ایستگاه خبر

بانک مرکزی ژاپن پرداخت‌های CBDC آفلاین را آزمایش می‌کند

بانک مرکزی ژاپن در مورد کاربرد ارز دیجیتال بانک مرکزی تحقیقاتی انجام داده است. در جدیدترین مطالعه خود، بانک ژاپن (BoJ) به استفاده از CBDC (ارز دیجیتالی بانک مرکزی) آفلاین پرداخت، زیرا در تلاش است تا ارز دیجیتالی‌اش از دو ویژگی مهم ارزهای دیجیتال یعنی انعطاف‌پذیری و دسترسی جهانی برخوردار باشد.

در مقاله تحقیقاتی که در وبسایت بانک مرکزی ژاپن منتشر شده است، شورای عالی حقوق بشر تشخیص داده که ژاپن با چالش‌های منحصربه‌فردی روبروست که باید قبل از راه اندازی CBDC مد نظر قرار بگیرد. چالش‌هایی مانند زلزله و قطع برق که باعث می‌شود استفاده از CBDC به‌صورت آفلاین حائز اهمیت باشد.

با وجود اینکه ژاپن یکی از پیشرفته‌ترین کشورها از نظر فناوری در سطح جهان به شمار می‌آید، تنها ۶۵ درصد از مردم از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند. استفاده از پول نقد نیز رواج دارد و تنها ۲۰٪ از پرداخت‌ها از طریق روش‌های دیجیتال انجام می‌پذیرد.

قابلیت استفاده آفلاین از طرق مختلف امکان پذیر است که یکی از آنها استفاده از تراشه سیم کارت است. این حتی به افرادی که تلفن هوشمند ندارند هم امکان استفاده از CBDC را می‌دهد.

با این حال، BoJ خاطرنشان می‌کند که این روش کاربران را راضی نخواهد کرد. به همین دلیل این بانک تصمیم گرفته است که دبیت‌کارت‌هایی مانند ویزا و مسترکارت مهیا کند. این نوع کارت‌ها همچنین در حمل و نقل عمومی در ژاپن محبوب هستند. با این حال، آنچه مهم است توجه به ارزش پرداخت در تنظیمات آفلاین است و برای این کار کاربران باید از تلفن هوشمند یا دستگاه POS استفاده کنند.

 

Source

https://coiniran.com/?p=39948
دکمه بازگشت به بالا