ایستگاه خبر

مؤسسه اسلامی در اندونزی رمز ارزها را حرام اعلام کرد!

سازمان مذهبی اندونزی نهضلات العلماء، رمز ارزها را «حرام» یا بر اساس قوانین مذهبی ممنوع اعلام کرده است. این تصمیم پس از یک بحث داغ و طولانی که توسط یک متخصص رمز ارز که از او دعوت شده بود تا به طور مفصل در مورد استفاده از رمز ارزها توضیح دهد، توسط علمای اسلامی اتخاذ شد.

رمز ارزها در اندونزی «حرام» تلقی می‌شوند

شعبه محلی سازمان مذهبی اندونزی نهضلات العلماء در شرق جاوه اخیراً فتوایی در مورد وضعیت رمز ارزها تحت قوانین اسلامی صادر کرده است. بر اساس این فتوای غیر الزام‌کننده، ارزهایی که با رمزنگاری ایمن شده و به‌عنوان ابزار تراکنش استفاده می‌شوند، حرام تلقی می‌شوند.

پورتال خبری اندونزیایی Tempo گزارش داد که این تصمیم در نتیجه یک بحث و گفت‌و گوی طولانی و داغ  در روز یکشنبه، ۲۴ اکتبر اتخاذ شده است. اعضای درگیر در این مناظره، که مقاله آن را «پویا» و «گرم» توصیف می‌کند، به این نتیجه رسیدند که استفاده از رمز ارز می‌تواند قانونی بودن تراکنش‌های مالی را تضعیف کند.

نکته دیگری که در این جلسه مطرح شد این است که رمز ارزها می‌توانند به عنوان ابزاری برای ارتکاب کلاهبرداری عمل کند. در اطلاعیه‌ای که در وب‌سایت شعبه نهضت‌العلمای جاوه شرقی منتشر شده، به نقل از کیایی عزیزی چاسب‌الله، یکی از اعضای حاضر در جلسه آمده است:

“شرکت کنندگان در این جلسه، علیرغم اینکه رمز ارز قبلاً توسط دولت به عنوان یک کلاس مالی جدید تأیید شده بود، این دیدگاه را نپذیرفتند که می‌توان آن را تحت شریعت اسلامی شرعی اعلام کرد.”

در این جلسه، آن‌ها همچنین تصمیم گرفتند که رمز ارزها از نظر شرعی، همانطور که در فقه ذکر شده است ، فاقد هرگونه فایده است. به گفته این نشریه اندونزیایی، این موضع توسط یک کارشناس رمز ارزها که در این بحث مذهبی شرکت کرده بود برای توضیح عمل مناسب در استفاده از رمز ارزها تأیید شده است.

فتوای این سازمان اسلامی پس از آن صادر شد که دولت جاکارتا اخیراً اعلام کرد که اندونزی قصد ندارد ممنوعیت گسترده‌ای بر رمز ارزها اعمال کند. محمد لطفی، وزیر بازرگانی این کشور در گفتگو با رسانه‌های محلی اظهار داشت که قوه مجریه راه چین را که امسال بار دیگر بر ممنوعیت تمام تراکنش‌های رمز ارزها تاکید کرد و سرکوب استخراج و تجارت بیت‌کوین را آغاز کرد، دنبال نخواهد کرد.

محبوبیت ارزهای رمزنگاری شده در اندونزی، کشوری که بیشترین جمعیت مسلمان در جهان را دارد، رو به افزایش است. تجارت رمز ارز در سال جاری افزایش یافته است و داده‌های ۱۳ صرافی داخلی مجاز توسط هیئت نظارت بر مبادلات آتی کشور نشان می‌دهد که در پنج ماهه اول سال ۲۰۲۱، چهل درصد افزایش معاملات را نشان داشته است. تنها در سال گذشته، حجم کل مبادلات رمز ارزی به ۶۵ تریلیون روپیه (۴.۵ میلیارد دلار) رسیده است.

نظرات در مورد پول دیجیتال غیرمتمرکز در میان دانشمندان اسلامی، کارشناسان و مسلمانان عادی در طول سالیان متمادی متفاوت بوده است. در ماه مه، تصمیم یک نهاد مذهبی برجسته در جمهوری اینگوشتیا روسیه مبنی بر منع معامله با رمز ارزها، واکنش‌های منفی را در رسانه‌های اجتماعی برانگیخت. اکتبر گذشته، یک کارشناس برجسته مذهبی در مالزی گفت که دارایی‌های رمزنگاری یک کالای قانونی هستند.

 

پیشنهاد مطالعه: نگاهی به ریسک در صنعت غیر متمرکز مالی (DeFi)

 

Source

https://coiniran.com/?p=48088
دکمه بازگشت به بالا