ایستگاه خبر

JP Morgan: قیمت بیت کوین در بلندمدت می‌تواند به ۱۴۶ هزار دلار برسد

قیمت بیت کوین با نوسانات بازار رمز ارز و هجمه‌ی سوداگری ممکن است به بیش از ۱۰۰ هزار دلار برسد، اما به عقیده استراتژیست بانک JP Morgan، این سطوح در حال حاضر ناپایدار خواهند بود.

امکان دارد که بیت کوین در بلندمدت به سطوحی بالاتر از ۱۴۶ هزار دلار برسد اما احتمال کمی دارد که در سال جاری این اتفاق رخ دهد. بر طبق گزارش بلومبرگ، نیکولاس پانیگیرتزوگلو، یکی از استراتژیست‌های این بانک غول گفت:

“اشباع شدن طلا به عنوان یک ارز جایگزین یک مزیت نسبی را برای بیت کوین در بلندمدت نشان می‌دهد. اما یک همگرایی در نوسان بین بیت کوین و طلا به احتمال زیاد به زودی رخ نخواهد داد. ما به این اتفاق به عنوان یک فرآیند چند ساله می‌نگریم.”

وی افزود:

“این یعنی قیمت هدف نظری ۱۴۶ هزار دلاری بیت کوین یک هدف بلندمدت است، از این رو یک قیمت هدف ناپایدار برای سال جاری به حساب می‌آید.”

بر اساس این تحلیل، قیمت بیت کوین به سطح ۱۴۶ هزار دلار خواهد رسید تا با سطح سرمایه‌گذاری خصوصی در طلا برابری کند. اما نوسانات بازار رمز ارز می‌تواند نقش مهمی در این فرآیند ایفا کند.

Untitled

در شروع سال جدید، تعیین ارزش و بستر موقعیت‌یابی دو چالش اساسی در مسیر قیمتی بیت کوین هستند. در عین حال نمی‌توانیم هیجان سوداگری کنونی را نادیده بگیریم. این وضعیت می‌تواند قیمت بیت کوین را به جایی در منطقه ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار دلار برساند. البته بر طبق این گزارش این سطوح فعلا ناپایدار هستند.

سرمایه‌گذاری نهادی، قیمت بیت کوین و طلا

استراتژیست‌های بانک JP Morgan پیش از این پیش‌بینی کرده بودند که بیت کوین در نهایت منجر به کاهش ارزش طلا خواهد شد. پذیرش بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران نهادی به شدت در حال افزایش است اما پذیرش طلا توسط آن‌ها کاملا پیشرفته است و اشباع شده است.

این به دلیل برتری نسبی بیت کوین در مقایسه با طلا در ۸ معیار مهم است. کمیابی، قابلیت انتقال، قابلیت ذخیره، عدم تمرکز، قابلیت دوام، قابلیت تأیید و تقسیم‌پذیری معیارهایی هستند که بیت کوین در آن‌ها بهتر عمل می‌کند.

داده‌های JP Morgan نیز بر این ادعا صحه می‌گذارند. برای مثال صندوق اعتماد بیت کوین شرکت Grayscale بین اکتبر و دسامبر شاهد ۲ میلیارد دلار افزایش سرمایه بوده است. از طرفی صندوق‌های معامله‌ای با پشتوانه طلا، خروج ۷ میلیارد دلار سرمایه‌ را در همین مدت تجربه کرده‌اند. همچنین خرید بیت کوین توسط شرکت‌های MicroStrategy، SkyBridge، Square و بسیاری دیگر، از وجود این میل در بین سرمایه‌گذاران نهادی نشان دارد.

|| بیشتر بدانیم: کتاب اختراع بیت کوین

https://coiniran.com/?p=43018
دکمه بازگشت به بالا