ایستگاه خبر

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران: استخراج‌کنندگان رمز ارزها باید مالیات پرداخت‌کنند

به گزارش کوین‌ایران و به نقل از خبرگزاری پیوست، مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در آخرین گزارش خود پیش‌بینی کرده است که  دولت ایران می‌تواند از صنعت استخراج رمز ارزها یک میلیارد دلار  درآمد کسب کند.

اواسط مرداد ماه سال جاری بود که هیئت دولت ایران در مصوبه شماره  ۵۸۱۴۴/ت ۵۵۶۳۷ خود، آیین‌نامه فرآیند ماینینگ رمز ارزها را تصویب و پس از آن، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور آن را ابلاغ کرد. مصوبه فوق با وجود داشتن ابهامات فراوان معافیت‌های مالیاتی متعددی برای استخراج‌کنندگان رمز ارزها قائل شده بود. اکنون اما مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد کرده است که معافیت‌های مالیاتی فوق برداشته شوند.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ خود پیشنهاد کرده است تا ذیل تبصره ۱۸ بندی مربوط به استخراج رمزارز اضافه شود و در آن بند پیشنهادی، قیمت هر کیلووات بر ساعت برق برای استخراج‌کنندگان ۳۰۰ تومان در نظر گرفته شود. این مرکز همچنین پیشنهاد داده‌است که معافیت‌های مالیاتی درنظر گرفته شده برای فعالان این صنعت حذف شود.

در بند چهارم مصوبه هیات‌دولت در مرداد ۹۸ تعرفه برق متقاضیان استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده رمزارزها (ماینینگ) با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می‌گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد. نرخی که با پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس ۳۰۰ تومان برای هر کیلو وات ساعت در نظر گرفته شده است.

  شایان ذکر است که متوسط هزینه برق دریافتی در ایران بین ۶۰ تا ۷۰ تومان برای هر کیلووات ساعت است.

https://coiniran.com/?p=36744
دکمه بازگشت به بالا