ایستگاه خبر

آیا اثر Coinbase، بیش از حد برآورد شده است؟

عبارت اثر Coinbase درباره‌ی رمزارز‌هایی به کار می‌رود که افزایش‌های قیمت چشمگیری را بعد از قرار گرفتن در فهرست صرافی رمزارز مستقر در سانفرانسیسکو یعنی Coinbase از خود به جای می‌گذارند. حال آیا در این باره اغراق شده است؟

آخرین نمونه‌ای که به عنوان صحه‌ای بر وجود این اثر استفاده شده مورد [Maker [MKR است. پس از این که Coinbase Pro اعلام کرد که این توکن را در بستر خود قرار می‌دهد، معیار‌های توکن، رشد شدیدی کرده و در برهه‌ای بیش از ۴۰ درصد افزایش داشتند. همچنین افزودن [Chainlink [LINK به این فهرست، منجر به افزایش قیمت ۴۵ درصدی در کمتر از ۲۴ ساعت شد.

صرافی Coinbase یکی از محبوب‌ترین بستر‌های رمزارز برای مصرف‌کننده و یکی از قویترین مسیر‌ها برای سرمایه‌گذاران اصلی رمزارز به شمار می‌رود. این صرافی کاملا مطابق با قوانین و مقررات است به همین خاطر اطلاعیه اضافه شدن هر رمزارزی در فهرست آن،‌ چشم‌انداز مثبتی را از منظر مشروعیت پروژه‌ برای سرمایه‌گذاران به تصویر می‌کشد.

البته عوامل دیگری در این بین تأثیرگذار هستند. بنا بر یکی از گزارش‌های اخیر CoinMetrics، شناسایی اطلاعیه‌های رمزارز یا توکن توسط صرافی، تأثیر مستقیم کمتری از آنچه انتظار می‌رود بر روی ارزش دارایی‌های رمزارزی دارد. عملیات قیمت در حول این رویداد‌ها اهمیت کمتری دارند و به طور عمده‌ به رژیم‌های کلی بازار در هنگام اطلاعیه مربوط است.

برای مثال، این صرافی شناسایی ۳۱ رمزارز را برای نام‌نویسی بالقوه در هنگام بازار خرسی دسامبر ۲۰۱۸ اعلام کرده بود. در حالی که این رمزارز‌ها حتی پس از اعلام صرافی در ادامه‌ی یک روند نزولی به حداقل قیمت خود رسیدند، یک صعود تازه را شروع کردند و ارزش آن‌ها در یک دوره‌ی ۱۰۰ روزه، تقریبا ۵۰ درصد در برابر بیتکوین افزایش داشت.

اعلامیه‌های ژوئن ۲۰۲۰، شاهد بیش‌ترین افزایش‌ها در ارزش رمزارز‌های شناسایی شده بود تا جایی که با ورود به اطلاعیه ۲۰ تا ۴۰ درصد صعود داشته و تا ۱۰ روز بعد از آن نیز نزدیک به ۲۰ درصد رشد کرده‌اند. این همچنین می‌تواند ناشی از بالا رفتن میزان فروش در اواسط ماه مارس و بازیابی سریع در موقع کاهش قیمت‌ها باشد. ‌گزارش CoinMetrics بر مفهوم «حرکت با ریسک» تأکید دارد که در رشد اولیه توکن‌ها یک نقش مهم ایفا می‌کند.

این گزارش با بررسی شرایط بازار در هنگام اطلاعیه‌ها نتیجه می‌گیرد:

“تغییرات قیمت کوتاه مدت، ۱۰ روزه، تمایل دارند که به طور موقت به سمت روند گسترده‌تر بازار در زمان وقوع رویداد سوق داده شوند. با گذشت زمان این توزیع‌ها صاف می‌شوند تا جایی که تغییرات قیمت در بازه ۱۰۰ روزه، در محدوده‌ی گسترده‌تر بسیار نزدیک به توزیع نرمال است.”

https://coiniran.com/?p=39664
دکمه بازگشت به بالا