ایستگاه خبر

قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ و پشت پرده‌ی انفجار آن

قیمت بیت کوین با پذیرش روزافزون رمزارزها توسط سرمایه‌گذاران نهادی و انباشت شدید وال‌های بیت کوین، در ۱۲ ماه گذشته، ۴۰۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش مجله خبری Forbes، مطالعات نشان می‌دهند که وال‌های بیت کوین در ماه دسامبر مقادیر وسیعی از این رمزارز را انباشت کرده‌اند. این اصلی‌ترین دلیل سطوح بی‌سابقه قیمت بیت کوین است.

قیمت بیت کوین و وال‌ها

وال‌های بیت کوین (آدرس‌ها با بیش از ۱۰۰ بیت کوین)، در بحبوحه روند گاوی قیمت بیت کوین در ماه دسامبر، ۴۷۵۰۰ بیت کوین دیگر را به انباشت خود افزوده‌اند. این آمار بر اساس پژوهشی از سوی محققان صرافی Kraken که در سانفرانسیسکو مستقر شده، در روز سه شنبه در گزارشی منتشر شده است.

تعداد کل بیت کوین‌های ذخیره‌شده در آدرس‌های مرتبط با وال‌ها با رسیدن به عدد ۱۱.۴۶ میلیون بیت کوین، به بیشترین میزان خود در تمام دوران رسیده است. از طرف دیگر، تعداد آدرس‌ها با بیش از ۱۰۰ عدد بیت کوین، از مرز ۱۶۳۰۰ عدد عبور کرده است.

این انباشت شدید، منجر شده که قیمت بیتکوین فقط در ماه دسامبر ۵۰ درصد افزایش یابد. قیمت بیت کوین در هفته‌ی اول سال ۲۰۲۱ نیز، ۴۰ درصد صعود کرده است.

بیت کوین یک ذخیره ارزش ضدتورمی

شهرت بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال، در ماه‌های اخیر فراگیر شده است. در شرایطی که دولت‌ها در سراسر جهان، بازارها با سطوح بی‌سابقه پول‌های نقد تازه چاپ‌شده، تغذیه می‌کنند، بسیاری بیت کوین را یک پوشش بالقوه مناسب در برابر تورم می‌دانند.

سرمایه‌گذاران شرکتی و نهادی، اکنون بیت کوین را به لحاظ معیارهای کمیابی، قابلیت انتقال، قابلیت ذخیره، عدم تمرکز، قابلیت دوام، قابلیت تأیید و تقسیم‌پذیری، بهتر از طلا می‌دانند.

این نقش بیت کوین در سطح اقتصاد کلان، به نوعی مدافعان بلندمدت آن را که از روند اخیر شادمان هستند، تأیید می‌کند. طبقه‌های جدیدی از سرمایه‌گذاران نهادی و شرکتی بیت کوین می‌خرند و سرمایه‌گذاران خرد از جاماندن از این چرخه می‌ترسند. این دو موضوع وقتی به یک محیط کلان با انتظارات تورمی فزاینده وارد می‌شوند، روند اخیر را می‌سازند.

|| بیشتر بخوانیم: کتاب اختراع بیت کوین

اصلاح قیمتی و صعود در بلندمدت

در مقایسه با سایر پوشش‌های ضدتورمی، بیت کوین نه تنها ارزان نیست بلکه دارای پتانسیل صعودی جذاب‌تری است. فقط چون قیمت آن بیش‌تر از قبل است به این معنی نیست که هنوز ارزش آن کم‌تر حد نیست.

به هر حال، در این روزها بسیاری یک اصلاح را در مسیر بیت‌ کوین پیش‌بینی می‌کنند. با این که آن‌ها، آینده درخشانی برای این طبقه دارایی می‌بینند، اما برخی فراز و نشیب‌ها را برای آن اجتناب‌ناپذیر می‌دانند. در واقع، علیرغم این نزول‌های احتمالی، اغلب متخصصان این حوزه، پیش‌بینی کرده‌اند که  بیتکوین در بلندمدت به صعود خود ادامه خواهد داد.

|| بیشتر بخوانیم: ۱۰ رمزارز برتر برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱: کوین‌هایی که دچار انفجار قیمت خواهند شد!

دیوید مرسر، مدیر صرافی نهادی رمز ارز LMAX و مدیر اجرایی در معاملات فارکس، می‌گوید:

“امسال به علت عدم اطمینان در اقتصاد کلان، شاهد عبور قیمت بیت کوین از مرز ۳۰ هزار دلار بودیم. ممکن است قیمت بیت کوین به سطح ۱۵ هزار دلار اصلاح گردد. با این حال غیرمنطقی نیست اگر بگوییم قیمت بیت کوین در ۲۰۲۱ به ۵۰ هزار دلار می‌رسد.”

https://coiniran.com/?p=43109
دکمه بازگشت به بالا