاتر از 146 هزار دلار برسد اما احتمال کمی دارد که در سال جاری این اتفاق رخ دهد. بر طبق گزارش بلومبرگ، نیکولاس پانیگیرتزوگلو، یکی از استراتژیست‌های این بانک غول گفت:

“اشباع شدن طلا به عنوان یک ارز جایگزین یک مزیت نسبی را برای بیت کوین در بلندمدت نشان می‌دهد. اما یک همگرایی در نوسان بین بیت کوین و طلا به احتمال زیاد به زودی رخ نخواهد داد. ما به این اتفاق به عنوان یک فرآیند چند ساله می‌نگریم.”

وی افزود:

“این یعنی قیمت هدف نظری 146 هزار دلاری بیت کوین یک هدف بلندمدت است، از این رو یک قیمت هدف ناپایدار برای سال جاری به حساب می‌آید.”

بر اساس این تحلیل، قیمت بیت کوین به سطح 146 هزار دلار خواهد رسید تا با سطح سرمایه‌گذاری خصوصی در طلا برابری کند. اما نوسانات بازار رمز ارز می‌تواند نقش مهمی در این فرآیند ایفا کند.

در شروع سال جدید، تعیین ارزش و بستر موقعیت‌یابی دو چالش اساسی در مسیر قیمتی بیت کوین هستند. در عین حال نمی‌توانیم هیجان سوداگری کنونی را نادیده بگیریم. این وضعیت می‌تواند قیمت بیت کوین را به جایی در منطقه 50 هزار تا 100 هزار دلار برساند. البته بر طبق این گزارش این سطوح فعلا ناپایدار هستند.

سرمایه‌گذاری نهادی، قیمت بیت کوین و طلا

استراتژیست‌های بانک JP Morgan پیش از این پیش‌بینی کرده بودند که بیت کوین در نهایت منجر به کاهش ارزش طلا خواهد شد. پذیرش بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران نهادی به شدت در حال افزایش است اما پذیرش طلا توسط آن‌ها کاملا پیشرفته است و اشباع شده است.

این به دلیل برتری نسبی بیت کوین در مقایسه با طلا در 8 معیار مهم است. کمیابی، قابلیت انتقال، قابلیت ذخیره، عدم تمرکز، قابلیت دوام، قابلیت تأیید و تقسیم‌پذیری معیارهایی هستند که بیت کوین در آن‌ها بهتر عمل می‌کند.

داده‌های JP Morgan نیز بر این ادعا صحه می‌گذارند. برای مثال صندوق اعتماد بیت کوین شرکت Grayscale بین اکتبر و دسامبر شاهد 2 میلیارد دلار افزایش سرمایه بوده است. از طرفی صندوق‌های معامله‌ای با پشتوانه طلا، خروج 7 میلیارد دلار سرمایه‌ را در همین مدت تجربه کرده‌اند. همچنین خرید بیت کوین توسط شرکت‌های MicroStrategy، SkyBridge، Square و بسیاری دیگر، از وجود این میل در بین سرمایه‌گذاران نهادی نشان دارد.

|| بیشتر بدانیم: کتاب اختراع بیت کوین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا